Г-7 се договори да отпусне 18,4 милиарда долара на Киев
Оценките на икономистите за разходите по възстановяването на Украйна варират между 500 млрд. евро и 2 трилиона
Седемте най-развити икономически страни в света днес се договориха за 18,4 млрд. долара, с които да помогнат на Украйна да посреща разходите си през следващите месеци и заявиха, че са готови да подкрепят Киев по време на войната му с Русия и да направят повече, ако е необходимо, показва проектът на комюнике, съобщи Ройтерс.
Още по темата
Финансовите министри и управителите на централните банки на САЩ, Япония, Канада, Великобритания, Германия, Франция и Италия - страните от Г-7 - провеждат преговори, когато Украйна, която бе нападната от Русия на 24 февруари, се бори да отблъсне нападението и изпитва недостиг на парични средства.
"През 2022 г. сме мобилизирали 18,4 млрд. долара за бюджетна подкрепа, включително 9,2 млрд. долара от неотдавна поетите задължения", се казва в проекта на комюнике, видян от Ройтерс.
"Ние ще продължим да подкрепяме Украйна през цялата тази война и след това и сме готови да направим повече, ако е необходимо", се казва в него.
В проекта Г-7 приветства инициативата на Европейската комисия да отпусне 9 млрд. евро на Украйна и отбеляза, че Европейската банка за възстановяване и развитие и Международната финансова корпорация са планирали подкрепа на стойност 3,4 млрд. долара. Но не става ясно дали тези средства са част от споменатите 18,4 млрд. долара или са отделни.
По-рано днес германският министър на финансите Кристиан Линднер заяви, че Германия ще предостави на Украйна 1 млрд. евро, а Япония обеща да удвои помощта си за Украйна до 600 млн. долара, с които страната да покрива краткосрочните си нужди.
Украйна изчислява, че се нуждае от около 5 млрд. долара на месец, за да поддържа заплатите на държавните служители и работата на администрацията въпреки ежедневните разрушения, причинявани от Русия.
Войната промени ситуацията за западните сили, принуждавайки ги да преосмислят десетилетните си отношения с Русия не само по отношение на сигурността, но също така и по отношение на енергетиката, храните и световните доставки от микрочипове до редкоземни метали.
В по-широк план политиците от Г-7 се борят с въпроса как да овладеят инфлацията и да увеличат санкциите върху Русия, без да се предизвика рецесия.
Вчера Европейската комисия предложи да се създаде фонд с неуточнен размер за безвъзмездни средства и заеми за Украйна, за да има средства за следвоенното възстановяване на страната.
От Г-7 заявиха, че подкрепят инициативата, но не посочиха никакви подробности.
Оценките на икономистите за разходите по възстановяването на Украйна варират между 500 млрд. евро и 2 трилиона евро ( между 524 млрд. и 2.09 трилиона долара) ), в зависимост от предположенията за продължителността на конфликта и обхвата на разрушенията.