Българската народна банка (БНБ) съобщи, че нейният Управителен съвет е приел нова Наредба № 6 за предоставяне на спешна подкрепа за осигуряване на ликвидност. Наредбата се издава на основание чл. 48, ал. 3, във връзка с § 6, ал. 1 от Закона за Българската народна банка, обн. ДВ, бр. 13 от 13 февруари 2024 г. (нов ЗБНБ). 

БНБ може да предоставя на платежоспособна банка спешна подкрепа за осигуряване на ликвидност, гласи алинея 1 от въпросния законов текст, а алинея 3 урежда издаването на подзаконов акт (наредба) за прилагането на съответния текст.

С новата наредба се определят условията, обезпеченията и редът, при които, при присъединяване на България към еврозоната, БНБ, като централна банка от Евросистемата и извън обхвата на операциите по парична политика на Евросистемата, ще може да предоставя на платежоспособна банка спешна подкрепа за осигуряване на ликвидност.

Наредбата влиза в сила, считано от датата на влизане в сила на новия ЗБНБ. С влизането в сила на тази наредба се отменя Наредба № 6 на БНБ за кредитиране на банки в левове срещу обезпечение (Приета от Българската народна банка на 19 февруари 1998 г., обн., ДВ, бр. 28 от 11 март 1998 г., изм., бр. 118 от 1998 г., бр. 110 от 2003 г., бр. 55 от 2014 г., в сила от 1 юли 2014 г.), се казва в съобщението на БНБ.

Кредитните институции от еврозоната могат да получават кредит от централната банка не само чрез операциите по паричната политика, но по изключение и посредством спешна помощ за осигуряване на ликвидност, отбелязва Европейската централна банка, описвайки процедурите за това.

Спешна помощ за осигуряване на ликвидност означава национална централна банка (НЦБ) от Евросистемата да предостави:

  • резервни пари; и/или
  • каквато и да е друга помощ, която може да доведе до увеличение на резервните пари на платежоспособна финансова институция или група от платежоспособни финансови институции, която има временни затруднения с ликвидността, без такава операция да бъде част от единната парична политика. Отговорността за предоставянето на спешна помощ за осигуряване на ликвидност е на съответната (съответните) НЦБ. Това означава, че всякакви разходи и рискове, произтичащи от предоставянето на спешна помощ за осигуряване на ликвидност, се поемат от съответната национална централна банка.