Работници от "Мини Марица изток" отново протестираха
Демонстрантите искат да знаят ще имат ли работа и при какви заплати
Работници на "Мини Марица изток" се събраха на символичен протест пред управлението на дружеството в Раднево. Те изразиха своите притеснения относно териториалния план за справедлив преход на Стара Загора и изготвената пътна карта към него, съобщи БНТ.
Протестиращите настояха да чуят каква е визията на правителството за развитието на Маришкия комплекс, тъй като се опасяват за работните си места. Желанието им е да разберат какви са обемите от работа за идните месеци, както и дали ще запазят доходите си.
"В последните седмици беше изготвена визия за стратегия, бих го нарекъл, или проект - в който там е категорично е записано, че от догодина още ние в България трябва да произвеждаме 9 тераватчаса електроенергия от подвижни мощности.
Това само по себе си означава, че нашето предприятие "Мини Марица изток" ще добива не повече от 14 млн. тона въглища, а както всички знаете, още тази година, ние ще приключим с около 19 млн. тона въглища и сме на ръба - да не кажа фалит, но в много критична ситуация", заяви Бисер Бинев, председател на КТ "Подкрепа" в "Мини Марица изток".
Бинев каза, че работещите в "Мини Марица-изток" настояват за среща с ръководството на предприятието в централата в Раднево. Искаме да посочим забележките по пътната карта и Териториалните планове, отбеляза Бинев, цитиран и от БТА.
След 14-дневна блокада на магистрала "Тракия" през октомври работещите в комплекса се заканиха да излязат на национална стачка, ако предприятието бъде затворено, без това да е съгласуван с тях.
Районът на "Марица изток" има дадености, които могат да го направят шампион в зеления преход, каза на панела "От изкопаеми горива към зелен преход" от дискусия, провела се в българския павилион на климатичната конференция КОП28 в Дубай министърът на околната среда и водите Юлиян Попов, цитиран от БТА.
Тва е огромен масив консолидирана земя, която не може да се използва за земеделие или други дейности и може да произвежда повече устойчива електроенергия от всеки въгледобивен район, допълни той.
По думите на министъра районът представлява истинска "златна мина", не на последно място и заради висококвалифицираните служители с технически професии, които са "идеални за енергийния преход".
Това наистина е "златна мина" за региона - налице са необходимите инвеститори, квалифицирани служители и визия за трансформация, каза на свой ред Румяна Грозева, изпълнителен директор на Агенцията за регионално икономическо развитие на Стара Загора и ръководител на проекта "Европейски център за цифрови иновации ZAGORE".
От изключителна важност обаче е комуникацията с местните жители и власти, за да знаят те за тези възможности, подчерта тя. Когато става дума за преквалификация, това е огромна тревога за хората и трябва да ги уверим, че се инвестира в тяхното бъдеще, допълни Грозева.