Защо толкова бавно забогатяваме?
Голямата разлика между България и отличниците е нивото на инвестициите
Обратно в новинатаКоментари - Защо толкова бавно забогатяваме? | Бизнес.dir.bg
Коментари
Ама ние забогатяваме ли? Не съм забелязал... Напротив, обедняваме. Всеки втори българин живее и работи в чужбина, всеки втори от останалите тук е пенсионер или не желае да работи. Нямаме българско производство на хранителни продукти, нямаме селско стопанство, животновъдство, а промишлеността ни е предимно военна- произвеждаме снаряди за Украйна. И как точно забогатяваме не се сещам. Шкафчето на Бойко влиза ли в статистиката?
Много добре написана статия! Ясно и конкретни цифри показва "резултатите" от управлението на двете (в момента) водещи политически сили. Какъв провал са били през последното десетиление. Да видим дали народа пак ще си ги избере.
Това е въпросът!!! Имам една много лесна формула за обедняването! На времето преди 1989 г. билетчето за градския транспорт в София беше 6 стотинки. През 1989 година МРЗ е била140,00 лв. За справка виж: https://kik-info.com/spravochnik/mrz.php. Ако сравним колко билетчета е можел да си купи един софиянец през 1989 год. ще получим следното: 140:0.05=2333,73 и 33 в период. Хайде сега да сметнем 2333 Х 1.60=3723,80 лв. Айде сега да видим! Това трябва ли да е МРЗ в момента? ? А да не забравяме, че в тези години билета за градския транспорт в провинцията беше 0.04 лв. Няма да го смятам. Можете и сами са го направите.
Защото не направихме лустрция и куманяги и ченгета свързани с Рузия, задушават икономиката
Що бе? ... Само последната година "забогатяхме" със 100-на % ... К'во искате още, хиперинфлация? ... За два дена 1000%?
В нивото на инвестициите, било? Ма вернУ ли бе? Да съ ни майтапити??? Вие в 21 век открихте топлата вода - открихте връзка между инвестициите и богатството ...??? Естествено, че инвестициите са тези, които пораждат икономическият ръст!!! Ама е ентересно прозрението ви, как обяснявате причината със следствието, като вица за индианците и синоптиците... Идиоти! А защо нивото на инвестициите е ниско??? - Това е въпросът, идиоти такива!!! Защото курсът ни е фиксиран и вратите на вносът са широко отворени, което прави инвестициите твърде рискови!!! Кой ще рискува да инвестира в завод, да вземе инвестиционен кредит, да строи, да създава производствени технологии, да рискува докато бъде готов завода, пазара да се промени и да неможе да си върне инвестицията? Много по-лесно е да внесе стоката от чужбина, без да рискува нищо, купува евра, купува стоката, внася я в България , продава я за левове, с тях купува същите евра, защото курса е фиксиран - няма риск, а за него остава само печалбата от сделката. Но савсем различно изглеждат нещата, ако левът се обезценява с по 10 % на година примерно ... Ако печалбата на вносителя е 20 %, тя автоматично пада на 10 % заради обезценката на лева ... Тогава, може да се замисли да строи завод, защото, ако изнася обезценката на лева, не само няма да му пречи, а ще работи в негова полза. Ако е калкулирал печалба 20 %, с промяната на курса, тя ще стане 30 %!!! Ето как се стимулира износ и родно производство, а не с лозунги: "Дайте да дадем!" и "Изберете българското!". Хората винаги избират интереса си, а не лозунгите!!!
"Защо в България се инвестира толкова по-малко в сравнение с Литва и Румъния е въпрос, който се надяваме да започне да диктува дневния ред на политиците след изборите." Е, няма по-тъпо очакване за решаване на проблема - ами че самите политици са тези, които спъват инвестициите със своя клиентелизъм, с тъпото си корупционно законодателство в парламента и с кражбите на всички нива на властта. От там решение не може да се очаква, поне не докато в политическия живот се въртят все същите тия (персонално) политици!