Правителството одобри допълнителни 200 млн. лв. по бюджета на Държавен фонд "Земеделие" за 2024 г., предаде прессслужбата на ведомството. Средствата се отпускат за изплащане на част от втория транш на обща стойност 325 млн. лв. по схеми за държавни помощи "Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна" и "Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани, производители на зърнени и маслодайни култури, за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна".

За подпомагане на земеделските стопани от първичното селскостопанско производство - животновъди, отглеждащи едри и дребни преживни животни и пчелни семейства, и производители на плодове и зеленчуци, маслодайна роза, винени лозя и тютюн ще бъдат изплатени 100 млн. лв. Производителите на зърнени и маслодайни култури ще получат 100 млн. лв.

Правителственото постановление за допълнителните средства беше прието неприсъствено в последния ден на изминалата работна седмица.

През месец май служебният кабинет осигури и изплати пълния размер на първия транш от "украинската помощ" за земеделските стопани в размер на близо 300 милиона лева.

Подкрепата беше предоставена на над 51 000 производители.

БТА припомня, че след проведен извънреден Управителен съвет, на 2 октомври Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) излезе с декларация, с която изразява своето недоволство по отношение неспазването на сроковете за изплащане на така наречената украинска помощ.

Браншовата камара "Плодове и зеленчуци" обяви на 4 октомври стачна готовност "заради отношението на държавата към земеделския сектор у нас".

В началото на февруари 2024 г. земеделски производители у нас излязоха на поредица протести с искания за преразглеждане на предложението за разпределение на помощите и бюджета, които биха възпрепятствали масови фалити в българското земеделие, както и за ясни гаранции за законодателни промени, които да гарантират устойчивост на сектора.

Протестите доведоха до подписване на споразумение на 12 февруари между правителството и представители на сектор "Земеделие". Вследствие на поетите ангажименти от кабинета "Денков" в края на февруари Държавен фонд "Земеделие" обяви срок за кандидатстване по схемите за държавни помощи "Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна" и "Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани, производители на зърнени и маслодайни култури, за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна" в периода от 20 март до 9 април 2024 г.

Първият транш беше изплатен на земеделските производители през месец май, а вторият трябваше да бъде разплатен до 30 септември.

Министърът на земеделието ще се срещне днес с браншови организации, за да обсъдят възможностите за изплащане на т. нар украинска помощ. В специални декларации до агроведомството вече няколко земеделски организации обявиха, че са готови да излязат на протести, ако държавата не им изплати дължимите 300 милиона лева, съобщи БНР.

Вторият транш на украинската помощ, чиято цел е да компенсира загубите на фермерите заради войната в Украйна, се очакваше на 30 септември, според земеделците агроведомството беше готово за плащане, но "тук въпросът е във финансовото министерство какво се случва, защото лично министър Петкова обяви, че на 30 септември ще си получим втория транш", каза Симеон Караколев от овцевъдната асоциация.

Неофициалната до тази сутрин информация, че финансовото министерство е готово да плати, но със закъснение и на две части - 200 млн. до 15 октомври и останалите - до края на ноември - не се хареса на земеделците и те предупредиха, че не могат да чакат.

Зърнопроизводителите припомниха, че освен парите, има неизпълнени и нормативни промени, заложени в споразумението с правителството. А животновъдите поискаха незабавно изплащане на цялата дължима украинска помощ. Изплащане на 100% от преходната национална помощ за животни до 31 октомври и на 100% от Обвързаната подкрепа до 15 ноември. С оглед на извънредните горещини и суша, тази година, настояваме за спешен прием по де минимис и изплащането му в срок до 30 ноември, поискаха фермерите в протестната си декларация

"Предизборно ще е неприятно да има протести в цялата страна, а такива със сигурност ще има, ако нещата загрубеят".

Днес в агроминистерството са поканени представители на двете големи организации - на зърнопроизводителите и на овцевъдите, които изрично поискаха такава среща. На този етап не е ясно дали представител на финансовото министерство ще присъства, но фермерите отиват на нея с очакване, че ще получат цялата сума на украинската помощ и лидерите им нямат мандат да преговарят за разсрочване.