Блинкън предупреди компаниите от "Северен поток-2" незабавно да се оттеглят
Джо Байдън смята, че проектът газопровода е "лоша сделка" както за Германия и Украйна, така и за съюзниците на САЩ от Централна и Източна Европа, каза държавният секретар на САЩ
Американският Държавен департамент следи усилията руският газопровод "Северен поток-2" да бъде довършен и анализира информацията за участващите в него компании, заяви държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън, цитиран от Ройтерс.
Газови потоци
- Санкциите на САЩ срещу "Северен поток 2" са принудили 18 компании да се откажат от него
- Операторът на "Северен поток 2" поиска незабавно разрешение за строителство в Германия
- САЩ с нов списък санкционирани за "Северен поток 2", но без германци
- Москва: "Северен поток-2" ще бъде завършен, въпреки деструктивните действия на САЩ
"Всяко юридическо лице, участващо в "Северен поток-2", рискува американски санкции и трябва незабавно да се откаже от работата си по тръбопровода", каза Блинкън. Той добави, че правителството на Байдън е твърдо решило да спазва законодателството от 2019 и 2020 г., предвиждащо санкции за тръбопровода.
Малко след изявлението на Блинкън сенатор Тед Крус, републиканец и противник на тръбопровода, преустанови блокирането на две номинации на президента Джо Байдън, включително на Уилям Бърнс за директор на ЦРУ, отбелязва Ройтерс.
Байдън смята, че проектът "Северен поток-2" е "лоша сделка" както за Германия и Украйна, така и за съюзниците на САЩ от Централна и Източна Европа, заяви Блинкън.
Към момента газопроводът е изграден на 94 процента. Строежът му бе прекратен през декември 2019 година, след като швейцарската компания "Олсийс" (Allseas) спря полагането на тръби заради възможни американски санкции. Сега остава да се положат 120 км тръби в датски води и над 28 км - във водите на Германия.
Работата по полагането на тръбите на "Северен поток -2" в изключителната икономическа зона на Дания ще започне в края на март и да продължи до края на третото тримесечие. Това показва графика на компанията Норд стрийм 2 (Nord Stream 2 AG), представен на 18 март от Датската енергийна агенция.
"Северен поток-2" ще има две линии с обща мощност 55 милиарда кубически метра газ годишно от крайбрежието на Русия през Балтийско море до Германия. Тръбопроводът заобикаля транзитни страни като Украйна, Беларус, Полша и преминава през изключителната икономическа зона и териториалните води на пет държави - Русия, Финландия, Швеция, Дания и Германия. Единствен акционер в проектната компания "Норд стрийм 2" е руският "Газпром".
Партньори на "Газпром" са френската "Анжи" (Engie), австрийската О Ем Ви (OMV), англо-холандската "Шел" (Shell), германските "Унипер" (Uniper) и "Винтерсхал" (Wintershall), които осигуряват 50 процента от финансирането.