Сенегал потвърждава, че от 31 декември започна, заедно със съседна Мавритания, да добива газ, което е историческа стъпка, заяви сенегалският министър на петрола Бираме Сулейе Диоп, цитиран от АФП и БТА.

В изявление, получено от АФП вчера, една от компаниите, отговарящи за експлоатацията на проекта - британската Би Пи (BP), обяви, че е започнала да черпи газ от кладенците, съгласно първа фаза от проекта за втечнен природен газ Grand Tortue Ahmeyim (GTA), за "плаващата си инсталация за производство, складиране и разтоварване".

Сенегал и Мавритания вече обявиха в сряда откриването на първия кладенец в тяхното офшорно находище, без да дават повече подробности.

Очаква се проектът (GTA), на границата с Мавритания, да произвежда около 2,5 милиона тона втечнен природен газ годишно.

Неколкократно отлаганата експлоатация се очакваше с нетърпение в Сенегал и би трябвало да даде възможност на тази бедна западноафриканска държава да преобрази икономиката си, отбелязва АФП.

"Това, което имаме от 31 декември насам, е нещо историческо", заяви в петък министърът на петрола пред националната телевизия RTS.

Според него Сенегал, както и Мавритания, ще получават по 35 млн. кубически фута (над 990 000 куб. м) газ на ден. "Крайната цел е газът да се използва за вътрешно потребление и за износ", добави министърът.

Проектът започна преди шест години и възлиза на около 7,5 милиарда долара, обясни Бираме Сулейе Диоп.

Той се разработва от BP заедно с американската компания "Космос Енерджи" (Kosmos Energy) Сенегалската петролна компания (Société du pétrole du Sénégal) и Мавританската компания за петрол и газ (Société mauritanienne des hydrocarbures, SMH).

Началото на добива по този проект бе поставено седем месеца след като Сенегал се присъедини към страните производителки на петрол и газ с първия добив на петрол от находището "Сангомар" край африканския бряг, осъществен през юни от австралийската компания "Удсайд" (Woodside).

В новогодишното си обръщение президентът на Сенегал Басиру Диомайе Файе, избран през март миналата година, заяви, че "ще гарантира оптимална и прозрачна експлоатация на петролните и газовите ресурси в полза на националната икономика и настоящите и бъдещите поколения".

Новите сенегалски власти обявиха, че ще направят одит на договорите за добив на петрол и газ.