Bloomberg: Огромният залог на Европа към зеления водород е пълен с пробойни
Зависимите от газ икономики на Германия, Холандия, Испания, Италия и Обединеното кралство са сред най-големите привърженици в Европа на използването на водород
Озеленената с дървета улица в Лайпциг може да изглежда неподходящо място за бъдещето на германската енергетика. Но правителството разполага с милиарди, разчитащи на успеха си. Днес яркожълтата електроцентрала, скрита зад покрита с графити ограда, изгаря затоплящ планетата газ, за да произвежда електричество. Но ако всичко върви по план, един ден ще премине към водород без емисии. Това е първата, малка част от една мечтана енергийна система, очертана от политиците в цяла Европа, които залагат на зеленото гориво, за да постигнат някои от най-агресивните климатични цели в света. Тази мечта се основава на превръщането на новопостроената замърсяваща инфраструктура за изгаряне на водород. Това е горивото, което ще бъде многократно по-скъпо от природния газ и което никой не е измислил как да се движи безопасно и евтино в насипно състояние. С този коментар започва анализът по темата на агенция Bloomberg относно зеления водород.
Green Deal
- Какви сигнали дават националните водородни стратегии за потенциална бъдеща търговия?
- МАЕ: Има пречки пред инвестициите в нови централи за зелен водород
- Първата водородна зарядна станция у нас е с австрийски корени и съхранява до 70 кг чисто гориво
- 2000 GW нови вятърни и слънчеви мощности и $4 трлн., за да минат корабите на зелен водород
Експертите са съгласни, че водородът ще трябва да играе известна роля за достигането на света до декарбонизация в сектори като производство на стомана, авиация и корабоплаване. Няколко ранни проекти, фокусирани върху използването на водород за генериране на енергия в Европа, обаче показват, че това няма да е толкова лесна подмяна, колкото я представят защитниците на идеята.
Електроцентралата в Лайпциг беше тържествено открита през октомври. Тя бе построена само за две години, въпреки предизвиканите от пандемията препятствия по веригата за доставки, а работниците все още нанасяха лъскава синя боя върху парапетите през април. Корпус от ламарина и пластмаса съдържа две турбини на Siemens Energy, за които се предполага, че могат да изгарят 100% водороден газ само с няколко настройки в технологичната верига.
Leipziger Stadtwerke, местната комунална компания, която управлява проекта, има за цел да направи първите си търговски тестове с водород до 2026 г., според Кристоф Янсен, ръководител на компанията. Това може да промени играта, каза той, за град, който все още до голяма степен разчита на добива на лигнитни въглища.
Германия планира да построи повече от 20 електроцентрали, много по-големи от тази в Лайпциг, която рекламира като първото съоръжение на континента, готово за водородно изгаряне. Те ще бъдат доставяни от най-съвременните терминали за втечнен природен газ, оборудвани да обработват нишови чисти горива като амоняк, заедно с мрежа от специални тръби, простиращи се на приблизително 6000 мили (9600 километра).
Това е примамливо решение. Следвайки този модел, правителствата и компаниите, които се надпреварват да спазят крайните срокове за нула, но се притесняват за енергийната сигурност, все пак могат да изградят газова инфраструктура на стойност милиарди долари, стига да е "готова за водород". Девет от 10-те най-големи въглеродни замърсители в света са публикували водородни стратегии и стимули за увеличаване на употребата на горивото в световен мащаб вече надхвърлят 360 милиарда долара, според данните на BloombergNEF.
Зависимите от газ икономики, включително Германия, Холандия, Испания, Италия и Обединеното кралство, са сред най-големите привърженици в Европа на използването на водород и някои имат планове да го използват за производство на електричество. Но няма официална дефиниция за това какво прави една централа готова за горене на водород. А това отваря вратата за фалшивите зелени инвестиции greenwashing. За електроцентралите изгарянето на водород дори не е тествано в промишлен мащаб.
"Все още няма измерим напредък в изграждането на готови за водород, работещи с газ електроцентрали", каза Ерик Хейман, икономист в Deutsche Bank Research.
След това има проблем с преместването на водород. Заводът в Лайпциг не е свързан към мрежата (и все още не е създал собствени електролизатори), което означава, че силно запалимото гориво ще трябва да бъде транспортирано с камиони, докато втората част от грандиозния план на правителството не се осъществи. Той е за изграждане терминал за втечнен природен газ на стойност 1 милиард евро в Брунсбютел, град на брега на Северно море. На платформата първоначално ще се внася LNG, но ще бъде проектиран да обработва и футуристични чисти горива.
Водородът може да бъде втечнен само при -253C (-423F), далеч над възможностите на днешните LNG кораби. Така че Германия планира да внася водород под формата на течен амоняк, комбинация от водород и азот, която може по-лесно да се превърне в течност. Но амонякът е токсичен и обработката изисква по-добри вентилационни системи. Много компоненти в терминала, включително контролни клапани и сензори за пожар и газ, както и вградени устройства - повечето от които не са тествани с амоняк - също ще се нуждаят от подобрения, според Fraunhofer ISI, енергиен мозъчен тръст.
Германия няма тръбопроводна мрежа за амоняк и има ограничения за преместването му с камиони в индустриален мащаб, тъй като е опасно. Това означава, че амонякът ще трябва да се преобразува обратно във водород, но в момента няма налична икономически жизнеспособна технология за това. Операторът на терминала каза, че ще обсъди алтернативни стратегии, ако до следващата година не се появят такива опции.
"Германското правителство прави рискован залог тук", смята Джонатан Барт, говорител на Германския съвет за енергийна независимост. "Водородът трябва да бъде ограничен до приложения за които няма да съжаляваме после", категоричен бе той. "Надеждата, че всички проблеми могат да бъдат решени с водород, ни пречи да започнем сега там, където можем."
ВЕИ като пример за нова индустрия
Индустриите могат да бъдат изградени от нулата с достатъчно подкрепа. Промишлеността за възобновяема енергия например беше в начален стадий преди 20 години и бе изправена пред скептицизъм. Сега обаче процъфтява.
Разликата е, че вятърът и слънчевата енергия произвеждат чисто електричество - стока, която светът вече използва. Зеленият водород, от друга страна, ще изисква изграждането на повече слънчеви и вятърни паркове, когато в много случаи би било по-лесно просто да се използва директно тази чиста енергия. По времето, когато водородът се произвежда, съхранява и изгаря, за да се произвежда отново електричество, има почти 70% по-малко енергия, отколкото в началото - и цената се е утроила.
Зеленият водород вероятно ще бъде полезен само към края на енергийния преход, след като търсенето на първична електроенергия бъде комфортно задоволено от възобновяеми източници, смята Пиер Вунш, висш централен банкер на Белгия. "Преди това няма да имаме зелен водород в големи количества и на ниски цени, защото, разбира се, трябва да произвеждаме повече електричество, за да се електрифицираме", уточни той.
Това е може би причината повечето проекти за зелен водород да съществуват само на хартия или на уебсайтовете на големи газови компании като Equinor ASA, Shell Plc и Sinopec. Очертава се пропаст между мащаба на политическата амбиция и парите на масата от компаниите за изграждане на проектите; само 4% от предложените глобални проекти са достигнали финансово приключване през 2023 г., според Международната агенция по енергетика. Други вече изпадат зад борда.
Провал на пилотен проект във Великобритания
Редкар, малко крайбрежно селце в Обединеното кралство, известно с дългия си пясъчен плаж и фунийки за сладолед, покрити с лимоново сорбе, беше планирано да бъде мястото на пилотен проект за отопление и готвене на дома с водород миналата година.
Northern Gas Networks Ltd. го представи като лесен начин за по-ниски сметки за енергия и въглероден отпечатък. Оказа се, че проектът ще бъде задължителен, изисквайки всички да се откажат от газа и да преминат към водородна мрежа. Преминаването ще доведе и до големи, разрушителни ремонти, включително отделен набор от тръбопроводи и нови домашни котли и печки.
Множество жители споделиха пред Bloomberg Green, че нямат информация за това колко водород ще бъде наличен след края на изпитването или колко ще струва. След вълна от местни протести правителството отмени проекта поради липса на зелен водород.
"Бяхме открити, прозрачни и честни", каза Тим Харууд, който ръководи програмата за водород в Northern Gas Networks. "Всичко, което щяхме да направим, беше в най-добрия интерес на клиентите."
Не всички го възприеха така. Northern Gas "продаваше лъжа", каза Стив Ръд, който помоли наемателите си да напуснат къщата, която притежава в Redcar, защото не искаше отговорността да бъдат опитни зайчета. "Водородът е известен от години и не е бил използван", каза Руд. "Това е енергоемко и струва повече."
Зеленият водород ще има роля само за тежката индустрия?
Януарски обобщаващ доклад на 54 проучвания заключава, че водородът в най-добрия случай ще играе нишова роля в декарбонизирането на сгради, тъй като е по-малко ефективен и по-скъп от термопомпите, централното отопление и по-добрата изолация. Това не попречи на други компании да се опитат да го накарат да проработи: в Холандия е в ход опит за отопление на дома, а друг е планиран и в Шотландия.
Ян Розонов, директор за Европа в Европейския проект за регулаторна помощ, който е автор на прегледа, се притеснява, че опитът за замяна на газа в сградите с водород се превръща в скъпо разсейване. "Има риск дискусията относно водорода за отопление да доведе до забавяне на въвеждането на алтернативни по-евтини и по-чисти технологии за отопление", каза той.
"Евангелистите на водорода" с готовност признават, че е възможно светът никога да не произвежда зелено гориво на достатъчно ниска цена, за да замени газа. Но те все още се застъпват за изграждането на "готова за водород" газова инфраструктура с надеждата, че пазарът ще навакса.
Това е голям хазарт. Ако грешат, светът рискува да заключи десетилетия на замърсяване с изкопаеми горива и да надхвърли поставените цели за намаляване на емисиите. Това ще доведе до катастрофални въздействия върху климата.
Германия, например, планира да задели до 20 милиарда евро, за да направи икономически жизнеспособно преминаването на комуналните услуги към водород, тъй като страната спешно ще се нуждае от резерв за времена, когато няма слънце и вятър на фона на нарастващото търсене на енергия. Ако тези субсидии не се получат, "има риск електроцентралите просто да продължат да работят с природен газ", каза Клаудия Гюнтер, ръководител на изследването за Германия в мозъчния тръст Aurora Energy Research.
Въпреки че вече отказа три водородни проекта, германската комунална компания Uniper SE се готви да изгради нов флот от "готови за водород" газови инсталации. Главният изпълнителен директор Майкъл Луис казва, че това е ситуация на кокошка и яйце. "Днес, разбира се, е скъпо, защото все още няма изградена инфраструктура за водород и няма икономии от мащаба", обясни той. Въпреки че все още няма истинско пиле или яйце, за което да говорим, той сподели пред общото събрание на компанията, че "след малко повече от шест години портфолиото ни ще се промени от сиво на зелено".
Огромни предизвикателства, инвестиции...
Робърт Хабек, министър на икономиката и действията в областта на климата на Германия и член на Зелената партия, казва, че страната му вече е намалила своите водородни планове и има ясна представа за предизвикателствата.
"Германия се нуждае от много водород, за да помогне на своята тежка промишленост, използваща изкопаеми горива, по пътя й към климатична неутралност", припомни той. "Трябваше да адаптираме първоначалния си план за използване на водород в електроцентрали в голям мащаб, защото трябваше да спестим разходи."
Това е година на успех или провал за водорода, според доклад на S&P Global, публикуван миналия декември. Индустрията се сблъсква с увеличения на разходите, като необходимите оценки на капиталовите разходи се повишават с 40% до 50%. За да постигнат напредък, компаниите ще трябва да вземат 10 до 15 големи окончателни инвестиционни решения. Шансовете това да се случи, поне в Европа, може да са големи.
"Математиката все още не върви", каза Жан-Кристоф Лалу, ръководител на операциите по кредитиране и консултации на ЕС в Европейската инвестиционна банка. "В момента няма случай, който можем да видим за модел, базиран на зелен водород, независимо произведен и доставян като енергийна стока."