Проектът на закон за бюджета на държавното обществено осигуряване (ДОО) залага на увеличение на пенсиите по швейцарското правило от 1 юли 2025 година, като индексацията ще бъде между 8 и 9 процента. Заложено е повишение на максималния осигурителен доход от 1 януари от сегашните 3750 на 4130 лева.

Надзорният съвет на Националния осигурителен институт (НОИ) утвърди днес проекта. В изпълнение на своите правомощия по Кодекса за социално осигуряване, членовете на съвета се запознаха със заложените в документа законови промени и подкрепиха направените предложения, отбелязва НОИ в свое съобщение.

Предстои съгласуването на проектозакона в Националния съвет за тристранно сътрудничество (заедно с проекта на закон за бюджета на НЗОК в сряда), приемането му от Министерския съвет и окончателното му гласуване в Народното събрание.

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова заяви, че ще направи всичко възможно бюджетът за 2025 г. да бъде приет до края на годината. Служебният премиер Димитър Главчев и неговият вицепремиер, финансовият министър Людмила Петкова, обаче отбелязаха, че първо трябва да се приемат промените в данъчните закони, които са внесени в парламента.

Съгласно изготвения проект на закона за бюджета на ДОО за догодина се запазват размерите и съотношенията на осигурителните вноски за фондовете на държавното обществено осигуряване.

Максималната пенсия остава 3400 лева. Предвижда се минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се от 1 януари да стане 1077 лева, колкото е новата минимална работна заплата.

Запазва се размерът на обезщетението за отглеждане на дете до 2-годишна възраст, както и за отглеждане на дете до 8 години от бащата на 780 лева.

Остава и същият минималният дневен размер на обезщетението за безработица - 18 лева, както и максималният - 107,14 лв.

Пенсиите, отпуснати до 31 декември на предходната година, се осъвременяват всяка година от 1 юли с решение на Надзорния съвет на Националния осигурителен институт с процент, равен на 50 на сто от нарастването на осигурителния доход и 50 на сто от индекса на потребителските цени през предходната календарна година. Очаква се той да бъде между 8 и 9%, като точната му стойност ще се определи след получаване на отчетните стойности и на двата показателя в правилото - инфлацията и ръста на средния осигурителен доход.

От 1 юли минималната пенсия за стаж и възраст става 631,08 лева или с 50,51 лв. повече спрямо сега. Средната пенсия догодина ще е 975 лева с реален ръст от 7,9 на 100 при прогнозирана инфлация от 2,4%.

Заложените общи разходи на Държавното обществено осигуряване са 27,4 млрд. лева, което е ръст с малко от над 3 млрд. лева спрямо тази година. За пенсии ще се платят 11,2% от брутния вътрешен продукт.