2024 г. беше година на рекорди за европейския енергиен сектор, показват данните на Eurelectric. Емисиите бяха намалени с 59% в сравнение с нивата от 1990 г. благодарение на по-високите възобновяеми енергийни източници. В резултат на това ЕС постигна най-чистия микс за производство на електроенергия досега. Отрицателните цени счупиха още един рекорд, появявайки се 1480 пъти на борсата.

Положително е, че средната цена на едро на електроенергията за ден напред в ЕС е намаляла с 16% в сравнение с 2023 г., с някои забележителни изключения през последното тримесечие на годината. Като по-малко положителна нотка търсенето на електроенергия не се повиши след кризата главно поради ниското промишлено потребление. В бъдеще стимулите за електрифициране на индустрията ще бъдат от решаващо значение за постигане на декарбонизирана конкурентоспособна икономика. Това са част от заключенията на Eurelectric за изминалата 2024 г.

ЕС приключва годината средно с по-ниски цени на електроенергията. През 2024 г. пазарните цени на едро за ден напред паднаха до 82 евро за мегаватчас (EUR/MWh) в сравнение с 97 евро/MWh през 2023 г. Тази средна стойност беше дори по-ниска - 76 евро/MWh - до последното тримесечие на годината когато скокът в цените на газа, голямото зимно търсене, оскъдните слънчеви и безветрени дни повишиха цените, причинявайки няколко скока в Германия, Унгария, Румъния и Швеция, например. Успоредно с това отрицателните цени счупиха нов рекорд тази година, тъй като бяха регистрирани 17% от времето в поне една зона на търговия.

"Данните на Eurelectric доказват още веднъж, че инвестирането в по-високо възобновяемо производство е правилният път за по-конкурентоспособна и декарбонизирана икономика, но трябва да бъде допълнено от по-стабилен и гъвкав капацитет за балансиране на тяхната променливост, ограничаване на зависимостта от скъпи изкопаеми горива и ограничаване на скоковете на цените ", обясни Килиан О"Донохю - директор в Eurelectric.

2024 г. отбеляза най-ниските емисии от енергийния сектор на ЕС с 13% спад в сравнение с 2023 г. Възобновяемите енергийни източници са допринесли с 48% от микса за производство на електроенергия в ЕС, следвани от ядрената енергия с 24% и изкопаемите горива с 28% - най-ниският дял досега. Докато ядрената енергия остава единствената водеща технология в производството на енергия, вятърът запазва преднината си пред природния газ от миналата година. Електричеството от ВЕЦ и слънчевата енергия се увеличиха забележително с повече от 40 TWh на годишна база. Това съответства на половината от годишното потребление на електроенергия в Белгия и цялото годишно потребление в Дания.

"Електрификацията остава най-леснодостъпният начин за декарбонизирането на ЕС. Колкото повече електрифицирате енергийните си нужди, толкова по-лесно декарбонизирате, но търсенето на електроенергия не е там, където трябва да бъде днес", добави О"Донохю.

Търсенето на електроенергия е нараснало с по-малко от 2% тази година в сравнение с 2023 г., но остава по-ниско от нивата преди кризата. Част от това намаление идва от по-висока енергийна ефективност и спестяване на енергия, но повече от 50% от този спад е причинен от индустриалното забавяне. В Германия потреблението на енергия в промишлеността е намаляло с 13% през 2023 г. в сравнение с 2021 г. и се очаква да спадне допълнително през 2024 г., тъй като индустриалното производство е намаляло с 4% на годишна база.

Стимулирането на индустриалната електрификация трябва да бъде приоритет за новата Комисия. Сделката за чиста промишленост е идеалната възможност за предоставяне на нови стимули за електрификация, като например създаване на банка за електрификация, зони за ускорено електрификация и механизми за намаляване на риска за дългосрочни споразумения за закупуване на електроенергия, добавят от организацията.
3e-news.net