Американската шистова индустрия: Няма да има спасение за Европа тази зима
Инвеститорите в бранша предпочитат модел с ниско производство и висока печалба
Американската шистова индустрия предупреди, че не може да спаси Европа с увеличени доставки на нефт и газ тази зима на фона на опасенията, че рязкото намаляване на руския износ ще доведе до връщане на цените на суровия петрол над 100 долара за барел, пише в. "Файненшъл Таймс".
Въпреки че петролните пазари се успокоиха през последните седмици, отдихът може да приключи, когато ембаргото на ЕС върху руските продажби влезе в сила по-късно тази година. Тази седмица министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън предупреди, че ембаргото "може да предизвика скок в цените на петрола".
Въпреки това американските шистови компании, които разполагат с огромни запаси от нефт и природен газ, които биха могли да се използват за облекчаване на енергийната криза в Европа, твърдят, че няма да могат да увеличат доставките достатъчно бързо, за да предотвратят недостига на енергоносители през зимата.
"САЩ не могат да добиват много повече. Добивът ни е такъв, какъвто е", казва шефът на частната инвестиционна група Quantum Energy Partners Уил Ванлох. Групата е един от най-големите инвеститори в шистовия сектор. "Няма да има спасителна помощ - добавя Ванлох - Нито за петрола, нито за газа."
Износът на петрол и втечнен газ от САЩ се е увеличил, за да се възползват от по-високите цени в Европа, но сега е близо до максимума, заявиха ръководителите, като предупредиха, че ръстът на производството на суров петрол няма да достигне правителствените прогнози за около 1 млн. барела дневно през тази година.
Запитан за перспективата за голямо увеличение на добива от шистовата индустрия в САЩ, главният изпълнителен директор на Pioneer Natural Resources Скот Шефилд заяви: "Не, не виждам как да се случи... Ние не добавяме [сондажни] платформи и не виждам някой друг да го прави", каза Шефилд, който ръководи един от най-големите производители на петрол в САЩ. Цените на суровия петрол могат да се повишат над 120 долара за барел тази зима, тъй като доставките се свиват, добави той.
Международната агенция по енергетика заяви в сряда, че продажбите на петрол от Русия, най-големият износител на петрол в света, могат да намалеят с почти 20%, щом ембаргото на ЕС влезе в сила. След доклада цените на сорта Брент се повишиха с 1% до 94 долара за барел.
Рязко нарастващият добив на шистов петрол през последното десетилетие превърна САЩ в най-големия производител на петрол в света, като преди пандемията от коронавирус добивът достигна 13 млн. барела дневно, или над 10 % от световното предлагане. Ежегодният ръст на добива през годините на бума сам по себе си покриваше цялостното увеличение на световното търсене, което спомагаше за задържане на цените на суровия петрол.
През миналата седмица обаче добивът в САЩ се възстанови до едва 12,1 млн. барела дневно след големия спад, когато цените на петрола спаднаха по време на пандемията. Новите опасения за бавното нарастване на предлагането от шистов петрол и газ идват в момент, когато търговците се тревожат и за способността на групата производители ОПЕК да увеличи предлагането. Миналата седмица картелът обяви план за започване на съкращаване на производството си.
Макар че най-големите компании Chevron и ExxonMobil, както и някои частни компании, увеличават броя на сондажите, добивът на действащите платформи се забави през последните седмици, а производителността на един сондаж спадна.
Бен Дел, главен изпълнителен директор на частната инвестиционна група Kimmeridge Energy, смята, че инвеститорите в шистовата индустрия на Уолстрийт няма да дадат благословията си за голямо увеличение на производството, тъй като предпочитат модел с ниско производство и висока печалба.
Инвеститорите като цяло не искат шистовите компании да преследват модел на растеж. Наличието на капитал е изключително ограничено, казва той, цитиран "Файненшъл Таймс".
Умереното увеличение на доставките от САЩ през следващите месеци "няма да промени нещата в световен мащаб", каза Мат Галахър, ръководител на частната сондажна компания Greenlake Energy Ventures. "Може да бъде опасно, ако си мислим, че тази евтина енергия може да расте вечно - особено по отношение на петрола", допълва той.
Правителството на САЩ от месеци се бори за намаляване на цените на суровия петрол и бензина, които достигнаха рекордно високи стойности по-рано тази година и разтревожиха администрацията на Байдън преди междинните избори през ноември.
Белият дом призова производителите на шистов петрол да увеличат доставките, а министърът на енергетиката Дженифър Гранхолм определи страната като намираща се в "бойна готовност".
Джанет Йелън заяви, че САЩ работят със съюзниците от Г-7 за изработване на потенциални изключения от руското ембарго, за да се избегне шок в доставките, припомня изданието.