Инвестицията в енергийна общност у нас: какво трябва да знаете
Натрупаният дивидент от участниците на десетата година ще е 30%
Започна набирането на финансиране по новата енергийна общност на България, която сега се създава в Бургас. Идеята беше одобрена от Общинския съвет в Бургас и на 1 юли се публикува поканата за набиране на средства. До момента бяха събрани около 40 000 лева. Продължаваме да разпространяваме информацията и на местно, и на национално ниво като се надяваме до края на септември да имаме вече възможност да започнем изграждането. Това заяви инж. Станислав Андреев от Центъра за енергийна ефективност "ЕнЕфект" пред 3e-news.
- Има ли възможност да се включат и хора, които не са от Бургас?
- Освен местните хора, да могат да участват и други физически и юридически лица. За разлика от Габрово, където е първата енергийна общност, тук няма ограничения още от самото начало. Всички са добре дошли да се присъединят. Това е най важното, а и хората могат да имат повече възможности.
- Припомнете, моля Ви, основните параметри на проекта.
- Инсталацията ще се изгради върху покрива на общинския басейн Славейков (Арена ОЗК, бел. ред.), който е голям консуматор на енергия. Той има и голям покрив, като изчисленията показаха, че 400 kW е оптималната мощност за тази централа, за да може максимално количество от енергията да се консумира на място. Така се генерират допълнителни спестявания от мрежовите такси.
Малко над 400 000 лева е инвестицията в енергийната общности и соларната система като всеки може да участва с вноска между 500 и 10 000 лева. Важно е да се знае, че няма значение кой с каква вноска участва. Този инвеститор винаги при взимането на решения в енергийната общност ще има правото на един глас.
Това е като вид особен банков банков депозит по-скоро или поне някаква инвестиция, която със сигурност има възвращаемост в следващите 10 години минимум. Дивидентът, който ще се натрупа за участниците е 30% за този период, като е предвидена възможност при промяна в пазарните условия и цената да се изменя. Говоря за цената, на която се изкупува енергията, като тя може да се повиши, а тогава съответно и дивидента за хората ще се повиши.
- А как стоят нещата с другата енергийна общност в Габрово? Докъде е стигнал проектът?
- Там отново трябваше да прокарваме нещо ново и иновативно за България. Договор с търговец на ток, чрез който да прехвърляме излишъка от енергията на другите общински обекти в Габрово. Договорът вече е на финалната права.
Инсталацията на място вече работи и в момента захранва депото за отпадъци. Когато сключим договор с търговеца на ток, излишъкът от енергията ще захранва и други общински обекти - например детска градина и спортна зала.
- Предполагам, че поне 15 години е предвидено да има ресурс и живот на инсталацията?
- В случая соларната система има живот над 25 години. Като стана дума за панелите, обикновено инверторите са с живот около 10 години и се налага една реинвестиция на десетата година, но тя е много малка и незначителна в сравнение с общата инвестиция в бъдещето.
- Да ви върна на енергийната общност в Бургас. Там вие като неправителствена организация помагате ли? Как приемат вашия опит?
- Сега разбираме, че е сезонът на почивките, но се надяваме след летните отпуски да се мобилизира общината за тази инициатива.
- А вие ще им помагате ли? Имате опит и управленски капацитет с подобни инсталации и инвестиции? Подозирам, че липсата на кадри е проблем, за който от дълги години си говорим, а непрекъснато липсват специалисти.
- Този тип инсталации не изискват някаква специална поддръжка, по-скоро административната тежест за управлението, но и банкова сметка, за регистриране на общността като юридическо лице и т.н. За това специалистите от общината имат достатъчно опит. А и не е нещо, което да не са виждали. Грубо казано това е вид управление на Дружеството по закона за задълженията и договорите (ДЗЗД).
Така както поддръжката е елементарна, са предвидени средства съгласно офертите, които сме разглеждали, за да изберем изпълнител. Там е предвидена поддръжката за 2 години напред на системата, която влиза в тази цена. Включени са разходи по преглед на инсталацията, почистване на панели, заснемане с термовизуална камера, т.е. стандартните неща за обслужване на една соларна система.
- Вие като неправителствена организация, която следи ситуацията с общинските енергийни проекти, как смятате, че държавата може да помогне или по-скоро да се търси партньорство с бизнеса, за да могат все повече подобни проекти да се осъществяват?
- Основното предизвикателство е първоначалната оценка за подобен проект: изборът на обект, технико-икономическата оценка и юридическата подготовка за договора, който трябва да регламентира отношенията между страните в тази общност. Общините още имат нужда от техническа помощ за тази подготовка. След това за самото изпълнение на изграждането и възлагането на изграждане контрола върху изграждането и административното управление, там не виждам проблем това да се изпълнява от общините, т.е. първоначалната помощ за формиране на рамките на проекта. На този етап това липсва и може да бъде обект на някаква нова програма, която да подготвя почвата за такъв тип инсталации.
- Въпросът ми беше по-скоро откъде трябва да дойде иницативата, освен държавата да помогне, както е в Клуж, Румъния. Там се инвестират милиарди средства в подкрепа на подобни общности. Самото мислене на хората явно да се промени, а бизнесът да е повече проактивен.
- Точно така. Това може да стане бизнес модел, защото тази услуга в крайна сметка за подготовката може да е платена и може да бъде част от инвестицията при изчисленията на финансовия модел. За съжаление все още малко общини проявяват интерес към това, може би защото за тях е нещо ново. Надяваме се, като заработят тези общности, да докажат след няколко месеца, че е устойчив модел и вече работи, то тогава да са щастливи и доволни, като участват в подобни инициативи. А общините ще могат да поемат контрол върху тези проекти.
- Габрово и Бургас вече проправят пътя, кога да очакваме и София да се включи или друга община?
- Нашият опит показва, че колкото е по малка общината, толкова по лесно и по гъвкаво се адаптира към такива нови модели. Докато по-големите общини, чисто административно, са по-тромави. Субординацията вътре е по-голяма и нещата стават по-бавно. Не е невъзможно, но явно ангажиментът на висшето ръководство на общината е от ключово значение за да има подкрепа към по-ниските нива и да се осъществи подобен проект.