Голямата търговска война между САЩ и Китай приключи. По време на среща в кулоарите на срещата на Г-20 в Осака, Япония президентите Доналд Тръмп и Си Дзинпин се съгласиха да възобновят търговските разговори, които бяха прекъснати през май, съобщава Инвестор.

Тръмп ще вдигне някои от ограниченията, които наложи на китайския телекомуникационен гигант Huawei да прави бизнес с американски компании, и ще отложи митата, с които заплаши, че ще обложи допълнителен китайски внос за 300 млрд. долара годишно. В отговор на това Си се съгласи Китай да купува повече американски земеделски продукти. Детайлите ще бъдат обявени по-късно, пише Хауърд Голд за MarketWatch.

Тази сделка - вторият път, в който Тръмп отстъпва пред китайските искания и прекратява ограниченията върху водеща китайска технологична компания, която бе обявена за заплаха за националните интереси на САЩ - реално ознаменува края на търговската война с Китай. 

Защо? Защото показва, че Тръмп не би стигнал до крайности, за да промени из основи търговските отношения на САЩ с втората по големина икономика в света. Китайският президент пресметна точно, че американският му колега не е склонен да направи нещо, което би заплашило подкрепата на ключови избиратели, каквито са фермерите, с наближаването на президентските избори през 2020 г.

(Тръмп също така отстъпи от войнствената си реторика спрямо Северна Корея и сега изглежда готов да приеме мълчаливо Пхенян като ядрена сила.)

Това, смятам, означава, че сегашните мита ще бъдат запазени, но няма да бъдат налагани нови. Китай ще купува повече американски селскостопански продукти, макар че някои фермери ще открият, че други страни вече са ги изместили от китайския пазар, пише още Голд.

Напълно е възможно да видим и още по-голяма сделка през идните месеци, която Тръмп несъмнено ще провъзгласи като велика победа, приветстван от твърдите си привърженици.

Китай обаче няма да обуздае държавните си предприятия. Няма да съкрати и инициативата си "Направено в Китай 2025" за последни технологични достижения в роботиката, електрическите превозни средства и изкуствения интелект.

Глобалните вериги на доставки ще останат в голяма степен непокътнати и хиляди работни места в промишлеността няма да се върнат в САЩ. Китай при доживотния президент Си Дзинпин ще продължи да бъде най-контролиращата своите граждани държава, която светът някога е виждал.

Уолстрийт отдавна очакваше примирие, с което САЩ се съгласяват да не налагат допълнителни мита на китайски внос за 250 млрд. долара годишно, който вече е обложен с 25%, но големите отстъпки за Huawei определено не бяха калкулирани от пазара. Това би трябвало да влее нова доза адреналин в бичия пазар. Очаквам индексите S&P 500 и Dow Jones Industrial Average (който отвори с големи повишения в понеделник - първият работен ден след срещата на Г-20) да продължат да поставят нови рекорди в идните седмици.