Бизнесът получи желания политическия знак за енергийни компенсации и през 2025 г.
Работодателите обаче искат освен законодателно решение - което удълженият бюджет дава (до редовен финансов план на държавата), и правителствена програма с механизъм за субсидиите
Стана ясно, че приетият днес (безпроблемно) на първо четене Законопроект за приходите и разходите за 2025 г. или удължителен закон за бюджета, гарантира продължаването на програмата за електроенергийни компенсации за бизнеса.
С гласуването бе даден желаният от работодателите знак, че компенсации за скъпата електроенергия ще има.
Няколко партии изрично заявиха подкрепа за искането на работодателските организации програмата да продължи.
Компенсационният механизъм, действащ през 2024 г. (и който по всяка вероятност ще бъде продължен) предвижда всички небитови потребители да получат компенсации на 100% за разходите за цена на електроенергията над 180 лева за мегаватчас. Парите за предприятията се изплащат от Фонд "Сигурност на електроенергийната система" (ФСЕС), който през януари трябва да изплати допълнителни 186 млн. лв., които могат да бъдат осигурени през бюджета за 2025 г. или през удължения бюджет.
В законопроекта е предвиден ред за събиране на целеви вноски от производителите на електрическа енергия във ФСЕС, които да се ползват като източник за финансиране на програми за изплащане на компенсации на небитовите потребители на електрическа енергия.
Работодателските организации призоваха за ускорено приемане на закона (дадени са само три дни за обсъждане), в който да фигурира и параграфа, който урежда механизма с компенсациите. Надвисна заплаха за протестни действия, предупреди Васил Велев, председател на АИКБ и ротационен председател на АОБР. Той отбеляза голямата тревога на старта на Новата година, за това, че няма приет бюджет и удължителен закон и съответно няма законово основание за продължаване на програмата за компенсиране на високите цени на електроенергията. Велев отбеляза, че са регистрирали такъв протест на 15 януари от 11:00 часа в триъгълника на властта в София, но не иска да се стига до там.
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова каза, че ще се постарае до 15 януари да е минало заседанието на бюджетната комисия с второто гласуване и законът да е в дневния ред на парламента за следващата седмица. Киселова обясни, че тъй като Комисията по бюджет и финанси в момента няма избран председател, тя насрочва заседанията й и определя дневния ред.
"Продължаваме промяната" ще подкрепи предложението на Министерство на финансите за продължаване на компенсациите за бизнеса заради високите цени на електроенергията със задна дата от 1 януари 2025 година. Това стана ясно от изявление на съпредседателя на партията Асен Василев, който председателства първот заседание на бюджетната комисия на 7 януари.
На брифинг в парламента Василев каза, че "в удължителния закон се продължава действието на параграф трети от Закона за държавния бюджет, който урежда компенсацията за небитовите потребители, тавана на цената на електроенергията, която те плащат, както и реда и начина за събирането на тези средства".
"Тъй като не беше приет миналата година удължителният закон, той беше внесен на 31 декември. Нямаше как да бъде приет миналата година, а сега това нещо е предложено от Министерство на финансите да влезе със задна дата от 1 януари, което ние също ще подкрепим, така че да няма прекъсване и да има сигурност, за да знаят всички бизнеси в страната, че ще могат да получат тези компенсации", заяви Асен Василев.
За нас е много важно да има послание към бизнеса, че такъв механизъм, макар и със закъснение, ще има, каза председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев. Той отчете, че в удължителния закон е предвиден такъв механизъм, но той не е гарантиран.
Само параграфът не е достатъчен, изтъкна Велев. Работодателите настояват Министерският съвет да приеме програма за компенсиране на разходите на небитови крайни клиенти за електрическа енергия за периода от 1 януари 2025 г. до 31 декември 2025 г., която да бъде финансирана от целевите вноски на производителите. Следва тези целеви вноски да бъдат използвани единствено за компенсиране на цените на електрическата енергия на небитовите крайни клиенти, посочват от АОБР.
Васил Велев обясни, че за последните два месеца на миналата година цената в България на пазара "ден напред" е с 50 процента по-висока от тази във Франция, Германия, Нидерландия и в пъти по-висока отколкото в Северна Европа, а се конкурират на едни и същи пазари. По думите му това е Европа на три скорости.
Драгомир Стойнев ("БСП-Обединена левица") каза на среща с представители на АОБР, че компенсациите трябва да продължат и отбеляза, че те не са само за индустрията, но и за детски градини, училища, библиотеки, читалища, болници. Както е записано в закона, така ще бъде и прието, увери Стойнев. Според него трябва да се помисли за закон, който да регламентира тези компенсации.
"ДПС-Ново начало" на свой ред увери на среща с работодателските организации, че ще защити интересите им и ще подкрепи техните предложения при обсъждане на държавния бюджет.