Програмата за компенсации на небитовите клиенти ще бъде предложена за удължаване с още три месеца. Това удължаване е съобразено със срока на т.нар. "удължителен закон за бюджета", който също ще действа за три месеца, заяви служебният министър на енергетиката Владимир Малинов на брифинг след среща с представители на работодателските организации, цитиран от БТА.

"Срещнахме подкрепа и разбиране - нашите искания, заедно със синдикатите, бяха програмата за компенсацията на високите цени на тока за небитовите потребители да продължи и през 2025 г. и докогато има нужда от това. Ние настояваме при компенсациите за небитовите потребители да се запази прагът от 180 лева. Тук се включват не само производствените предприятия, но и детски градини, училища, болници, читалища, музеи и т.н.", обясни Васил Велев, председател на АИКБ и ротационен председател на АОБР, цитиран от БНТ.

Несигурността в производствените предприетия ще доведе до повишаване на инфлацията, защото по-високите цени на тока ще се отразят в цените на произвежданите продукти и услуги, отбеляза Велев. "Нашият апел към бизнеса е да не бърза с калкулиране на по-високи цени, защото имаме уверението, че програмата за компенсиране ще продължи да съществува."

Работодателите запозват протестната си готовност, тъй като очаква парламентът да потвърди тези разпоредби.

Стана ясно, че приетият (безпроблемно) на първо четене Законопроект за приходите и разходите за 2025 г. или удължителен закон за бюджета, гарантира продължаването на програмата за електроенергийни компенсации за бизнеса.

В законопроекта е предвиден ред за събиране на целеви вноски от производителите на електрическа енергия във ФСЕС, които да се ползват като източник за финансиране на програми за изплащане на компенсации на небитовите потребители на електрическа енергия.

Компенсационният механизъм, действащ през 2024 г. (и който по всяка вероятност ще бъде продължен) предвижда всички небитови потребители да получат компенсации на 100% за разходите за цена на електроенергията над 180 лева за мегаватчас. Парите за предприятията се изплащат от Фонд "Сигурност на електроенергийната система" (ФСЕС), който през януари трябва да изплати допълнителни 186 млн. лв., които могат да бъдат осигурени през бюджета за 2025 г. или през удължения бюджет.

Само законодателното решение обаче не задоволява работодателските организации. Те настояват Министерският съвет да приеме програма за компенсиране на разходите на небитови крайни клиенти за електрическа енергия за периода от 1 януари 2025 г. до 31 декември 2025 г., която да бъде финансирана от целевите вноски на производителите. Тези целеви вноски да бъдат използвани единствено за компенсиране на цените на електрическата енергия на небитовите крайни клиенти, категорични са от АОБР.