Разкриха кредитните грехове на всеки
0
94
Банките вече могат да виждат кредитната история на клиентите си до пет години назад за всички активни и погасени кредити, съобщиха за "Дневник" представители на банковия сектор. Това е факт от около една седмица и стана възможно след направеното разширение на Централния кредитен регистър (ЦКР) към БНБ.Обновеното съдържание включва информация за просрочия по активните и погасените кредити. Тази информация съдържа броя на отчетните периоди на кредита, броя на самите кредити, просрочена главница и просрочени лихви. Закъснелите плащания по главницата и лихвата се дават като максимална стойност за отчетните периоди. Ако клиентът е имал закъснения и неплащания по някои свой кредит, който вече е погасен, тази информация вече е явна. Просрочията по кредита се виждат категоризирани, както е в Наредба 9 на БНБ за класификацията на кредитите - от 30 до 60 дни под наблюдение, от 60 до 90 дни нередовни и над 90 дни са необслужвани. Банките могат да видят по кои кредити колко отчетни периода клиентът не си е плащал вноските, дали е по главницата или по лихвата и на каква сума възлиза това. Досега кредитните институции можеха да виждат само текущото състояние на заема на клиента си, който той обслужва в момента, ако има такъв към друга банка.
Целта на информацията в ЦКР е да е полезна за банките при оценката им на кредитната задлъжнялост на клиентите и кредитния риск. Въвеждането на тези допълнения и промени в дейността на кредитния регистър не са наложили изменения в нормативната уредба, касаеща дейността и използването на регистъра.
Към края на юни 2008 г. по данни на БНБ броят на отчетените в ЦКР заеми е 3 020 586 на стойност 44.879 млрд. лв. Броят на кредитополучателите - физически лица, е 1 648 306, на юридическите дружества - 91 266, на чуждестранните лица - 3343. Кредитополучателите, които са заведени в кредитния регистър, имат обикновено по повече от един заем, като всеки фигурира в регистъра.
Според данните на централната банка към края на септември тази година лошите и преструктурирани кредити са 2.2% от всички отпуснати заеми на фирми и домакинства. Обемът им е малко над 1.039 млрд. лв. Година по-рано те са били 2.3%, или като обем 724 млн. лв. Към септември 2006 г. делът на лошите и преструктурирани заеми в общия обем отпуснати кредити на фирми и домакинства е бил 3.25%, а обемът им е бил 665 млн. лв. При данните за просрочените заеми е добре да се има предвид, че закъснения при плащане на заеми се появяват обикновено около година след отпускането им. При кредитния бум, който се наблюдаваше през последните две години и особено през миналата, обемът на новоотпусканите заеми е голям - средномесечният обем нови кредити през миналата година беше около 1.2-1.4 млрд. лв. Тези новоотпуснати заеми се записват като редовни. Ако има някакви закъснения при обслужването, те се появяват на по-късен етап. В следващите месеци ще се види дали делът на проблемните заеми със закъснения при обслужването им ще се увеличава, коментират експерти от сектора.