Това обяви след работна среща с областни управители, специалисти и представители на "Шеврон" зам.-министърът на икономиката и енергетиката Делян Добрев, цитиран от БТА. Той обясни, че според плановете на компанията два от проучвателните сондажи трябва да са през 2015 година, а другите два - през 2016 година. Дотогава не се предвиждат никакви сондажи освен сеизмични проучвания.
Добрев каза, че от "Шеврон" са обяснили, че им е необходимо време, за да направят анализ на съществуващите сондажи, както и сеизмичните проучвания, които не са свързани със сондиране. Представителите на "Шеврон" са съобщили, че започват разяснителна кампания и ще обяснят плановете си в общините и областите, които попадат в зоната за проучване, посочи зам. министърът.
През последните месеци бяха организирани масови протести срещу проучването и евентуален добив на шистов газ. Според протестиращите дълбоките сондажи могат да замърсят почвата и водата в най-плодородните ни райони в Добруджа. Те настояват правителството да забрани проучването и добива за този вид гориво. По мнението на министърът на икономиката Трайчо Трайков обаче няма доказателства, че сондажите за шистов газ са опасни за почвата и водата. Той все пак обеща, че проучванията ще започнат едва след направата на екологична оценка, но тя ще стане след изработката на проект за проучване от "Шеврон". Срещу шистовия газ се обявиха и местните власти в Добруджа и опозицията.
Миналия месец депутати внесоха за разглеждане от парламента на мораториум върху добива на шистов газ у нас.Тогава премиерът Бойко Борисов заяви от парламентарната трибуна, че ако Народното събрание наложи мораториум върху проучването и добива на шистов газ, правителство ще се съобрази с това.