Напрежение в Прибалтика
0
128
Слухове за девалвация на национална валута предизвикаха невиждано от години масово обръщане на парите в евро, долари и британски лири в намиращата се във валутен борд Литва.
В някои банкови клонове и много обменни бюра оборотът скочи 2-3 пъти над нормалното и дневните запаси от твърда валута свършиха, въпреки призивите на литовската централна банка да спре говоренето за падане на валутния борд и уверенията, че той остава непоклатим до въвеждането на еврото.
В петък председателят на парламентарната комисия по бюджет и финанси Кестутис Главецкас каза, че е вероятно при смяната на лита с евро да има девалвация на литовската единица с около 12%, което веднага бе подето от медиите.
За тежки проблеми предупреди и съседна Латвия, която също е в борд и е в правителствена криза. Номинираният за премиер бивш финансов министър Валдис Домбровскис предупреди, че ако не бъдат орязани бюджетните разходи, както е договорено с МВФ, фондът няма да отпусне поредния спасителен транш и страната ще обяви банкрут през юни. Застраховката срещу фалит (т.нар. кредитни суапове )на Литва скочи на пазарите до рекордно ниво от 1115 пункта, което е безпрецедентна оценка за страна от ЕС. И валутният борд на Естония изпитва сериозни затруднения, но засега удържа на кризата.
Румъния обаче започва в сряда преговори с екип на МВФ, след катопрезидентът Траян Бъсеску заяви, че страната се нуждае от "предпазен колан" под формата на заем от международни институции. Според анализатори става въпрос за около 10 млрд. евро.
Шокиращи данни за глобалните загуби обяви вчера Азиатската банка за развитие. По нейни данни през 2008г. сривът на световните финансови пазари е изтрил активи за 50 трилиона долара или годишния брутен продукт (БВП) на глобалната икономика. Председателят на Съвета на финансовите министри от еврозоната Жан-Клод Юнкер заяви в края на седмицата, че Европа е в "криза с абсолютно катастрофални последици" и че положението ще стане още по-лошо през второто полугодие на 2009 г.
Противно на мнението му редица икономисти, инвеститори и централни банкери смятат, че дъното на икономическата криза е почти достигнато и че повратната точка е близо. Президентът на Европейската централна банка Жан-Клод Трише заяви, че очаква икономиката да се възстанови през 2010 г., подкрепена от ниските лихви и мощните антикризисни програми на държавите.