Бизнес и синдикати блокират София, магистрали и ГКПП-та, ако няма компенсации за тока
Водят се интензивни разговори с ресорните министри и парламентарните групи, за да се избегнат подобни спонтанни действия, увери Васил Велев от АИКБ
За компенсации заради високата цена на електроенергията настояват социалните партньори. "Ако това не се случи, на 15 януари, в 11.00 ч., с нашите партньори и членове, ще бъдем на протест в триъгълника на властта", закани се председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев. По думите му липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия.
Велев добави, че "има голям натиск този проблем да се реши час по-скоро". Работодателите настояват за запазване на настоящия праг от 180 лева за мегаватчас за небитовите потребители.
"За да се избегнат спонтанни действия, като блокади на магистрали и гранични пунктове, социалните партньори, работодателските организации и синдикатите са предприели координирани усилия. Проведени са срещи със служебния министър на енергетиката, вицепремиера и министър на финансите. Предстоят още дискусии, включително с представители на парламентарните групи, както и още една среща със служебния министър на енергетиката, уточни Велев.
Механизмът за компенсации е от ключово значение не само за предприятията, но и за небитовите потребители като детски градини, училища, болници, храмове и музеи, които също изпитват трудности от високите цени.
По данни на АИКБ общият брой на небитовите потребители надхвърля 600 000, съобщи председателят на работодателската организация. Васил Велев припомни, че цената на електроенергията за битовите потребители бе повишена от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) от 128 на 138 лева за мегаватчас. За небитовите потребители обаче цената от 1 януари е скочила от 180 на над 250 лева, като последните сделки на енергийната борса достигат 282-305 лева за мегаватчас. Това прави предприятията неконкурентоспособни, подчерта Велев.
Ако не бъде въведен компенсаторен механизъм, на 15 януари се планира национален протест срещу неконкурентните цени на електроенергията, предупреди председателят на УС на АИКБ.
На пресконференция, заедно с Добри Митрев - председател на УС на Българската стопанска камара (БСК), Васил Тодоров - заместник-председател на УС на Българската търговско-промишлена палата (БТПП), Тодор Капитанов - вицепрезидент на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) и Йоанис Партениотис - вицепрезидент на Конфедерацията на труда "Подкрепа", бяха очертани още от проблемите.
Според вицепрезидента на КНСБ Тодор Капитанов високата цена на тока без компенсации от държавата ще се отрази пагубно на работниците.
"Това ще доведе до по-ниска покупателна способност в условията на поскъпване на множество стоки и услуги. Под заплаха е и възможността за насърчаване на колективното трудово договаряне, след като предприятията и бизнесът нямат предвидими разходи и не е ясно как могат да планират увеличения на заплатите на работниците и служителите", допълни Капитанов.
"Призоваваме държавата в лицето на Народното събрание да заеме активна роля за защита на работещите и бизнеса. На 15-и януари ще блокираме пътища и магистрали в цялата страна в знак на протест от абдикацията на държавата", завърши Капитанов.
"Липсата на редовно правителство спъва най-много развитието на икономиката ни. А тя е експортно ориентирана и зависи от международните пазари, за да оцелее. При такива цени на електроенергията, при които в части на Европа цените на тока са в пъти по-ниски от нашите, България ще остане в периферията, и съвсем ще изостанем", допълни картината Константин Стаменов от КРИБ.
Васил Тодоров, заместник-председател на УС на Българската търговско-промишлена палата (БТПП), изрази подкрепа за запазване на компенсациите, но подчерта необходимостта от дългосрочни решения. Той предложи възстановяване на практиката за дългосрочни договори, особено за енергоемките индустрии, въвеждане на енергийна ефективност за сгради и съоръжения, инвестиции във възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) и интелигентни електрически мрежи.
Йоанис Партениотис, вицепрезидент на Конфедерацията на труда "Подкрепа", изтъкна, че компенсациите са жизненоважни не само за бизнеса, но и за ключови сектори като образование, здравеопазване, култура и водоснабдяване.
Добри Митрев, председател на УС на Българската стопанска камара (БСК), предупреди за сериозни последици за българската икономика, ако няма компенсаторен механизъм за свръхвисоките цени на електроенергията. По думите му, макар икономиката да е устояла през последните две години благодарение на компенсациите, сега предприятията ще получат фактури за януари с почти двойно по-високи цени.
"Ако няма уверение, че държавата ще компенсира тези разходи, това ще доведе до скок в цените на стоките и услугите", подчерта той, като допълни, че ценовият натиск ще засегне всички над 6,5 млн. българи.
Компенсациите за бизнеса за високите цени на тока бяха въведени през 2021 г. като мярка за защита на дейността му, припомня БТА. Първоначално те се определяха по месеци, но от 2022 г. насам като "таван", над който държавата покриваше разхода чрез Фонд "Сигурност на електроенергийната система". Този праг беше определен първоначално на 250 лв. на мегаватчас (МВтч), после стана 200 лв./МВтч от 2023 г., а от юли миналата година до края на декември - 180 лв./МВтч.