Да надвнеса ли пари по кредитна карта
Ниският курс на долара направи отново актуален въпроса за покупка на техника и други стоки от онлайн магазини в чужбина. Проблемът, който обикновено съпровожда тези сделки (освен процедурите на българската митница), е необходимостта да се плати с кредитна карта, и то зависи откъде е издадена тя.
Това е свързано със страхове от злоупотреби, а освен това и с по-големи разходи (лихвите по кредитните карти са по-високи отколкото лихвите по заемите). Възможен вариант и да довнесете пари по кредитната си карта и при лимит от примерно 250 лв. (ако прецените, че можете да рискувате толкова), да си поръчате нова видеокамера за 1000 лв.
Проучване в основните български банки показа, че това е или невъзможно, или свързано с допълнителни разходи. Най-малкият проблем е таксата за превишаване на кредитния лимит.
В Райфайзенбанк няма утежнения, но парите не могат да се ползват.
ОББ отскоро предлага временно превишаване на лимита. В този случай, ако се довнесат пари, трябва да се поиска вдигане на лимита с телефонно обаждане, като услугата струва 10 лв. Ако това не е направено, довнесените пари не могат да се ползват, обясниха от картовия център на банката.
В Банка ДСК системата е направена така, че довнесената сума се олихвява, както и основния кредитен лимит. Банката обаче има подходящо решение и това е виртуалната Виза, която е проектирана специално да повиши степента на сигурност при плащанията в интернет.
В Булбанк също заявиха, че дебитната им Виза Класик може да се ползва в интернет. Иначе превишаване на кредитния лимит не се допуска.
Когато довнасяте пари с цел да намалите вече натрупаното задължение също трябва да внимавате. Повечето банки имат срок, в който може да се извърши т. нар. минимално плащане. Дори да внесете много повече от този минимум преди началната дата на срока, това не отменя задължението да направите редовната си вноска (която включва и лихвата за предишния период). Ако я пропуснете, следва наказателна лихва, независимо, че сте надвнесли.