81% от българите нямат спестявания
Почти една трета от българите могат да бъдат характеризирани като фанатици на сигурността, показва проучване на ГфК България, осъществено по поръчка на "Райфайзен Кепитъл Мениджмънт". При това 81% от хората не инвестират или не могат да отделят пари. А само 3% спестяват в чужда валута е другата шокираща новина от проучването. 14% предпочитат лева.
Хората, които държат на сигурността, са 32% от населението. Това са хора с ниски доходи, предимно от провинцията, като преобладават жените на възраст над 40 години. Безразличните, тоест тези, които се описват по-скоро като предпазливи, са 24%. Като тип това са домакини, които не работят. Почти четвърт от населениего са и т. нар. дебютанти. Този тип е типично българско явление и не се проявява в нито една друга страна, в която е извършвано проучването.
Типични са него са спонтанността и риска. Дебютантът има високи доходи, но ги инвестира предимно в свободното си време. Очаквано, той може да бъде срещнат предимно в големите градове. Също характерни за България са тези, които изобщо не се интересуват от инвестиции - 11%. Става дума предимно за възрастни хора, живеещи в селските райони, като отново преобладават жените. Една десета от хората не се поддават на класификация. За разлика от други страни, в които е правено изследването, отсъстват някои типове, които там са били наречени многозначително "предпазливият инвеститор", "дръзкият дявол" и т.н.
Повече от половината от населението няма никаква информация за възможностите на инвестиционните фондове. Около 55% вземат решения на база на съвети от семейството, 36% разчитат на препоръка от приятели. Около 9% се информират от интернет, а по 13% - от колеги, медии и банките.
Колко се престрашиха да инвестират във фондове - вижте
тук