Докато се тупаме по гърбовете, че цените на електрическата енергия на борсата намаляват, цените на природния газ - също и като цяло сме решили енергийните проблеми на ЕС, Агенцията за сътрудничество на енергийните регулатори (ACER) предупреждава за реални рискове за нарушаване на доставките през идната зима, ако страните се отдадат на енергиен национализъм, за който говоря още от миналата есен.

Промени в трасето на доставки на природен газ може и да е довело до избягване на непосредствения проблем със снабдяването с природен газ, но води до задръстване на някои от междусистемните връзки и тесни места. Някои страни са изправени пред предизвикателства пред сигурността на доставките на енергия, които няма да изчезнат скоро, обясняват от асоциацията. Други страни, дори и да са нетни износители на енергия, разчитат на вноса ѝ в определени часове от деня. 

Казано накратко - няма страна членка на ЕС, която да е енергиен остров и да може да разчита единствено на собствени ресурси. Наистина съществува възможност за обективно ограничаване на потока на енергия между страните, но опитът показва, че това се прави превантивно, а не като последна възможна реакция - достатъчно е да си спомним ограничения износ на ел. енергия за България през зимата на 2017 г.

Цените на природния газ наистина намаляват значително в сравнение с пика от август, но това е естествена пазарна реакция - търсенето намалява. Обърнете внимание на графиката как вносът на втечнен природен газ през септември-октомври е по-нисък в сравнение с август и май. Тази ситуация ще се промени с настъпване на отоплителния сезон.

Източник: ENTSOG

Нещо повече - докато търсенето се очаква да се увеличи, то предлагането е почти безкрайно нееластично, т.е. има ограничения както за общия капацитет за внос, така и за преноса му между отделните страни. 

Диверсифицирането на доставките през лятото и есента е лесно, както е лесно да се правят енергийни реформи, когато цените са ниски. Предстои първият тест на тази диверсификация през тази зима, а след нея тепърва ще са необходими огромни усилия за намиране на трайно и устойчиво решение както за доставките на природен газ, така и за цялостната енергийна политика на ЕС. Дотук се справяме добре; важното е да не се отпускаме и да не ни изненада снегът...отново.

 *Калоян Стайков е главен икономист в Института за енергиен мениджмънт