Насочват допълнителни 200 млн. лева към земеделието
90 млн. евро се преразпределят от предишния бюджет, а почти 11 млн. евро ще постъпят за покриване на щети от природни бедствия
"Европейската комисия одобри без забележки седемнадесетото изменение на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) за периода 2014-2020 г. и над 90 млн. евро ще бъдат реализирани за инвестиционни проекти." Средствата са от предишния бюджет на ЕС и се насочват към действащата програма за развитие на селските райони.
Пред представители на български медии министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов обясни в Брюксел, че преразпределението на средствата е от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и ще гарантира балансирано и ефективно насочване на финансовия ресурс по Програмата, в съответствие със заложените стратегически цели и приоритети на национално и европейско ниво. Средства ще бъдат прехвърлени към подмерки 7.2, 4.1 и 4.2 от ПРСР 2014-2020 г. Това преразпределение осигурява ефективно използване на средствата в съответствие с националните и европейски приоритети, като подпомага успешното завършване на програмния период, се казва в съобщение на министерството.
Едновременно с това, министър Тахов информира че Европейската комисия предлага отпускането на 10,9 млн. евро кризисна помощ за българските фермери, пострадали от неблагоприятни климатични условия през пролетта и лятото на 2023 г.
"Получихме уверение, че към нашата държава ще бъдат отпуснати близо 11 млн. евро, което се случва за първи път по тази механизъм", каза още министър Тахов и допълни, че след окончателното решение, което се очаква на 7 октомври, "общо над 200 млн. лева тръгват към българското земеделие".
Министърът припомни, че в началото на септември България поиска активиране на средства от земеделския резерв на Европейския съюз заради щетите от сушата и пожарите. Министерство на земеделието и храните изпрати писмено искане към Комисията да задейства защитен механизъм. България бе засегната от сушата, която навреди на пролетните насаждения, най-засегнати са царевица и слънчоглед. Средствата ще позволят да бъдат компенсирани фермерите, загубили част от продукцията си и в резултат, част от доходите си. Тази помощ е част от общ пакет от 119,7 млн. евро, разпределени между пет държави-членки на ЕС, включително Германия, Естония, Италия и Румъния. Средствата ще компенсират загубите, понесени от сушата и пожарите, които засегнаха основни култури като царевица и слънчоглед.
Министерският съвет е за твърда подкрепа за народа на Украйна, но това по никакъв начин не би трябвало да коства интереси, загуби и фалити на нашите производителим категориен бе в изказването си Георги Тахов, цитиран от БТА.
Само за първите шест месеца на тази година в България от Украйна са внесени над 2,6 млн. тона яйца и това е пет пъти повече спрямо същия период на миналата година, отбеляза той. По неговите думи тези яйца се продават под пазарните цени и това води до напрежение и фалити сред българските птицеферми. Това бе причината да поискаме временно спиране на вноса, докато регулираме пазара в страната, поясни Тахов. По неговите думи Европейската комисия ще реши за какъв срок вносът да бъде спрян.
ЕК трябва да намери тази пресечна точка, в която да бъдат защитени правата на земеделските ни производители и същевременно да се оказва необходимата помощ. Твърдо сме зад Украйна и за помощта към нея, добави министърът.