Коментари - Високоволтов кабел на прав ток може да улесни преноса на енергия между Югоизточна и Централна Европа | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Статията е невярна. Загубите от преноса на постоянен ток за доста по-големи от загубите при пренос на променливия. Затова и в миналото е избран променливия ток като стандарт. Такива бълнувания за пренасяне на енергия от единия край на окнтинента до другия са меко казано комични, понеже този, дето купува тока, ще трябва да плати загубите. А когато го стори, той вече няма да е толкова евтин. Истината е в локалното съхранение на ток. Било в индустриални батерии от тези на Тесла или подобни, било в компресиран въздух, който да се ползва за развъртане на турбини, когато има нужда, било по друг начин. Ако това, което пишат беше истина, щяхме да отрупаме цяла Сахара с панели и целия свят да се зарежда от там.

Който не знае закона на ОМ ,да не се обажда.

Традиционните методи са непригодни. Единственият начин, който ще се прилага в близкото бъдеще е тока да се втечни и ще може да се транспортира по обичайните методи за течни горива. Тогава електрическите коли ще изхвърлят калпавите батерии и ще си върнат резервоарите, а една малка помпа ще подава в точно определен волтаж в идеална синусуида.

Загубите при преноса на поостоянен ток са огромни.Заслугата на Тесла е, че е открил , че при преноса на променлив ток загубите са в пъти по малки.

Преди 40г. ASEA това го реализираха в САЩ . Тия посрьовци да се образоват малко .

Просто казано пирамидата Понци. Пред нас ни подават, след нас приемат и слънцето пече ли пече. Ама не винаги пече, какво правим ако и преди нас и след нас е все не пече???? Такива дреболии като базови мошности кого го интересуват, ще пускаме като караджейки ТЕЦ, АЕЦ.

За да се обясни по-лесно, правия ток има нужда от допълнително оборудване за да бъде прав! И двата вида ток имат загуби при пренос, които зависят от разстоянието, правопропорционално. Ако беше по-евтино или по-лесно досега щеше да е станало популярно в цял свят! Някой пак крои далавера.

Правият ток си е прав диреткно от соларния панел. Това е естественото движение на електроните. Допълнително оборудване е необходимо за да се превърне в променлив. Загубите са ясни, за това се пренася възможно най-високо напрежение, за да се постигне същата мощност с по-малко на брой електрони.

Преди, по време на Едисон не е съществувала електроника, тогава било трудно да се увеличава напрежението, не че не е могло, имало лабораторни устройства с калем и искрище, но те са с малко КПД. евентуално с пряка връзка мотор с динамо. Тесла решил проблема с променливия ток, Там може да има трансформатор, ако увеличиш напрежението от 220 В на 220 000 волта, тока по кабела е хиляда пъти по малък, от там и загубите са по малки, не е за пренебрегване и това че физически няма толкоз мед за да пренесеш 1 GW na 220 волта, жилото трябва да е половин метър. Както и цялата зелена далавера и това е част от еко фашизъма, чрез цената няма да можем да ползваме ток. Колкото до кабелите, не съществуват такива, няма такива с повече от 10 КВ . Така да може да е само въжена въздушна линия, голи проводници окачени на изолатори. Тук изключвам тези извратени еко , зелени жила в тръби с циркулация на трансформаторно масло. При прав ток , има огромна йонизация на въздуха, самите подстанции са скъпи, трябва чрез 2-3 години да се наливат пари за подмяна на кондензатори, за разлика от трансформатора където работния век му е над 50 години. А и КПД-то на инверторите е много по малко от това на трансформаторите. Преимуществото е само в загубите в Далекопровода са по малки поради индуктивност на въжето, но става дума за част от процента. Самия инвертор е по-малък, в бъдеще може да стане и по евтин от класически трансформатор.

Тази Професия се пише ИнжЕнер . Тъп си баце .

Правия ток (който не е постоянен ама не е и променлив) се криви или с тиристори или с айжибити транзистори като и в двата случая от от правоъгълното напрежение трябва да се получи синусоида за да се подаде към понижаващия траф, което прави параметрите към бобината и кондензаторите абсолютно умопомрачителни. Обаче ако подадеш правоъгълниците към трафа с феромагнитна сърцевина от електротехническа стомана токовете на Фуко ще фръкнат в небесата - тя просто не е високочестотна. Не че не може да се направи с бобина и кондензатори ама при тези мощности си трябва корав компромис някъде

Такива далекопроводи са на 800КВ или 1 000000В. Тук говорим за тиристори, IGBT който да работят на 800 000 волта, тъй като няма такива, серийно нанизват повече, с това пада и КПД-то, подобно и кондензаторите. Ако мощността е 500МW, то тока е 500 А. Зависи на коя честота проектираш инвертора, но както и да вземеш трябва доста големи кондензаторни групи, който се износват. Иначе да, има такива далекопроводи, но не съм им фен. Не виждам как да се реши проблема с йонизацията на въздуха, не влизам в това дали това е вредно или не, има го много.

Високоволтови постояннотокови преносни линии се ползват дори и в русия. И навсякъде в интернет пише, че загубите и цената са по-малки от променливотоковите. Само тукашните форумни експерти казват "Такова животно няма".

Има едни опити в СССР, когато вече и по опитен начин се е доказало, че са глупост.

Русия , да ги питаш за какво им е , само са я копали !

Бе дали журналиста е недоразбран,или са говорели глупости на тая среща ,не ми стана ясно,но пък е смешно...Отмениха закона на Ом...

Няма как по този начин да се пренесе толкова много енергия.....Загубите ще са огромни..... А пък какви ще са кабелите незнам.....

Комисионните на "проекта" са тлъсти.

меден кабел със сечение един квадратен дециметър дава 10-ина ома на 1000 километра - на отиване и на връщане щото правия ток има плюс и минус

И кво ви бърка вас по какъв начин ви се докарва тока до панелката?

Не ни бърка как се докарва, а за колко пари ще го докарат. Постоянният ток е около 20 пъти по-скъп като се пренася. Е не се и съмнявам че европолитицитр на Фон Дер Лайн... ще платят от нашите данъци за да станела поносима цената. Също като вятърните мелници, които ни излизат през носа

Както Боко каза за матриала, аз го изкарвам от кочината но то квичи, иска обратно. Кво ти разбира Ганя от ток. На него му дай трифазния кабел и дизелак на 30 години. Нищо, че механика в сервиза си го лъготи по всички правила на баламурника.

Форумните драскачи разбирали и от ток, алоу това не е Путин или за Пригожин. Пренасянето на постоянен е ток е по-ефективно поради много причини, които може да намерите сами. До 600 км ас е по-евтина, но оттам нагоре всички далекопроводи в света се правят с ДС кабели.

Тия кабели вече са инсталирани и си бачкат, но спецовете в дира водят спорове.

Въпроса е колко ефективно.

В тая работа, дяволът не е в технологията, а в това кой и как ще усвои едни пари. Мнооого пари. Пък Вие си спорете за прав ток, крив ток, накъдрен ток и т.н. Ефективност се гонела... дрън дрън. Дреме му на някой за ефективности. Ток има и ще има в изобилие. Пък и всички Не-ефективности и загуби винаги са се плащали от потребителите. Или не е тъй? Къде е далаверата ли? Много по просто е. И няма общо с Тесла, Едисон и техните спорове. Класическата технология за пренос е прекалено позната. Утвърдени производители. Конкуренция и т.н. Възможностите за раздуване и измами са силно ограничени. Краде се до определено ниво. След това бие на очи. Правотоковата далавера е друго нещо. Мъглява работа. Усвояването и раздувките могат да са космически. Иначе казано, кой квото и да ти говори за тоци и напрежения, винаги става въпрос за пари. ;)

Ико речи накрая, едно нищо, празни приказки на героя от хоремага. Та hvdc ток се пренася от бая години, но за дира е топ новина.

Никакъв реалист не си ти, а най-обикновен баламурен трол, който хал хабер си няма от електричество.

Абе има и по-прост вариант - вечен двигател. Предлагам да направят няколко вечни двигателя и сме уредени с всичко. Ако някой има нещо против - подобно е положението с преноса на постоянен ток. Става, особено ако не ти е много ясно.

Странно, явно са ни ошушкали до кокал и вече няма нищо за крадене,та се надяват поне ток да откраднат

Май живееш близо до висящи жици, определено електромагнитното поле ти е опържило мозъка хахахаха.

Направиха всичко, та до кабела стигнаха

Но не е известно да съществува нито "Прав" ток, нито "Крив" ток, В електротехниката и физиката се използват понятията : "постоянен ток" и "променлив ток"

Е различно от прав ток. Постоянен ток означава режим в който тока е с една и съща стойност. Прав ток е режим в който тока е с постоянни плюс и минус.

Точно така, прав ток = direct current, т.е електроните се движат само в една посока (естествено с флуктуации на амплитудата на тока). Постоянен ток = constant current, е ток с постоянна амплитуда, който може да бъде както прав така и променлив.

Глупости

Поредната колосална издънка на евронекадърниците - да плочетат за Тесла и Едисон и защо постоянният ток е само за богатите - защото е по-скъп ! Това е целта на евродепутатите - поредната клажба за милиарди, за да натресат на обществото нещо скъпо, неефективно и без бъдеще ! Пренасянето на големи мощности с постоянен ток е безумно скъпо и неефективно и отново ние - данъкоплатците ще платим за това финансово безумие !

Идея си нямаш колко си непросветен. На големи разстояния повече от 1000 км правия ток е по-изгоден за пренос заедно с изправителните станции. Ама явно си бягал от часовете по ел. капацитет.

Немаш си представя, колко си тъп, брат ми. Познанията ти по електротехника са колкото на бащата на агнето.

Чукчите не са читатели, чукчите са писатели всички. Хахахаха

Въпросът е към всички които си мислят че проекта няма да проработи. Питам ви има ли някъде в света такъв работещ далекопровод? Поне един има ли? Или такова животно няма както казал вуте пред клетката на жирафа докато го гледал със собствените си очи. Хората ви казват че от 20 години има такъв правотоков далекопровод между италия и гърция а вие продължавате да обяснявате как нямало да се получи. Обясниха ви го, че това е рентабилно само за огромни мощности като тези за които става въпрос в статията 10 гигавата което е мощността на пет атомни централи като Козлодуй. Кабелите за прав ток са по-евтини и се прекарват по-лесно, но скъпата част са преобразувателите ОТ ПРАВ НА ПРОМЕНЛИВ в двата му края, защото електропреносните и електроразпределителните мрежи работят ПО-ДОБРЕ на променлив ток. Тоест и двете технологии си имат предимства и недостатъци и по този начин се използват предимствата и на двете като се премахват техните недостатъци.

Знаеш ли, че ториев реактор, е по-безопасен, разпада на горивото по-бърз, и много по-евтин от урановите.. Заеш ли колко такива работещи има? Сега, понеже си експерт.. отвори си учебника по електротехника и виж защо гусин Тесла удря като шкембе у дувар Едисоновият прав ток.. Втори въпрос: защо в тъпите електромобили седят батерии, но задвижването на моторите е през трифазен променлив ток? Тъй.. айде помисли колко е дебел кабела на зарядната станция от колонката до пищова където нито токовете нито напрежението ще са като тия в станията.. Трети въпрос : виждал.ли си колко са ти дебели кабелите към фурната у вас? Ама честно..Тъй. Това нещо стига до почти три киловата мощност.. А я си отвори капака на колата и виж колко ти е дебел кабела от акумулатора до стартера!!! Ай ся увелчи мащабите и току виж си схванал за какво ти говоря.. От къде реши, че правотоковият шнур ще е по-евтин за мен е пълна мистерия.. Но хубаво де, тя историята помни и по-грандиозни глупости

Има логика - конкретното приложение на този кабел е да пренася електроенергия от юга към севера (или да свърже скъпия с евтиния пазар примерно нашия с германския). По принцип е създаден за фотоволтаици и ако се използва постоянен ток приблемът с разпределения капацитет отпада и кабелът е ограничен само от омичното съпротивление. По принцип обаче за десет гигавата е по - добре да се построи мощност на мястото на използването и освен ако някой голям шеф не е казал или слънчева или никаква енергия. Апропо на времето имаше такъв проект - фотоволтаици в пустинята и пренасянето на енергия през Средиземно море в Европа по постояннотоков кабел ама от този проект нищо не се получи - Дезертек конкретно ;)

Никак не са по-евтини. За да пренесеш една и съща мощност прав и променлив топ за правия ти трябват 5х повече материали. Разликата е че нямаш индуктивно съпротивление е само резистивно

Точно обратното е баце, точно обратното.

Сега остава да ме светнеш каква е разликата между кабел за прав ток и кабел за променлив ток.

При кабела за променлив ток все едно между фазите имаш включени кондензатори, чийто капацитет расте с дължината. При постоянния ток е важно само напрежението на пробив на изолацията, което е в сила разбира се и за променливия

Ха, да се чудиш що го кривят този ток, ццц, колко са тъпи ерлектоинженерите, добре че са брюкселските чиновници че да им кажат какво да правят, ццц. А ревахте против партийните секретари

В средновековието са писали с перо. В училище с химикал. Днес пишеш на клавиатурата. Тъпа ли е учителката дето те е научили или ти си заслепен.

Я по-добре се опитай да сметнеш параметрите на нужния LC инвертиращ елемент и после пак ела да ми се обясняваш. това че се прави не значи, че е ефективно

То не се прави с пасивни елементи а с активни.

Продължавай да се чудиш хич недей да се информираш

ама после как ще го накривят ?

Както на инверторният ти климатик. Днес мощните преобразователни на честота не са проблем.

Да бе особено на тези напрежения. Аман от специалисти

Наистина си прост, щом мислиш, че го няма и не работи. В цяла западна Европа го има. Всички вятърни паркове са с прав ток, чак до подстанцията. Сега просто искат да свържат Балканите с правотоковата мрежа на Запад.

И какво му е КПД-то? Щот ползвах един супер добър инвертор и загубите в него бяха 15, към 20%. Тоест на входа 1200 вата прав ток, 48 волта, 25 ампера, на изхода 220 волта, но не можеше да докара до 5 ампера. На 4 ампера работи добре, ако дръпна 5 ампера, нещо напражението падаше към 200 волта.

Винаги ще вземем присърце възможно най-перверзните идеи, щом се субсидират, нищо, че противоречат на законите на физиката .

Къф прав ток по криви кабели бе? Как ще мине прав ток по крив кабел бе? Нали ще се затъкне на некой завой, ще се залости и толкоз.

https://www.energy-review.bg/bg/postoyannotokovi-elektroenergiini-mrezhi/2/222/ Малко е проблем да се намери нещо на български. И за колегата по-долу, не не си го учил в Техническия :):)

Едисън и Тесла са спорили по темата.В резултат ,за Тесла говорят, като за човека изобретил 20 век.Ама в днешно време всичко е възможно,в развитият свят, даже мъжете можели да раждат.Дет са вика,там и петлите снасят.

нямали са преобразуватели на 1 MV, за това.

Естествено че са имали - комбинацията от постояннотоков двигател и трифазен генератор на общ вал е точно това. И пак са ползвали променлив

Като работил на няколко такива проекта, ще кажа че не вярно че в Европа не е развита технологията. Напротив, най-много такива инсталации има в Европа. Който се интересува да търси HVDC и да чете. А на хората по-долу ще кажа че загубите при пренос на постоянен ток са по-малки, понеже няма реактивно съпротивление. Станциите които изправят и инвертират са скъпи и правят технологията рентабилна при големи мощности и разстояния.

Я сега ни кажи плюсовете , че ако е под вода кабела е по-добре правотоков, после кажи колко е цената на мисоковолтова под станция за прав и променлив ток, колко са загубите в едната и другата и защо след като от 54-та има работещи високоволтови правотокови системи, все още се правят масово променливотокови.. А! И какво казва Джаул по повод правотоковите системи..

Такива кабели е имало през 30те години на миналия век в САЩ. Заради това че са много по-опасни, защото корозията на материала е обемна и не повърхностна, че загряването на метала в центъра е много по-голямо от повърхността, че дори се изисква изолация във градовете и най-основното - че трансформацията трябва да загубим много повече от променливия ток, всички компании или са преминали на променлив или са затворили. След 7-8 години кабелите просто се разпрашват. Та хайде обясни колко години сте правели пробите, на какви разстояния и с какви мощности? Знаеш ли какво става ако се превиши мощността дори и за минути? Изобщо евро тъпотиите са най-големите тъпотии и се правят за парите от нашите данъци, които не могат да се контролират освен от политици. Виж колко Габриел разбира от телекомуникации и отговаряше точно за тях и ще ти стане ясно.

Това ако беше икономически изгодно, щеше да го е направил още Едисон. И нямаше да се скара с Тесла ;)

Да ама Едисон е станал богат, докато Тесла е умрял в мизерия. Недобър пример

Как ще го изправите?С чука ли?Кажете какви мощности са необходими.

Проекта е ако мине номера и да гепим едни фондове.

Никола Тесла доказа ,че постояния ток е скъпа мрежа. И 2023та откриваме топлата вода !

Ами точно от скъпотията се изкарват много пари от ФонДер Лай... Бил за да се възстанови казват.