Людмила Петкова: Няма съгласие по бюджетните мерки, парламентът да решава
Тристранният съвет се събра извънредно, за да обсъди проекта на финансов план на държавата за 2025 г.
Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) обсъди проекта на Закон за държавен бюджет за 2025 г. и актуализираната средносрочна бюджетна прогноза (АСБП) за периода 2025-2028 година на извънредно заседание.
Кабинетът "Главчев"
- Бюджет'25: Ръст на приходите от 20 милиарда лева, вдигат акциза за алкохол и цигари
- Проектобюджет' 25: Няма да вдигат осигуровки, ще има нови данъци, но не основни
- Надзорът на НОИ прие бюджета на ДОО за 2025 г. Пенсиите ще се увеличат с 8-9% от юли
- На какво залага одобреният от надзора проект за бюджет на НЗОК
"Обсъждаме всички възможни приходни и разходни мерки, напълно сме наясно, че някои от предложенията не гарантират устойчивост", каза в началото на дискусията Людмила Петкова, служебен вицепремиер и министър на финансите, цитирана от БТА. Тя подчерта, че целта е запазване на фискалната устойчивост в средносрочен план.
"По-скоро трябва да има ограничаване на разходите и поетапно увеличаване на вноските за пенсиите, но по голяма част от приходните и разходните мерки няма съгласие", каза служебният министър. Наясно сме, че не може да има съгласие по всички мерки. Не е моя функцията да коментирам какви закони са приети. Народните представители имат пълните правомощия да правят всичко, което искат да правят със законодателството, както и да предложат други мерки. Нашите предложения се базират на есенната ни макроикономическа прогноза и на действащото законодателство", каза Людмила Петкова, цитирана от БТА.
Отказ от нов данък за банките
Министър Петкова потвърди информацията от последните дни за отказ от допълнително облагане на банките.
"Миналата седмица имаше среща с представители на банките, на която те съобщиха, че всички банки ще плащат и т. нар. "глобален данък" от 15 процента. Получихме информация, че те ще платят 1,123 млрд. лева през 2025 година, което е значителен ръст върху техните данъци от тази година. Поради тази причина, тъй като МФ не разполагаше с тази информация, се отказахме от данъка върху свръхпечалбите, защото той ще е повече от два пъти по-висок от този, платен през 2024 година", обясни Петкова.
Мерки за увеличаване на приходите в хазната
Служебният финансов министър съобщи, че данъчно-осигурителните мерки се очаква да вдигнат приходите с 8,7 млрд. лева.
Най-голям ефект при приходите идва от данъчните амнистии, за което е нотифицирана Европейската комисия, каза Петкова. Тази мярка е еднократна, но тя ще осигури както приходи в бюджета, така и ще подпомогне бизнеса, защото са натрупани задължения след ковид пандемията, отбеляза министърът. За да бъдат реализирани тези мерки, те трябва да бъдат съпътствани с кредитни инструменти през Българската банка за развитие и другите банки, посочи тя.
Акцизът на тютюна, на алкохола и на бирата също ще бъде вдигнат, каза Петкова. В ЕС се предвижда значително увеличаване на минималния акциз за тютюна и затова предлагаме акцизен календар до 2029 година. Увеличението тази година на тютюневите изделия е 30 стотинки.
"Цифрите за увеличение на акциза на бирата не ги хваща десетичната запетая", каза Петкова. В момента акцизната ставка е 0,015 лева за литър бира. С увеличение от 1 март 2025 година се повишава с 0,003 лева, а от 1 септември 2025 година - с 0,002 лева.
За един литъра алкохол (40 процента) акцизът се вдига с 13 стотинки на литър, плюс 2 стотинки увеличение на ДДС върху акциза, което прави 15 стотинки на литър. Това което се пише, че цената на ракията ще се увеличи с два или с три лева, ще е спекулативно увеличение, каза Петкова.
Предлагат се и мерки, свързани с ДДС:
- Прагът за регистрация на фирмите остава 100 000 лева, за да не се създава нелоялна конкуренция, каза Петкова.
- Вдигат се намалените заради ковид пандемията ставки на ДДС от 9 на 20 на сто за ресторантьорите и фитнесите. Ставката от 9 процента не се отрази на цените, а те постепенно и значително се увеличиха, изтъкна Петкова.
- Отпада нулевата ставка за хляба. Зърнените култури сега са с обратно начисляване на ДДС, за да се предотвратят измамите с тази стока. Комбинацията с обратно начисляване на ДДС на зърнените култури, с нулева ставка на хляба, означава нулева ставка на ДДС върху зърнените култури и подобна мярка като комбинация е абсолютно неправилна, каза Петкова. Наясно сме, че ще се говори, че върнатият акциз ще вдигне цената на хляба, но тя не падна и когато ДДС стана нула лева, каза Людмила Петкова.
Министърът смята, че има голям резерв от административни мерки за намаляване на дела на сивата икономика.
По отношение на данъка върху подземните богатства Петкова каза, че е останала с впечатление, че няма проблеми, но това не означава, че разговорите не могат да продължат и мерките да не пречат на бизнеса и да не създават социално напрежение. Преди заседанието на НСТС пред сградата на Министерския съвет имаше протест на синдикални организации на миньорите. Те настояват да не се увеличават данъците на компаниите в бранша.
По Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) сега сме до второ плащания и остават още 7 плащания, те са общо 9, а ПВУ приключва през август 2026 година. Нормално е приходите да са вложени в бюджета. В проектобюджета има заложени приходи от ПВУ и от европейските плащания, каза Петкова.
Разходите
В разходите вдигаме минималната работна заплата, актуализираме пенсиите, запазваме майчинските, предлага се увеличение на разходите за персонал до 10 процента и на издръжката на МО и на МВР, както и по Закона за висшето образование.
Капиталовите разходи през 2025 година бележат ръст с 4,3 млрд. лева. От тях 1,2 млрд. лева са ръст по европейските фондове и програми, и 3 млрд. ръст от държавния бюджет, каза финансовият министър.
Позиции на социалните партньори
Работодателите се обявиха против някои от предлаганите в проектобюджета и средносрочната прогноза. От Българската стопанска камара (БСК) например не са съгласни с повишаването на акцизната ставка на алкохола и бирата, въвеждането на допълнителен данък върху добива на подземни богатства, въвеждането на стандартен одитен файл за данъчни цели, както и въвеждането на данъчна амнистия - недължимост на лихви при заплащане на главници по изискуеми публични вземания и данъчно облагане с 15 процента ставка при еднократно деклариране на недекларирани доходи.
Против по-високите акцизи се обявиха от браншовите организации на производителите на спиртни напитки. Минният отрасъл пък е категорично против замисления данък върху подземните богатства.
"Малките" бюджети - на ДОО и НЗОК
Тристранният съвет обсъди и проектите за бюджет на държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2025 г. за бюджет на НЗОК.
В номинално изражение приходите в проектобюджета на ДОО ще нарастват с близо 3,365 млрд. лева, а разходите с 3,64 млрд. лева, каза служебният министър на труда и социалната политика Ивайло Иванов. В процентно изражение темпът на прираст на приходите е по-голям от този на разходите - 26,6 процента и 12,6 процента. Приходите в системата ще покриват по-голям дял от разходите в сравнение с предишната година, каза още Иванов.
Проектът получи подкрепа - доколкото е разработен в съответствие и при спазване на действащата нормативна уредба, отбеляза в позицията си БСК. Заедно с това, Камарата не подкрепя планираното увеличение на максималния осигурителен доход от 3750 лв. на 4130 лв.
Принципна подкрепа дадоха и от БТПП.
От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) обаче заявиха, че не подкрепят бюджета на ДОО. "Не защото той е неструктуриран и не защото не отразява законите, напротив отчитаме положителната тенденция, която се наблюдава за намаляване на трансфера от държавния бюджет, но това е по-скоро заради еднократните мерки, които се въвеждат т.е. този еднократен ефект вероятно ще се наблюдава само за следващата година, от по-следващата ще се възстанови увеличението на трансфера, каза изпълнителният директор на организацията Добрин Иванов.
От Конфедерация на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) и от Съюза за стопанска инициатива също не подкрепиха проектобюджета на ДОО за 2025 г., като се обявиха срещу увеличаването на максималния осигурителен доход.
За разлика от работодателите, КНСБ приветства увеличаването на максималния осигурителен доход - като "трайна позиция, която отстоява". Този доход няма толкова голямо значение за приходите в системата, колкото за правата на хората, каза Ася Гонева от синдиката.
Валери Апостолов от КТ "Подкрепа" отбеляза, че в проектобюджета на ДОО не откриват политики, които да са насочени към борба с бедността и социалното изключване. Най-голямата група на хора в риск от бедност, съгласно данни от националната статистика, са пенсионерите - 35,3 процента и това, което виждаме в проекта на бюджет на ДОО, е замразяване като цяло на плащанията.
Синдикатите, както и повечето работодателски организации, заявиха принципната си подкрепа и за предложения проектобюджет на НЗОК. В него са предвидени над 1,3 млрд. лв. повече в сравнение с бюджета за тази година, което е увеличение с 16,5 процента, като допълнителните средства са разпределени пропорционално по пера, каза управителят НЗОК Станимир Михайлов. Предвидените средства за следващата година са над 9,5 млрд. лв., като от тях над 5,7 млрд. лв. са от здравноосигурителни вноски.