Жечо Станков: Докато съм министър, никакви ветропаркове в морето
Като бургазлия, докато съм министър на енергетика и след това като гражданин или народен представител, ще продължа да защитавам българското Черноморие да остане непокътнато за такива инвестиции, заяви в парламента енергийният министър
Няма отворена врата за изграждане на ветропаркове в офшорните зони на Черно море. Това увери министърът на енергетиката Жечо Станков по време на разискванията на второ четене на промените в Закона за енергията от възобновяеми енергийни източници. Министър Станков отговори на народния представител от "Възраждане" Коста Стоянов, който посочи, че с приемането на законопроекта се отваря възможност за това в акваторията на Черно море.
Жечо Станков обясни, че единственото, което се прави със законопроекта, е да се транспонира европейска директива. "Мисля, че е изключително важно да не всяваме смут в българските граждани, в туристическия бранш, в хората, които се занимават с риболов. Всички трябва да бъдат спокойни, единственото, което правим, е да транспонираме директивата, в която не се отваря по никакъв начин каквато и да е възможност за ветрогенератори в Черно море", заяви Жечо Станков, цитиран от БТА.
Енергийният министър обясни, че с директивата страната ни се задължава да опише всеки един тип технологии - производство на енергия от слънце, производство на геотермална енергия, производство на енергия от вятър на суша и във вода, без значение дали на територията на държавата има законодателство и път за изграждане на вятърни електроцентрали във вода.
"Нито в Народното събрание, нито в Министерство на енергетиката, има планове за писане на такова законодателство. Аз като бургазлия докато съм министър на енергетика и след това като гражданин или народен представител, ще продължа да защитавам българското Черноморие да остане непокътнато от гледна точка на такива инвестиции", заяви Станков. По думите му българското Черноморие не е перспективно за такъв тип инсталации, а българската мрежа на североизток и на югоизток няма възможности за присъединяване на такъв тип съоръжения.
"Аз като министър няма да правя усилия да разширяваме мрежата, за да може да се присъединяват такива съоръжения", увери Станков.
По думите му в хода на разискванията са били изказани много внушения, които нямат нищо общо със законопроекта. Когато се говори за приоритетни зони и едногодишен срок за издаване на тези разрешения, Станков посочи, че в момента действително няма приоритетни зони, а задължението е те да бъдат въведени до началото на 2026 година.
Относно възможността за мълчаливо съгласие министърът обясни, че то засяга един определен вид обекти. В това изменение на закона няма и думичка, която засяга земеделските земи. Всичките текстове са свързани със земи, обхващащи урбанизирана територия, увери Станков. По думите му мълчаливото съгласие е само за малки инсталации на урбанизираната територия, за да "не се отваря широко вратата за друг вид инсталации".