Двамата кандидати за президентския пост на САЩ Камала Харис и Доналд Тръмп се изправиха един срещу друг по икономически теми по време на дебата им снощи. Те взаимно се обвиняваха, че са "продали" страната или унищожили икономиката, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

"Той продаде американски полупроводници на Китай, за да им помогне да подобрят и модернизират армията си", заяви настоящата вицепрезидентка от Демократическата партия. "Тръмп почти ни продаде, политиката ни към Китай трябва да гарантира, че САЩ ще спечелят надпреварата", добави тя.

Покупателната способност, инфлацията и позицията на демократите по отношение на шистовия газ и петрола станаха причина за остро противопоставяне.

Като се позова на наложените от Тръмп мита по време на мандата му, Камала Харис заяви, че той е "започнал икономически войни", и с Китай, и с ЕС.

Колкото до предложението на републиканците да наложат мита от 10 до 20% върху целия внос, демократката го определи като "данък върху потреблението", което в крайна степен ще се отрази на американския потребител.

Бившият президент репликира, подчертавайки, че наследникът му Джо Байдън е запазил наложените мита върху определен брой китайски стоки.

Той атакува Камала Харис основно по въпроса за шистовия газ и петрола, което е чувствителна тема в Пенсилвания, където се проведе дебатът, твърдейки, че "тя няма да разреши никога повече" хидравлично разбиване.

"Ако тя спечели изборите, хидравличното извличане в Пенсилвания ще приключи веднага", настоя Тръмп, имайки предвид думите на Харис от 2019 г., че ще забрани тази практика.

Кандидатката на Демократическата партия напомни, че още от 2020 г. уверява, че няма да го направи и не е настоявала за подобна стъпка в качеството си на вицепрезидент.

Доналд Тръмп обвини сегашното правителство, че е унищожило американската икономика, като даде за пример сериозната инфлация през 2022 г. и 2023 г.

Икономиката е основна тема за избирателите, според проучване от началото на септември на "Сиена"(Siena) за в. "Ню Йорк Таймс".

След пандемията инфлацията нарасна с годишен темп от 9,5%, най-високият от началото на 80-те години на миналия век.

Това, "което направихме, е да поправим наследения от Доналд Тръмп хаос", увери Камала Харис, напомняйки най-вече за "най-лошото ниво на безработицата от Голямата депресия".

Снимка: БТА/АР

След дебата основната теза около, която се обединиха западните издания, е че кандидатът на Републиканската партия Доналд Тръмп е отстъпил пред издигнатата от демократите опонентка, защото се е поддал на нападките ѝ.

"Харис държа Тръмп в отбранителна позиция" по време на дебата, твърди в. Washington Post. Същевременно бившият президент атакува Харис заради политиката на Байдън в разгорещен дебат за икономиката и външната политика. Конгресменът от Републиканската партия от щата Флорида Байрън Доналдс, цитиран от изданието, похвали представянето на Доналд Тръмп, но също призна уменията на Харис. "Това, което научихме тази вечер, е, че Камала Харис всъщност е доста добра в убождането на хората", каза той.

Подкрепящият Републиканската партия в. "New York Post" отбелязва, че Тръмп е започнал силно, но бързо е позволил на Харис и модераторите да го превърнат в "мърморещ кандидат". "Той се хвана на въдицата на модераторите по въпроса за загубените избори през 2020 г., и звучеше като кандидат, който още гледа към миналото. Той знаеше печелившите теми за него - инфлацията, рекордната нелегална имиграция, престъпността. Но така и не успя да формулира последователно послание по нито една от тези теми", отбелязва изданието.

Дебатът привлече вниманието и на британската преса от другата страна на Атлантическия океан.

Доналд Тръмп и Камала Харис изложиха контрастни визии за бъдещето на САЩ, докато искаха да повлияят на нерешилите за кого да гласуват избиратели по време на първия си и вероятно единствен дебат от президентската кампания, отбелязва вестник Times. Изданието отчита как Харис на няколко пъти заяви, че нейният опонент е станал за смях на световната сцена. На свой ред Тръмп отбеляза, че Харис не е постигнала нищо забележително през почти четирите си години като вицепрезидент. Британското издание припомня, че след като проучванията дават близки резултати на двамата кандидати, дебатът може да има решаващо значение за шансовете и на двамата за вота на 5 ноември.