На фона на икономическия спад и финансовите затруднения на потребителите в Китай, жителите на Пекин откриха нов начин да пестят средства. В китайската столица се появиха десетки барове без официална регистрация и лиценз, които работят в обикновени апартаменти в жилищни сгради. Според Financial Times (FT), в такива "домашни барове" алкохолът може да се купи поне два пъти по-евтино, отколкото в официалните заведения.

Както отбелязва FT, появата и разцветът на подобни места е още един признак, че втората по големина икономика в света изпитва затруднения заради слабото потребителско търсене. По данни на Пекинското статистическо управление, печалбата на кетъринг индустрията в китайската столица е спаднала с 81% на годишна база през миналата година. През първото тримесечие на 2025 г. загубите в сектора са възлизали на 7 милиона долара, което е леко подобрение спрямо същия период на 2024 г.

Собственици на ресторанти споделят пред FT, че продажбите им намаляват, налага се да свалят цените, но търсенето остава изключително слабо. Доходите на обичайните им клиенти — представители на финансовия и IT сектора — са се свили с между 40 и 70% през последната година и те търсят други места, където да прекарват време с приятели.

В същото време, собствениците на "домашни барове" успяват да печелят, спестявайки от лицензионни такси и благодарение на постоянния интерес от страна на клиентите. Което не е изненадващо, тъй като тези барове обикновено се намират в апартаменти в близост до офисите на големи компании. Единствената заплаха за съществуването им е евентуално оплакване от съседи до полицията.