Ден след визитата на Путин в Баку Азербайджан подаде молба за членство в БРИКС
Пекин вече подкрепи влизането на Баку в икономическия, но и геополитически блок
Азербайджан официално подаде молба за присъединяване към организацията БРИКС, съобщи азербайджанската новинарска агенция АЗЕРТАДЖ, цитирана от БТА.
Още по темата
БРИКС е основан през 2006 г. и понастоящем в организацията членуват 9 държави (Бразилия, Русия, Индия, Китай, Южна Африка, Египет, Етиопия, Иран и Обединените арабски емирства). От 2009 г. БРИКС се превърна в единен геополитически блок, който ежегодно провежда срещи на върха и участва в координацията на многостранната политика.
През юли по време на срещата на върха на Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС) в Астана беше приета "Съвместна декларация за установяване на стратегическо партньорство между Азербайджан и Китай".
Съгласно параграф 4.5 от декларацията Азербайджан изрази желанието си да се присъедини към БРИКС и Китай подкрепи участието на Азербайджан в организацията.
Съобщението за подадената молба за членство на Баку в съюза БРИКС обаче дойде само ден след посещението на руския президент Владимир Путин в Баку. По време на срещата си двамата президентите Путин и Илхам Алиев се споразумяха да засилят сътрудничеството си.
Двудневното държавно посещение на Путин в Баку бележи промяна в съюзите в политически нестабилния кавказки регион, отбеляза в понеделник ДПА, на която се позова БТА.
Русия, традиционно беше защитник на Армения в кавказкия регион, но остана разочарована от отдръпването на Ереван от нея, след като Москва позволи на Азербайджан да си върне отдавна оспорвания регион Нагорни Карабах през 2023 г.
На срещата си с Алиев руският президент предложи помощта си за подписване на мирно споразумение между Азербайджан и Армения.
След разговорите Путин каза, че двамата са обсъдили съвместни инициативи, сред които и построяването на малки танкери за транспортиране на нефт от Каспийско и Черно море до Средиземноморието.
Богатата на нефт република Азербайджан, разположена на брега на Каспийско море, е важен енергиен доставчик на Европейския съюз. Досега страната водеше до голяма степен независима политика от Москва.