Защо толкова бавно забогатяваме?
Голямата разлика между България и отличниците е нивото на инвестициите
Обратно в новинатаКоментари - Защо толкова бавно забогатяваме? | Бизнес.dir.bg
Коментари
"Защо в България се инвестира толкова по-малко в сравнение с Литва и Румъния е въпрос, който се надяваме да започне да диктува дневния ред на политиците след изборите." Е, няма по-тъпо очакване за решаване на проблема - ами че самите политици са тези, които спъват инвестициите със своя клиентелизъм, с тъпото си корупционно законодателство в парламента и с кражбите на всички нива на властта. От там решение не може да се очаква, поне не докато в политическия живот се въртят все същите тия (персонално) политици!
В нивото на инвестициите, било? Ма вернУ ли бе? Да съ ни майтапити??? Вие в 21 век открихте топлата вода - открихте връзка между инвестициите и богатството ...??? Естествено, че инвестициите са тези, които пораждат икономическият ръст!!! Ама е ентересно прозрението ви, как обяснявате причината със следствието, като вица за индианците и синоптиците... Идиоти! А защо нивото на инвестициите е ниско??? - Това е въпросът, идиоти такива!!! Защото курсът ни е фиксиран и вратите на вносът са широко отворени, което прави инвестициите твърде рискови!!! Кой ще рискува да инвестира в завод, да вземе инвестиционен кредит, да строи, да създава производствени технологии, да рискува докато бъде готов завода, пазара да се промени и да неможе да си върне инвестицията? Много по-лесно е да внесе стоката от чужбина, без да рискува нищо, купува евра, купува стоката, внася я в България , продава я за левове, с тях купува същите евра, защото курса е фиксиран - няма риск, а за него остава само печалбата от сделката. Но савсем различно изглеждат нещата, ако левът се обезценява с по 10 % на година примерно ... Ако печалбата на вносителя е 20 %, тя автоматично пада на 10 % заради обезценката на лева ... Тогава, може да се замисли да строи завод, защото, ако изнася обезценката на лева, не само няма да му пречи, а ще работи в негова полза. Ако е калкулирал печалба 20 %, с промяната на курса, тя ще стане 30 %!!! Ето как се стимулира износ и родно производство, а не с лозунги: "Дайте да дадем!" и "Изберете българското!". Хората винаги избират интереса си, а не лозунгите!!!
Що бе? ... Само последната година "забогатяхме" със 100-на % ... К'во искате още, хиперинфлация? ... За два дена 1000%?
Защото не направихме лустрция и куманяги и ченгета свързани с Рузия, задушават икономиката
Много добре написана статия! Ясно и конкретни цифри показва "резултатите" от управлението на двете (в момента) водещи политически сили. Какъв провал са били през последното десетиление. Да видим дали народа пак ще си ги избере.
Правилният въпрос е : Защо толкова бързо обедняваме?
Това е въпросът!!! Имам една много лесна формула за обедняването! На времето преди 1989 г. билетчето за градския транспорт в София беше 6 стотинки. През 1989 година МРЗ е била140,00 лв. За справка виж: https://kik-info.com/spravochnik/mrz.php. Ако сравним колко билетчета е можел да си купи един софиянец през 1989 год. ще получим следното: 140:0.05=2333,73 и 33 в период. Хайде сега да сметнем 2333 Х 1.60=3723,80 лв. Айде сега да видим! Това трябва ли да е МРЗ в момента? ? А да не забравяме, че в тези години билета за градския транспорт в провинцията беше 0.04 лв. Няма да го смятам. Можете и сами са го направите.
ми щото само в България има руссолюбци!
Ама ние забогатяваме ли? Не съм забелязал... Напротив, обедняваме. Всеки втори българин живее и работи в чужбина, всеки втори от останалите тук е пенсионер или не желае да работи. Нямаме българско производство на хранителни продукти, нямаме селско стопанство, животновъдство, а промишлеността ни е предимно военна- произвеждаме снаряди за Украйна. И как точно забогатяваме не се сещам. Шкафчето на Бойко влиза ли в статистиката?