3/4 от LNG терминалите в Европа могат да останат неизползвани до 2030 г.
Очакваният пик на потреблението на газ в региона означава, че той ще се нуждае от много по-малко газ в края на това десетилетие
Сериозна част от вносния капацитет на Европа - около 3/4, може да остане неизползван до 2023 г. Старият континент вероятно е достигнал своя пик в потреблението на втечнен природен газ (LNG), но въпреки това продължава да изгражда терминали за внос и свързана с тях инфраструктура, което повишава риска тези съоръжения да останат неактивни и да се превърнат в блокирани активи. Това предупреждава мозъчният тръст Институт за енергийна икономика и финансов анализ (IEEFA), цитиран от Bloomberg.
Вносът е напът да спадне с 11% през тази година и този спад трябва да се ускори до 37% до края на десетилетието, гласи нов доклад на IEEFA. Тъй като някои държави още планират да изградят повече терминали, 3/4 от вносния капацитет на континента рискува да остане неизползван до 2030 г.
Европа инвестира милиарди долари във втечнен природен газ през последните 2 години, тъй като той заменя руските доставки чрез газопроводи след войната на Кремъл в Украйна. Но през първите 6 месеца на тази година половината от терминалите за внос на втечнен природен газ в ЕС са имали степен на използване под 50%.
Основен пример за това е Германия, която нае множество плаващи терминали, за да си осигури доставки от страни като САЩ и сега изгражда наземни съоръжения за LNG. И все пак търсенето на това гориво е застрашено от фокуса на страна към преминаване към възобновяема енергия, изграждайки вятърни турбини и соларни паркове.
"Капацитетът за регазификация на LNG на страната ще се утрои до края на десетилетието", посочва Ана Мария Джалер-Макаревич, водещ енергиен анализатор за Европа в IEEFA. "Тъй като повишената електрификация и внедряването на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) помагат на Германия да продължи да намалява потреблението на газ, не е ясно дали тя ще има нужда от толкова много (капацитет за регазификация)", допълва тя.
Търсенето на газ в страната е спаднало с 4% през първата половина на тази година спрямо година по-рано, каза още Джалер-Макаревич. Перспективите за промишленото търсене също са мрачни, тъй като енергийната криза осакати бизнеса и принуди някои заводи да затворят или да се преместят там, където горивото е по-евтино.
Германски политици заявиха, че натрупването на газова инфраструктура е необходимо, за да се гарантира енергийната сигурност на страната и да се преодолее опасната зависимост от руския газ.
Средната степен на използване на терминалите за внос на LNG в ЕС е спаднала до 47% през първото полугодие от 63% преди година, обяви базираният в Кливланд мозъчен тръст. Делът на LNG в търсенето на газ в Европа спадна до 31% от 37% година по-рано.
IEEFA прогнозира, че до 2030 г. капацитетът за внос на LNG в Европа ще се увеличи с 21% до 414 млрд. куб. метра, което означава, че регионът може да има над 300 млрд. куб. метра неизползван капацитет.
Със сигурност терминалите за LNG в Европа целят да предоставят сигурност на доставките и тяхното използване през годината варира в зависимост от времето, наличието на газ през газопроводите и промените в глобалното търсене.
Тъй като сделката на Русия за транзит за Европа през Украйна изтича през декември, зависимостта от LNG на страните от Източна и Централна Европа може да се увеличи.