Европа от близо година върви към тежка стагнация, свързана с цените на енергоресурсите и вноса на горива. На фона на наближаваща зима всички европейци биха искали да им бъде комфортно и топло в офисите, а домовете им да са уютни и приятни за живеене. А вместо да говорим само за пестене на газ, вода и електроенергия, сами можем да си помогнем с енергийна ефективност и икономии в ежедневието. Вдъхновяващ пример за енергийна независимост и опазване на околната среда може да бъде Долна Австрия и столицата Виена. Там условията не са чувствително по-различни от българските, но с една важна подробност - хората всячески се опитват да запазят комфорта в жилищата и офисите си, а зелените инициативи да работят в подкрепа на обществото и опазването на климата. Местните имат друго мислене, насочено към зеленото бъдеще и прехода, макар и да имат притеснения за идващата зима. В центъра на тези зелени промени стои човекът. Именно хората там са силно амбицирани сами да успеят да подобрят своето битие чрез различни енергийни мерки, модернизация на инфраструктурата и разнообразни действия за опазване на природата. А тези действия са от полза не само за домакинствата, но и за цялата общност. И всички активни хора с гордост получават престижни награди, заедно с финансиране от федералната власт за зелените си идеи.

Експерти от седем държави бяха на посещение в Австрия, за да проучат опита на страната в зелените политики. Посещението бе в рамките на проекта The Excite project: the European Energy Award in Central and Eastern Europe, координиран от българската организация ЕнЕфект. Присъстваха представители от общини с пилотни зелени проекти от България, Румъния, Словения, Украйна и Северна Македония. От българска страна участваха три общини - София, Габрово и Добрич, които почерпиха опит от добри практики при австрийските си колеги.

Основен фокус бяха дейностите, които общините в Австрия изпълняват за прилагането на Европейската енергийна награда, както и действията, свързани с климата, на местно равнище. Ключова е дейността на Австрийската енергийна агенция, която подпомага общините при вземането на най-рационалните решения за климатични проекти. Там действа и уникална програма - е5 , благодарение на която почти всички общини могат да получат федерално финансиране за зелени идеи. Но първо трябва местната общност в даден район да се обедини и да кажат открито пред властите от какво смятат, че имат нужда и кое ще бъде най-добре за хората. Всъщност програмата "e5" насърчава австрийските общини да действат по устойчив начин на всички нива: по отношение на енергията, потреблението, мобилността и икономиката и е в пълен синхрон с идеите на Европейската зелена сделка.

Какво е "е5"?

Програмата подкрепя общности, които искат да допринесат за устойчива енергийна политика и градско развитие чрез рационално използване на енергия и увеличено използване на възобновяема енергия. Чрез е5 се водят различни успешни политики за енергийна ефективност и опазване на климата на местно равнище. Това е система за сертифициране и управление на качеството за общности, която позволява на участниците да подобрят енергийната си ефективност в общините и да увеличат използването на възобновяема енергия. В крайна сметка австрийската e5 се състои от система за управление на качеството за комунални енергийни услуги и дейности, както и сертифициране и награди за постижения, свързани с енергетиката.

"Е"-то в "e5" означава енергия. Колкото по-висока е степента на изпълнение на мерките за енергоспестяване и опазване на климата в една община или град, толкова по-голям е броят на присъдените "е"-та. Степените в Австрия са общо пет и всяка общност е добре дошла да участва. Програмата се развива вече 20 години и се подкрепя финансово както от местните власти, така и от федералното правителство.

Награждаването следва стандартизиран процес на одит и сертифициране, което води до обективна оценка, валидна за работата в общините в Австрия. Годишният одит от е5 редовно демонстрира постиженията на общината по отношение на енергийната политика и опазването на климата. Колкото повече мерки са въведени от набора от мерки e5, толкова по-добра е оценката. Общината се оценява като минимум на всеки четири години.

Шестте области, които общините трябва да разгледат в програмата e5, са общинско развитие и устройство на територията, общински сгради и съоръжения, доставка и изхвърляне: енергия, вода, отпадъци, мобилност, вътрешна организация и повишаване на информираността, мотивацията, комуникацията и сътрудничеството.

Град Баден - на 20 минути път с влак от Виена

Снимка: Георги Велев

Програмата "e5" се управлява от Австрийската енергийна агенция като част от инициативата "klimaaktiv" на австрийското Министерство на околната среда в сътрудничество със седем австрийски провинции.

Програмата днес достига до общини и градове, които представляват повече от 20% от австрийското население. Програмата е част от популярната международна инициатива European Energy Award (EEA), която се прилага в трите пилотни български общини по проекта EXCITE, но категориите са пет. Последната - е5 отговаря на златния статус на ЕЕА - или по-просто казано: местната общност е брилянтен пример за зелени политики, модел за поведение на мобилност, инфраструктура и енергийна ефективност. Много общини в Австрия се стремят да достигнат този модел, но това става с целенасочена и последователна политика.

Зеленият град Баден

Снимка: Георги Велев

Какво правят общините?

На практика местната общност е двигателят на програмата и инициативите. Хората обсъждат варианти как да подобрят околната среда, домовете и общините си. След дълго обсъждане се представят 1-2 проекта за финансиране от общината и централната власт. Тук говорим за многообразие от обосновани идеи - нов парк, зарядни станции за електромобили, транспортна свързаност, водна инфраструктура, подмяна на LED лампи и, разбира се, използване на ВЕИ системи за енергия. Примерите са много и всяка година най-добрите проекти биват наградени в едно малко, но изключително интересно градче Баден. То отстои на 20 минути път от Виена с влак, но електрическата мобилност там е започнала преди век. Още в началото на 20 век в града има действащ трамвай, с който може да стигнеш до Операта в центъра на Виена.

Паркинг за велосипеди в град Баден

Снимка: Георги Велев

Баден пази ревностно минералните си извори

В града живеят реално около 26 000 души, но още 5000 са избягали от голямата Виена и имат втори дом там. Градчето е заобиколено от лозови масиви, а всяко дръвче по улиците се отглежда с внимание, защото е "вид малък климатик", както обясняват местните. Тук са добре застъпени спа и медицински туризъм, има конгресен център и впечатляващ брой зелени площи, не само паркове. Тук има възможности за велотуризъм, електрическата мобилност е добре застъпена, а гарата е препълнена с велосипеди. Все пак основният екологичен транспорт, използван целогодишно, е влакът. От гарата спокойно можеш безшумно да стигнеш за 20 минути до Виена, но има и други прекрасни направления и пейзажи, до които туристите могат да отскочат, без да им липсва автомобилът.

В града има много начални и средни училища, защото просто няма напрежение, а и след коронакризата много хора предпочитат да продължат работата си от вкъщи. Общината в Баден обаче е загрижена не само за дърветата и ландшафта, ами и за минералните извори, които правят града силно привлекателен за физиотерапия, спа и почивка. Изворите обаче не се използват за отопление на сградите. Причината е, че хората не желаят да засегнат водоносния слой и да нарушат характеристиките на водата. Тя се използва единствено и само за балнеолечение. Такова мислене отново показва разлика с българските спа курорти, където масово хотели използват директно сондажите за минерална вода, за да стоплят стаите, баните и басейните за туристите.

Трамваят до операта във Виена ще бъде запазен

Снимка: Георги Велев

Общинското ръководство на Баден обаче се е притеснило за идващата зима. В града 63% от частните сгради използват природен газ и се търсят алтернативи за отопление. При общинските сгради под 10% от тях са зависими от синьото гориво и повечето имат алтернативни източници за снабдяване с енергия, сподели пред Dir.bg и 3eNews д-р Герфрид Кох, ръководител на отдела по климата и енергетиката на община Баден. На практика почти няма общинска или публична сграда без соларни панели и предприети разнообразни мерки за енергийни спестявания и ефективност. През лятото се използва и естествената вентилация, и сянката на дърветата. И точно д-р Кох потвърди, че всяко дърво е малък своеобразен климатик за Баден.

Под негово ръководство е групата, която определя енергийните политики, свързани с програмата e5. Общината e сред най-добрите изпълнители на проекти за опазване на околната среда, като 15 души участват в групата за обсъждане на предложенията на местните хора. Реално обсъжданията се правят на най-ниското ниво - в сградите и отделните семейства, а след постигане на съгласие се дават за обществено обсъждане сред останалата част от местните. В крайна сметка се избира печелившият проект и се започва неговата реализация. Поредният такъв е за отдаване под наем на електромобили, които да се използват в Баден. Пилотната му част вече е завършила и сега започва пълномащабна промяна на автопарка. Трамваят до Операта във Виена ще бъде запазен, защото е исторически символ, споделя д-р Кох.

Финансиране

Проектите се финансират от местната общност и регионалната банка. Вместо да държат парите си на депозити, хората могат да инвестират в зеленото бъдеще при определена 10% доходност, а след десет години да си получат обратно средствата. Така хем печели регионът, хем и местните влагат повече усилия, защото знаят, че го правят за себе си и следващите поколения. А и парите не се губят от високата инфлация, която застигна и Австрия.

Общината дава и консултации на домакинствата, които искат да въведат мерки за енергийна ефективност в домовете си. Мерките могат да се комбинират - например семейството да получи финансиране от банката за термопомпа, а общината да отпусне средства за поставяне на соларна система. В един момент се оказва, че домакинството има да изплаща сравнително символичен заем, а може да се възползва и от ЕСКО услуги на местно равнище. Паралелно и държавата подкрепя всячески мерки, свързани със зеления преход.

Исторически изглед и нови технологии в едно

Друг любопитен проект е, че общината е започнала на местно равнище да тества дали реално сред обществото може да работят мерките на Парижкото споразумение за климата. За момента опитите показват, че преходът и декарбонизацията са възможни, но се случват по-бавно от очакваното.

Създава се и енергийна общност, зелените фасади на сградите са модерни, а регулацията за управление на колело и тротинетка е впечатляващо строга. Зарядните станции, стоянките за колела, поставянето на термопомпите, дори клетките на мобилните оператори са изцяло съобразени с градския пейзаж. Новите технологии не го загрозяват, а дори в известна степен спомагат за опазването на историческия облик на Баден.

Цялата общност вярва в зелените идеи, като вече усеща и ползите от тях. Децата в училище също знаят колко важно е да се опазва природата и как не трябва да оставят лампата в стаята светната, ако вътре няма никой. От малките неща и от нас зависи да се справим с глобалните проблеми и енергийните трудности, които зимата може да ни донесе.