БГНЕС
Сорос предложи нови пари
Председателят на съвета на директорите на Сорос фънд мениджмънт (Soros Fund Management) Джордж Сорос предлага да бъдат създадени нови пари, които да помогнат на периферийните страни в борбата с кризата, съобщи руският вестник "Ведомости", цитиран от К2Капитал.
Вече съществува производна парична единица и това е механизмът на специални права на тираж (Special Drawing Rights - SDRs - официалната разчетна единица на Международния валутен фонд - бел. ред.), създаден през 1969 година. За активизирането му е необходимо единствено одобрението на 85 на сто от членовете на МВФ, припомня БТА.
В миналото САЩ винаги са се противопоставяли на широкото използване на SDRs или СПТ. Създаването на допълнителна парична маса е най-добрият отговор на срива на кредитния пазар. САЩ правят това на вътрешния си пазар, а Сорос предлага тази практика да се разпространи по целия свят. Финансистът е убеден, че СПТ няма да окажат особено влияние върху ликвидността в краткосрочна перспектива, но пък ще бъдат твърде полезни за водене на антициклична фискална политика, ако богатите страни дадат на заем или пожертва своите лимити за СПТ за бедните държави. Международните институти ще контролират целевото използване на тези средства. Ако използването на СПТ се разрасне, то безкористната постъпка на богатите страни на практика ще защити и техните интереси, стимулирайки световната икономика и поддържайки експортните пазари, отбелязва Сорос, цитиран от "Ведомости".
Често критикуван преди - както заради спекулативната атака срещу паунда, така и заради намесата на "Отворено общество" в бившия Източен блок, милиардерът днес се радва на забележително внимание, което отчасти се обяснява с подкрепата му за президента Барак Обама, но най-вече с факта, че той бе от малцината, които предсказаха кризата и успя да запази богатството си. Книгата му "Новата парадигма на финансовите пазари", която е издадена и на български, се радва на голям интерес. "Намираме се в разгара на най-лошата финансова криза от 30-те години на ХХ в. наса", пише Сорос. "Донякъде тя напомня други кризи, но с една огромна разлика: сегашната отбелязва края на една епоха на кредитна експанзия на долара като международна резервна валута. Периодичните кризи бяха част от един по-голям процес на подем и срив; сегашната криза е кулминацията на един суперподем, продължил повече от 25 години. За да разберем какво cе случва, ни е необходима нова парадигма. Прилаганата досега, а именно, че финансовите пазари се стремят към равновесие, е както лъжлива, така и подвеждаща. " В отговор милиардерът развива хипотезата си за рефлексивността - теория, която отхвърля вградената в класическата политикономия презумпция за пазарно равновесие.