Евростат отчете днес инфлация в еврозоната от 2,3% през февруари 2025 г. на годишна база, което е спад от измерените 2,5% през януари. Година по-рано процентът беше 2,6.

Инфлацията в Европейския съюз през февруари е 2,7%, което е спад от измерените 2,8% през януари. Година по-рано процентът на нарастване на потребителските цени беше 2,8. 

Най-ниски годишни темпове инфлация през отчетния месец са регистрирани във Франция (0,9%), Ирландия (1,4%) и Финландия (1,5%). Най-високи годишни нива са отчетени в Унгария (5,7%), Румъния (5,2%) и Естония (5,1%).

В сравнение с януари 2025 г. годишната инфлация се понижи в четиринадесет държави членки, остана без промяна в шест и се повиши в седем.

През февруари 2025 г. най-голям принос за годишната инфлация в еврозоната идва от услугите (+1,66 процентни пункта, п.п.), следвани от групите храни, алкохол и тютюн (+0,52 п.п.), неенергийни промишлени стоки (+0,14 п.п.) и енергия (+0,01 п.п.).

Годишна ифлация през февруари 2025 г., %

Графика: Евростат

Преди два дни Националният статистически институт (НСИ) отчете месечна инфлация (измерена чрез ХИПЦ) през февруари от 0,4%, а годишна - 3.9%. Измерената чрез този индекс инфлация от началото на годината (февруари 2025 г. спрямо декември 2024 г.) е 2.2%, а средногодишната инфлация за периода март 2024 - февруари 2025 г. спрямо периода март 2023 - февруари 2024 г. е 2.6%, според данните на НСИ.

Графика: НСИ

По сметки на БТА референтната стойност в еврозоната, която се определя като средноаритметичната от трите страни с най-добро представяне, е 2,7 на сто (2,66 на сто без закръгление плюс 1,5), като са взети средногодишните хармонизирани индекси на потребителските цени. Трите страни, които определят референтната стойност, са Финландия (1,1 на сто), Италия (1,2 на сто) и Ирландия (1,2) на сто. Литва също е със средногодишна хармонизирана инфлация от 1,2 на сто.

Източник: Евростат/БТА

Критерият за ценова стабилност е постигане на устойчива, средна инфлация с не повече от 1,5 процентни пункта над равнището на трите държави членки с най-добри резултати.

Хармонизираният индекс на потребителските цени (ХИПЦ) е сравнима мярка на инфлацията на държавите от ЕС. Той е един от критериите за ценовата стабилност и за присъединяването на България към еврозоната.

Инфлацията по страни, измерена чрез ХИПЦ

Източник: Евростат

В пояснение Евростат отбелязва, че годишната инфлация е промяната в равнището на цените на потребителските стоки и услуги между текущия месец и същия месец на предходната година. Месечната инфлация е промяната в цените между текущия и предходния месец.

Влиянието на групите (стоки и услуги) показва каква част от годишния процент на инфлация идва от определен компонент на ХИПЦ. Конкретният им принос се изчислява по метод, който осигурява тяхната адитивност (с възможност за закръгляване).

Годишна инфлация, %

Графика: Евростат

Темп на инфлация в еврозоната (%), избрани компоненти

Източник: Евростат

Принос към годишния процент на инфлация в еврозоната (pp), избрани компоненти

Източник: Евростат

ИЗБРАНО