Румъния ще поиска от Европейската комисия удължаване с три години на срока за експлоатация на електроцентралите на въглища, тъй като няма с какво да замени в момента тези съоръжения, заяви на пресконференция днес министърът на енергетиката Себастиан Бурдужа, цитиран от Аджерпрес и БТА.

"Поставихме си за цел да удължим срока на експлоатация на въглищните централи. Нямаме друг вариант в контекста, в който енергията на Румъния трябва да бъде сигурна и нямаме с какво да заместим групите на въглища в момента", посочи министърът.

Въз основа на действащите в момента ангажименти Румъния ще трябва да затвори до 2026 г. мощности за производство на електроенергия от лигнитни въглища с обща инсталирана мощност от 2085 мегавата, отбелязва изданието Економедия.

Бурдужа каза, че Румъния иска отлагане с три години на този срок.

"Не мисля, че е твърде много това, което искаме. Има други европейски държави, които ще имат електроцентрали на въглища до 2049 г., ако не се лъжа. Вярно е, че те имат малко по-голяма зависимост от въглищата", добави министърът. Той изрази очакване за съответната гъвкавост от Европейската комисия по отношение на удължаването на тези срокове, като се има предвид напредъкът, постигнат от Румъния.

Същевременно Бурдужа заяви, че електроцентралата Минтия, окръг Хунеодоара, най-голямата газова електроцентрала в Европа, ще бъде напълно завършена през 2026 г., а до края на тази година най-малко 1000 мегавата трябва да бъдат свързани към системата.

"Ако искаме румънците да имат сигурна, достъпна и чиста енергия, трябва да инвестираме. (...) Ако миналата година пуснахме в експлоатация около 1200 мегавата - мисля, че е повече от предишните четири години взети заедно, за тази година казахме, че ще удвоим резултата, значи около 2500 мегавата. По данни на компанията Транселектрика и данни от индустрията можем да достигнем до 3800 мегавата", посочи министърът.

Миналата седмица електроцентралата Минтия в окръг Хунедоара, определяна в румънските медии като "най-голямата и най-модерната централа за комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия в Европа", получи разрешително за строеж от местните власти.

Инвестицията възлиза на 1,4 милиарда евро. Централата ще има капацитет от 1700 мегавата и ще допринесе съществено за енергийната сигурност на Румъния, като също така ще създаде над 600 работни места, отбелязва изданието "Профит".