Президентът на САЩ Джо Байдън обяви забрана за нови офшорни сондажи за нефт и газ по по-голямата част от крайбрежието на Америка, седмици преди Доналд Тръмп да встъпи в длъжност, съобщи Би Би Си (BBC).

Забраната обхваща цялото атлантическо крайбрежие и източната част от Мексикански залив, както и тихоокеанското крайбрежие край Калифорния, Орегон и Вашингтон и част от Берингово море край Аляска.

Това е (засега) последното от поредицата действия на администрацията на Байдън в политиката за климата, предприети в последната минута преди завръщането на Тръмп в Белия дом, отбеляза Би Би Си.

По време на кампанията си Тръмп обеща да "отприщи" вътрешното производство на изкопаеми горива в опит да намали разходите за газ, въпреки че САЩ вече отбелязват рекордно висок добив.

"Решението ми отразява това, което крайбрежните общности, бизнесът и плажуващите знаят от дълго време: че сондажите край тези брегове могат да причинят необратими щети на местата, на които държим, а и не са необходими за задоволяване на енергийните нужди на нашата нация", заяви Байдън.

"Не си струва поемането на рисковете."

Тръмп обеща, когато встъпи в длъжност (на 20 януари), да промени политиките на Байдън за борба с климатичните промени. Байдъновата забрана обаче няма крайна дата и може да бъде трудно за републиканеца да отмени.

Байдън предприема мерки съгласно Закона за земите на външния континентален шелф (Outer Continental Shelf Lands Act) от 1953 г., който позволява на президентите да изтеглят зони, предоставени за добив на минерали и сондажи.

Законът обаче не им дава законови правомощия да отменят вече наложени забрани, според съдебно решение от 2019 г.

Тръмп - въпреки че подкрепя повече проучвания за нефт и газ и многократно използва своя лозунг "Сондирай, бейби, сондирай" ("Drill baby, drill") по време на предизборната си кампания - сам използва закона, за да защити водите край бреговете на Флорида през 2020 г., припомня Би Би Си.

По онова време това се разглеждаше като опит за набиране на гласове от щата преди изборите в САЩ с.г. и срокът на защита е до 2032 г. Решението на Байдън ще защити същата област без крайна дата.

Забраната за офшорни сондажи, обявена от Байдън, обхваща повече от 625 милиона акра (253 милиона хектара) води.

След като миналата седмица беше съобщено, че Байдън ще въведе мярката, новият прессекретар на Тръмп Каролайн Лийвит нарече решението "позорно".

Тя каза, че този ход е "служи за политическо отмъщение на американския народ, който даде на президента Тръмп мандат да увеличи сондажите и да намали цените на газа".

Екологичните групи обаче приветстваха този ход.

Джоузеф Гордън от природозащитната организация Oceana каза: "Това е епична океанска победа".

"Нашите ценни крайбрежни общности сега са защитени за бъдещите поколения."

Браншова организация от петролната и газовата индустрия заяви, че решението на Байдън ще навреди на американската енергийна сигурност и трябва да бъде отменено от Конгреса.

"Призоваваме политиците да използват всеки инструмент, с който разполагат, за да отменят това политически мотивирано решение и да възстановят проамериканския енергиен подход към федералния лизинг", каза Майк Сомърс, президент на Американския петролен институт.

През 2017 г., по време на първия си мандат на власт, Тръмп се опита да отмени защитата, въведена от бившия президент Барак Обама на 50,6 милиона хектара (125 милиона акра) от Атлантическия и Северния ледовит океан.

Но две години по-късно Окръжен съд на САЩ постанови, че актът не позволява на президент да отменя решения на предишни администрации - което означава, че Тръмп не може да отмени протекциите на Обама.

Очаква се Тръмп все пак да се опита да оспори хода на Байдън. Окончателно правно решение може да бъде взето от Върховния съд, който в момента има мнозинство от републикански съдии.

Еколозите и демократите призоваваха Байдън да въведе новата забрана поради опасения, че всяко ново сондиране би застрашило амбициите на САЩ да намалят емисиите на парникови газове и да се справят с изменението на климата.

Международната агенция по енергетика изчислява, че глобалното търсене на петрол и газ трябва да спада с 5% годишно, за да се ограничи повишаването на глобалната температура до 1,5C, което се смята за решаващо за избягване на най-вредните въздействия.