БГНЕС
Одобриха плана за 700 млрд. щ.д.
Лидерите на демократите и републиканците в САЩ се договориха за 700-те млрд. USD, които ще бъдат отпуснати в помощ на финансовата система, пише ВВС. Очаква се Конгресът да приеме законопроекта в близките дни. Това ще бъде най-голямата държавна пазарна намеса от Голямата депресия през 30-те години на 20 в. Според плана правителството ще изкупува рискови ипотечни и дългови активи на закъсалите американски банки.
Промените, които конгресмените наложиха в предложението на финансовия министър Хенри Полсън, предоставят по-голям контрол над разходването на парите. Сумата ще се отпуска на траншове, първият от които в размер на 250 млрд. USD ще се даде веднага, други 100 млрд. USD ще бъдат предоставени след изрично искане от президента, а останалите 350 млрд. USD ще се отпускат със съгласието на Конгреса. Изразходването на средствата ще се контролира от четири агенции, сред които независим Главен инспектор и двупартиен надзорен съвет.
Банките, които се възползват от плана, ще трябва да предоставят в замяна акции, което дава възможност на данъкоплатците да печелят от възстановяването на финансовите компании. Възнагражденията на шефовете на банки ще бъдат ограничени, а практиката при напускане на фирмата да се дават тлъсти бонуси ще бъде забранена.