Кирил Петков прогнозира 5 г. война и настоя за ядрено гориво от "Уестингхаус"
Всички пречки за диверсификация бързо да бъдат преодолени - за това се разбраха на среща с представители на заинтересованите страни в АЕЦ "Козлодуй"
Министър-председателят в оставка Кирил Петков прогнозира, че войната в Украйна ще продължи още 5 години и изрази надежда страната ни да продължи диверсификацията в доставките - в случая на ядрено гориво.
Още по темата
- Евродепутатите: Незабавно пълно ембарго върху вноса на руски нефт, въглища, ядрено гориво и газ
- "Росатом" ще снабдява АЕЦ "Козлодуй" с ядрено гориво до 2025-а
- Какво е диверсификацията според Борисов: F-16, газ отвсякъде, ядрено гориво от Швеция
- ЧЕЗ ще купува ядрено гориво от "Уестингхаус" и "Фраматом" за АЕЦ "Темелин"
- Унгария получи руско ядрено гориво за АЕЦ "Пакш" по въздуха
Петков отиде на място в АЕЦ "Козлодуй", където се включи в среща с ръководството на централата и представители на компанията "Уестингхаус", и поиска да се изясни кои са препъни камъните, попречили за финалното реализиране на споразумението с американската компания, подписано още в началото на 2021 г.
Участниците в разговорите поеха ангажимент в кратки срокове техническите проблеми в проекта да бъдат изчистени, съобщиха от правителствената пресслужба.
В момента АЕЦ "Козлодуй" е изцяло зависима от руския внос, като намерението на българския кабинет е единият от реакторите на атомната централа да заработи с гориво от "Уестингхаус".
Ръководството на АЕЦ потвърди, че от 2012 г. се обсъжда диверсификация на доставките, което е предпоставка за защита на националната сигурност, но до 2018 г. в тази посока не е свършено абсолютно нищо. Процесът реално е започнал едва през 2019 г. с работни дискусии с алтернативен доставчик в лицето на "Уестингхаус" и тестове за безопасност, но поради трудности в преговорите се бави стартирането на законовите процедури.
Премиерът бе категоричен, че други държави от ЕС вече успешно са диверсифицирали енергийните си доставки, а България в момента се опитва да наваксва, за да се гарантира енергийната сигурност на българските граждани.
В разговорите участваха също министърът на енергетиката Александър Николов и Антон Симеонов, член на Съвета на директорите на Българския енергиен холдинг.