Комисията за защита на потребителите даде 14-дневен срок на фирмите за бързи кредити да елиминират неравноправните клаузи в договорите си с потребителите. 

"Дадох 14-дневен срок за неравноправните клаузи - тече различно, от датата на получаване на писмото, но някои се крият и не ги получават. По някои практики съм дала незабавно влизане в сила. Ако не се съобразят за неравноправните клаузи, до 14-дневен срок завеждам колективен иск. За нелоялните практики могат да обжалват. Ако някоя небанкова финансова институция обаче си позволи да наруши влязла в сила заповед, ще бъде санкционирана за всеки един договор", каза по БНТ председателят на КЗП Мария Филипова. Тя отбеляза, че от встъпването си в длъжност е получила множество сигнали относно бързите кредити и даде примери.

"Започваме от непълната информация във формуляра, с който се кандидатства за бърз кредит. След това договорът и предсрочното му прекратяване, лихвите и ГПР (годишен процент на разходите), разминаването с информацията от договора. Осигуряването на физически лица поръчители с невероятни условия, на които те трябва да отговарят."

Фирмите за бързи кредити по такъв начин крият клаузите, че на всеки договор трябва да се прави задълбочен финансов анализ, коментира Филипова. Често в договорите има и повече от един погасителен план, което обърква потребителя допълнително.

Председателят на КЗП разказа и за продължаващи случаи на тормоз и натиск от страна на фирмите.

"Тук говорим за хора в безизходица и психическия тормоз, който им се оказва с постоянното звънене и връчването на писмо-уведомление, за което искат 50 лева, за да може потребителят да си го получи. Служители, наети от небанкови институции, посещават хората на работните им места, облепват пред домовете им бележки с имена."

Мария Филипова коментира и острата позиция на адвокатската колегия след обявяването на мерките на КЗП.

"Записано е в конституцията - гражданите трябва да могат да подават сигнали и предупреждения до държавните органи. В случая КЗП и аз като неин председател съм задължена да защитавам интереса на потребителите именно от нарушения на нормативните актове. Тук проблемът е с потребителските и т.нар. бързи кредити. Адвокатската колегия има цялото ми уважение."

Във връзка с предстоящия черен петък Мария Филипова посъветва гражданите да си направят списък, да пазаруват разумно и да следят цените и обявените намаления на стоките. Призова търговците да спазват добрите практики.

Проверките на КЗП за намаленията на цените са започнали от началото на ноември и вече има установени нарушения и започнати производства - главно за т.нар. "фалшиви намаления". В зависимост от нарушението и начина, по който е представена информацията - глобите варират между 10 000 и 50 000 лева.