До 10 дни подписваме договор с Турция за доставка на 30% от необходимия ни газ
Югоизточната ни съседка предлага да участваме в техните преговори за внос на втечнен газ като общата поръчка ще даде големи отстъпки, съобщи енергийният министър Росен Христов
Преди края на годината, до десетина дни, очаквам да приключат преговорите с Турция за доставка на газ, съобщи служебният министър на енергетиката Росен Христов по NOVA.
Газови потоци
- Росен Христов твърди, че газ през зимата ще има и то на добри цени
- Росен Христов: Проблем са не посредниците в търговията с газ, а непрозрачното договаряне с тях
- Преговорите между България и Турция за доставка, транзит и закупуване на газ напредват бързо
- Последно: ЕС определи таван на цената на газа от 180 евро/MWh
До 30 процента от газа, който България получава, може да преминава през Турция. Става въпрос за връзка между българската газопреносна мрежа и турската. Министърът очаква договорът за ползване на турската газопреносна мрежа да е поне 13-годишен.
Има възможност да ползваме турските терминали за втечнен газ, говорим за количества около един млрд. куб. метра годишно, посочи министър Христов. По думите му това е уникална възможност за страната ни, а пробивът е направен при посещението на президента Румен Радев и българска делегация в Турция преди десетина дни. Тогава държавният глава разговаря за енергийни проекти с турския си колега Реджеп Ердоган.
Следващата стъпка е да договорим и доставка на втечнен газ с кораби. Турците ни предлагат да се включим в преговорите с техните доставчици, с което общата поръчка ще даде големи отстъпки, каза още Росен Христов. Той уточни, че става дума за доставчици от САЩ и Норвегия.
Когато договорите с Турция влязат в сила, 30% от газа, който България внася, ще е през турска територия. Други 30 процента купуваме от Гърция, а останалите - от Азербайджан, уточни министърът на енергетиката. Това е диверсификация, която ще направи доставките на газ по-сигурни, категоричен е Росен Христов. От думите му стана известно, че годишното потребление на газ в България е около 3,5 млрд. куб. метра.
Росен Христов коментира и тавана на цените на газа, който бе договорен на европейско ниво вчера. Министрите на енергетиката на страните от ЕС договориха пределен лимит за цените на газа на едро - 180 евро за мегаватчас. С приемането на тавана се надявам цените на борсите да започнат да спадат.
На 31 декември ще знаем на каква цена ще купуваме газ през януари. Надявам се да е под 200 лева за мегаватчас, заяви министър Христов. Със сигурност ще има увеличение с около 30 процента, заради природния газ, който е нагнетен в Чирен през лятото на много високи цени, прогнозира той.