Влязоха в сила новите изисквания на БНБ към банките за ипотечните кредити
Финансират не повече от 85% от стойността на жилището, налага се и горна граница на месечната вноска за ипотечен кредит към домакинствата - не повече от 50% от месечния доход
Обратно в новинатаКоментари - Влязоха в сила новите изисквания на БНБ към банките за ипотечните кредити | Бизнес.dir.bg
Коментари
Доведи пет човека в пирамидата и получаваш част от лихвата Соломон Анжел от Града на мечтите Бизнес парка с бучимиш
трябва да вдигнат таксата на втори имот с 100 процента, на трети със 200 процента и на трети с 400%, ако не се отдават под наем дългосрочно и ще се реши проблема с наеми и имоти и държават ще печели и парите ще се наливат в предприемачество и бизнеси, а не да потъват в черна дупка каквато са строителните компании и банките. Да се вдигнат и общинските такси поне 20тократно по големи за година. и да се контролират тези пари да не отиват за разни мошенци а за подобрения на общините, инфраструктура и почистване и градинаки
Да не отиват пари за разни мошеници, да бе да, в кой свят живеем? Без мошеници - икономика на най.
Съгласен съм за данъците, когато не се отдават под наем, а стоят празни. Трябва да е скъпо да държиш празен апартамент, защото ограбваш правото на друг да го купи или наеме. Обаче не си прав за цените. Седни и сметни колко струва да купиш един апартамент, след това сметни колко струва ремонта от А до Я и накрая виж обзавеждането, уредите и т.н.т. и прецени след колко време ще трябва да ги подмениш поради амортизация, както и кога идва следващия ремонт. При сегашните цени, наемите са значително по-ниски от себестойността, т.е. "инвестиращите" в имоти губят пари като отдават под наем - за това и много не си правят труда и ги държат имотите си празни. Така че ако не ти е зор да имаш собствено жилище - не се захващай изобщо. Така, че единственото решение е да много, много скъпо да купиш трето, четвърто и т.н.т. жилище.
е това как рестриктира банките, това отново си е заробващо но гарантира, че банката ще си прибере нейният дял заедно с апартаманета и част от лихвите. това няма как да спука балона, само гарантира печалбите на банките
С което се подготвя спукването на имотния балон! И безумното нацвъкване на малоумни жилищни постройки с отвратително качество под път и над път, които заради лесния достъп до кредити се продават на цени по-високи от Париж и Лондон!
"статистиката на Агенцията по вписванията (АВ) показва, че само около една пета от покупко-продажбите на имоти в страната стават с банкови заеми. През третото тримесечие на 2023 г. например случаите на придобит имот чрез ипотека са 21.5% от всички. И това не е изключение - процентът трайно е около това ниско ниво през годините. Делът на ипотеките в България изглежда още по-озадачаващо нисък на фона на нива около 80-90% в страни като Германия, Великобритания и САЩ. " Ипотечните кредити нямат особен принос към балона, виж, прането на пари е нещо съвсем друго.
Освен това, поне 80% от онези 20% са фиктивни ипотечни кредити, тъй като кредитополучателите не могат да докажат средствата. Взимат нещо на кредит и кредита се изплаща след 6 месеца накуп - банката си взима нейното, управителите взимат подкупи за да не светне червена лампа в институциите за пране на пари и всички са щастливи.
Балонът представлява ценови дефект. В случая, да кажем, проф. Красимир Петров, като виден представител на едната секта, вярва, че ценовият дефект е в цените на имотите. Другата, да кажем на брокерчето Димитър Калайджиев, секта вярва, че ценовият дефект е в заплатите. На всички е ясно, че дефект има. Сега въпросът е, колко спешно ще успеят да ни наритат в еврозоната. Ако успеят относително скоро, то печели Калайджиев и имотите ще спаднат, но не с много. Ако не успеят да ни наритат в еврозоната скоро, печели Красимир Петров. Общо взето въпроса не е бинарен, а зависи от това колко ще се забавим за еврозоната. Забавянето ни в еврозоната е пропорционално на спадът в имотния сектор. Мерките от БНБ са предприети, като опит да се спре часовника, понеже в момента няма никаква яснота по темата за еврозоната. Това, обаче засяга само първичния пазар. Надолу в пазара лихвите върху празните, некупени, инвестиционни имоти си вървят. А най-чуствителни са такива, които "флипват" имоти, като Юли Тонкин. Първи те ще гръмнат в безвремието.
Иначе, е хубаво да се следят и депозотите. Деппзотите не са депозоти, а са обратната страна на банкирането с частичен резерв. Т.е. те са израз на паричния мултипликатор на ипотечните кредити. Т.е. - взимаш ипотечен кредит и си купуваш апартамент, е този ипотечен кредит, моментално се превръща в депозит от страната на строителя/продавача.. Образно казано. А често, картинката е дори много пъти по-зле, защото строителя строи с аванс и кредит, инвеститора инвестира чужди пари и/или кредит, вкл. в натура, собственика е заложил сградата предварителнл пред някой фонд и т н.. Финансова въртележка по американски. Събитията тук ще са подобни, ако не и по-лоши от събитията в САЩ 2007ма, в случай на още забавяне за еврозоната. Нека да напомня - ние съвсем съзнателно си "избрахме" (не, не си избрахме, но пък обичаме да го ползваме) този евроатлантически финансов модел.