България смята, че данъчната хармонизация не е единственият инструмент за повишаване на конкурентоспособността на ЕС и е необходимо да се заложи на други решения.

България не смята, че повишаването на конкурентоспособността може да се постигне чрез допълнителни задължителни данъчни мерки в областта на корпоративното данъчно облагане.

Независимостта на данъчната политика на всяка държава членка е инструментът, чрез който тя може да влияе върху своето специфично икономическо и социално развитие.

Това са три от посланията, на които заложи служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова по време на редовното заседание на Съвета по икономически и финансови въпроси на ЕС (ЕКОФИН), което се проведе днес в Брюксел, съобщи Министерството на финансите.

В същото време Петкова изтъкна, че България подкрепя всички мерки за опростяване на административните процедури, за намаляване на административната тежест за компаниите и за насърчаване на трансграничните инвестиции.

По време на регулярната закуска преди заседанието министрите обсъдиха ролята на данъчната политика за насърчаване на инвестициите и конкурентоспособността в духа на Доклада на Марио Драги за бъдещето на конкурентоспособността на ЕС.

Людмила Петкова отбеляза, че България внимателно анализира мерките, предложени в доклада, включително тези, насърчаващи използването на данъчни облекчения, данъчни кредити за чиста енергия, стимулите за научноизследователска и развойна дейност и т.н. Тя изрази съгласие с необходимостта от усилена работа и на национално ниво за повишаване на конкурентоспособността на икономиката на ЕС.

Съветът ЕКОФИН постигна компромис по законодателния пакет относно ДДС в ерата на цифровите технологии, който има за цел противодействие на измамите с ДДС, подкрепа за предприятията и насърчаване на цифровизацията.