БГНЕС
Министър иска безлихвени кредити
Военният министър Николай Цонев влезе отново в ролята на екзотичен икономически експерт. Този път той обяви, че ще внесе на заседание в МС предложение да бъдат отпускани безлихвени кредити на фирми, които поддържат определен брой работници.
Цонев даде пример, че ако се отпуснат 100 хил. лв. безлихвено на една фирма и тя поддържа 55 работници на заплата 400 лв., тези пари щели да бъдат върнати в държавата за една година. Кредитът може да бъде отпускан за две-три години, обясни той вчера пред Нова телевизия. Срещу 110 работни места пък държавата можело да отпусне 200 хил. лева. Така и сивата икономика щяла да излезе на светло.
Министърът не даде никакви подробности по хрумването си. Не е ясно нито кой ще отпуска кредитите - държавата чрез Банката за развитие или банките, а правителството само ще ги гарантира. Цонев не представи сметки колко милиарда лева ще струва идеята му и кои разходи ще се съкратят, за да се вземат тези пари. Министърът не обясни също как правителството може да накара банките насила да отпускат кредити, при положение че подобна идея - със студентските кредити, не проработи въпреки всичките гаранции за банките. Той не огласи и по какви критерии ще се отпускат заемите и как държавата ще си търси парите, ако например фирмата банкрутира, което може да стане и напълно умишлено.
Умотворението на министъра се оказа негова солова акция. То не е обсъждано в НДСВ и не среща подкрепа сред икономическия екип на партията. Коментар вчера отказа и финансовото министерство.
Военният министър оправда новата си роля на икономически експерт с това, че има огромен опит в управлението на фирми. Преди да стане министър на отбраната, Николай Цонев беше директор на ИА "Социални дейности на МО", както и притежаваше дялове в няколко големи фирми. Една от тях - "Нилана", снабдяваше няколко години армията с хляб, а тогавашният директор Цонев оправда сделката с това, че ако работи за "Кока-кола", не може да спре войската да пие от газираната напитка.
Цонев, който води лекции и в УНСС, обяви, че правителството трябва да се бори срещу кризата с икономически мерки, които в момента не били адекватни. Той обясни, че не се бъркал в работата на колегите си, а изказвал принципна позиция, тъй като имал голям опит в практическото реализиране на пазарните принципи.
Военният министър отново се опита да обясни изказването си преди няколко дни пред слушателите във Военната академия, където обвини правителството, че управлява лошо. Тогава той заяви, че ако една частна фирма се управлява така, то тя отдавна да е фалирала. Това изказване не било обаче срещу правителството, а така го прочели хората, които мразят управляващите.