Русия е доставила на Северна Корея повече от един милион барела петрол от март тази година, според анализ на сателитни изображения от Open Source Center, изследователска група с нестопанска цел, базирана в Обединеното кралство.

Допуска се, че петролът е вид отплата за оръжията и войниците, които Пхенян изпрати на Москва, за да разпалят войната си в Украйна, казаха водещи експерти и външният министър на Обединеното кралство Дейвид Лами пред BBC.

Тези трансфери нарушават санкциите на ООН, които забраняват на страните членки да продават петрол на Северна Корея, освен минимални количества, като опит да възпрат амбициите й да разработва ядрени оръжия.

Сателитните изображения, споделени ексклузивно с BBC, показват повече от дузина различни севернокорейски петролни танкери, пристигащи на петролен терминал в Далечния изток на Русия общо 43 пъти през последните осем месеца.

Снимки, направени на корабите в морето, сякаш показват как танкерите пристигат празни и напускат почти пълни, отбелязва британската медия.

Северна Корея е единствената страна в света, на която не е разрешено да купува петрол на свободния пазар. Броят на барелите рафиниран петрол, който може да получи, е ограничен от ООН на 500 000 годишно, доста под необходимото количество.

Руското външно министерство не отговори на искането ни за коментар, изтъква BBC.

Първият трансфер на петрол, документиран от Open Source Center, е на 7 март 2024 г., седем месеца след като за първи път беше съобщено, че Пхенян изпраща оръжия на Москва.

Доставките на петрол продължават, докато вървяха съобщения за изпратените хиляди севернокорейски войници в Русия, като последната е регистрирана на 5 ноември.

"Докато Ким Чен Ун осигурява на Владимир Путин спасителен пояс да продължи войната си, Русия тихомълком предоставя спасителен пояс на Северна Корея", казва Джо Бърн от Open Source Center.

"Този ​​постоянен поток от петрол осигурява на Северна Корея стабилност, каквато не е имала, откакто бяха въведени тези санкции."

Четирима бивши членове на службата на ООН, отговорна за проследяването на санкциите срещу Северна Корея, заявига пред британската медия, че трансферите са следствие от задълбочаващите се връзки между Москва и Пхенян.

"Тези трансфери подхранват военната машина на Путин - това е петрол за ракети, петрол за артилерия и сега петрол за войници", изтъква Хю Грифитс, който ръководи службата от 2014 до 2019 г.

Външният министър на Обединеното кралство Дейвид Лами каза пред BBC, че "за да продължи да се бие в Украйна, Русия все повече разчита на Северна Корея за войски и оръжия в замяна на петрол".

Той добави, че това "има пряко въздействие върху сигурността на Корейския полуостров, Европа и Индо-тихоокеанския регион".