Финансовият министър на Германия разкритикува подхода на Шолц към икономиката
Кристиан Линднер 50% от проблемите са свързани с несигурността, създадена заради политически въпроси
Министърът на финансите на Германия Кристиан Линднер разкритикува канцлера Олаф Шолц и вицеканцлера Роберт Хабек заради подхода им към икономическите въпроси, предаде агенция ДПА, цитирана от БТА.
Още по темата
- Преките чужди инвестиции в Германия са намалели рязко
- "Един призрак броди по света": Тъмни облаци над пазара на електромобили в Германия
- Германия иска общоевропейски мерки срещу китайските Temu и Shein
- Кризата на имотния пазар в Германия се прехвърля и в банковия сектор
- Бундесбанк: Германия вече може да е в лека рецесия
Линднер е начело на Свободната германска демократическа партия (СвДП), Шолц е член на Германската социалдемократическа партия (ГСДП), а Хабек е част от "Зелените". Това са трите партии, които представляват управляващата коалиция в Германия в момента, но между тях често се стига до разногласия, които будят безпокойство у избирателите, отбелязва ДПА.
"Не, предложенията на Шолц не са съгласувани; тези на Хабек също не бяха", каза Линднер във вечерната програма на Цет Де Еф. Той направи препратка към икономическите решения, които двамата взеха наскоро.
"Говорим си, но не знам нищо за тези предложения. И именно това е проблемът", добави лидерът на СвДП.
Той заяви, че 50% от проблемите в икономиката, въздържаността от инвестиции и колебанието сред потребителите са свързани с несигурността, създадена заради политически въпроси. Линднер призова за яснота по отношение на това "в коя посока върви икономическата и финансовата политика на страната".
В противен случай, отбеляза той, икономическото развитие ще продължи да отслабва.
Миналата седмица Шолц съобщи в Бундестага за започването на инициатива в областта на индустриалната политика. Той говори за намеренията си да покани представители на бизнеса, синдикатите и асоциациите на среща в канцлерството, за да обсъдят начини за преодоляване на икономическите предизвикателства.
Хабек предложи в сряда икономиката да се стимулира с държавни инвестиции, финансирани с дългове и фонд за инфраструктура. Планът му предвижда правителството да възстанови на компаниите 10% от общите им инвестиции.
Линднер, който е смятан за "финансов ястреб", вече постави под въпрос осъществимостта на предложението на Хабек и продължи да изразява съмнения. Този план "не ме убеждава", каза той.