Германия заяви, че Украйна трябва да продължи да бъде транзитна страна за руския газ и след въвеждането в експлоатация на газопровода "Северен поток 2", предаде Ройтерс, на която се позова БТА.

По-рано президентът на Русия Владимир Путин каза, че това ще зависи от, по думите му, добросъвестното отношение на Киев към Москва.

"За германското правителство е важно Украйна да продължи да бъде транзитна страна дори и след "Северен поток 2". Германия очаква Русия да спазва съществуващо междуправителствено споразумение, с което се задължава да транзитира газ през Украйна, заяви германският правителствен говорител Щефен Зайберт, цитиран от "Франкфуртер алгемайне".

"Със своето споразумение за транзит, договорено отчасти от ЕС и Германия, Русия и Украйна създадоха рамката за това. Очакваме това споразумение да се спазва", каза още Зайберт.

В петък Путин каза, че ролята на Украйна на транзитна страна няма да бъде гарантирана, след като газопроводът "Северен поток 2", свързващ Русия и Германия, бъде завършен.

Германия подкрепи проекта на фона на яростна съпротива от страна на САЩ и много европейски държави, които предупреждават, че той ще лиши Украйна от изключително важен лост за влияние спрямо Русия. Тя обаче винаги е настоявала, че Украйна трябва да продължи да бъде транзитна страна, отбелязва Ройтерс.

Договорът между Москва и Киев за преноса на газ изтича през 2024 г., но може да бъде продължен.

Други представители на управляващата коалиция в Германия обаче бяха по-критични от Зайберт.

Нилс Шмид, външнополитически говорител на Германската социалдемократическа партия, заяви, че коментарите на Путин "не са полезни, а дразнят".

Опозиционни партии, включително Зелените, които са на второ място в социологическите проучвания преди парламентарните избори в Германия през септември, от своя страна призовават за отказ от проекта.