Коментари - Цените на жилищата се вдигаха цяла година: Докъде ще стигнат? | business.dir.bg
назад

Цените на жилищата се вдигаха цяла година: Докъде ще стигнат?

България е 31-а сред 56 държави в света, а София е на 52 място от 160 града по поскъпване на недвижимите имоти

Обратно в новината
| Автор : Георги Вулов, 3е-news.net

Коментари - Цените на жилищата се вдигаха цяла година: Докъде ще стигнат? | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

МАША 100 РУБЛЯ НАША, ДА ТЕ ОНОДИ БОРКАТА АНЗОВ В МАЛКИТЕ СИСКИ

Като вдигне лихвения процент федералния резерв през Март, цените ще се сринат с поне 20-30% защото притока на безлихвени заеми ще намалее. Доходите в България на 90% от населението не съответстват на цените на жилищата в момента. 80% От новите продажби за със заемни стедства. Тазмера на немите не оправдава цената на жилищата. Балон е. Няма как да не е. Надеждата че инфлационния натиск ще го подкрепи може да е валидно само доколкото има достатъчно ликвидни стедства в обръщение - засега това е валидно. Засега. И като вдигнат лихвите … това няма да е валидно.

Ще се сринат скоро, не може България да намалява с по 80к на година, да се строи бясно и цените да се увеличават.

Те тия дето купуват хралупите по "елитните" квартали нямат нито мозък, нито изисквания. Същото важи и за тия дето още живеят в България

Добре че великия инвеститор Бойко Рашков 17-те апартамента са платени кеш. Че ако бях ипотека лошо....

БНБ очаква увеличение на инфлацията! С други думи, очаква обезценяването на лева! Това показва накъде ще отидат цените на жилищата и не само.

"Какво ще се случи по-нататък зависи от скоростта, с която лихвените проценти започват да се покачват, влиянието на Omicron и най-вече как ще се ускорява или намалява по-високата инфлация, която може да свие разполагаемите доходи и да доведе до по-слаби настроения на купувачите." много компетентно и интелигентно написано е това изречение...... особено разбираем са изразите: как ще се ускорява или намалява по-високата инфлация и по-слаби настроения на купувачите..........

Във всяка новина за имоти: "Българина е богат..." Във всяка друга новина: "Българина е беден, болен, застарява, емигрира и с ниска раждаемост..." Паралелни светове!

Ще чакам Битконя да стане 500к и обещавам да си купя 10 апартамента от новите :)

Нашата изобретателност ще ни помогне. Защо са ви жилища, просто излезте на...палатки и готово. Чист въздух, природа, раздвижване, Тунберг доволна, какво повече? При положение, че официално се изнас статистика, според която производителността на труда ни е около 51 % от средноевропейската /ауу, мързели такива!/, но пък заплащането й дори и така е около 26 % от средното, какво да коментира човек!

Това с чистия въздух не го разбрах. Къде мислиш, че има такъв

Цените циклично - да, но като цяло вървят нагоре. Две напред, една назад. Който само седи и чака да пукнке балона, ще дочака дедовия. Относно инфлацията/обезценяването на парите само пример - в края на 19-ти век в US с 1 долар ядене и пиене на корем в кръчма. А, и друго, някой отчита ли фактора "време", ммм.

И да не си загубите парите купувайте земя с или без постройки. Парцел с къща най-добре. Апартаментите са краткосрочен актив до следващата криза.

Най-добре парцел с къща на село на пииичка си лелина, без канализация, без път, без магазини, училища и особено молове. Младежта си умира по това.

Тоя явно е прекопирал цялата статия, и пари е взел . Е това се казва.....

Не, че вярвам, че ще се спука балона близките 3 години... Но нещо започва да мирише. Една и съща статия се пуска през месец тук.. Колко е случайно не е ясно...

Донорите ще бъдат възнаградени ($ 850 000,00), тъй като кръводарители A, O и B са спешно необходими в Narayana Medical Hospital. Намираме се в Индия, Великобритания, Турция и други страни, така че ако се интересувате, моля, свържете се с нас и веднага ще получите висока награда. Всички имейли трябва да бъдат изпратени до (NARAYANAHEALTHCARE.IN@GMAIL.COM). Имам нужда от бъбрек, за да спася живота си Благодаря ви, че сте готови да спасите живота ми. (NARAYANAHEALTHCARE.IN@GMAIL.COM).

Интересно, за да растат цените, трябва да има търсене. Лошо няма, обаче уж България се обезлюдява. Значи малкото останали, са достатъчно богати да изкупуват имоти на поразия.

Не няма повишаване на търсенето. Същото е. Просто забравяш печатането на пари. Ако за всеки 100лв, които изработиш банката напечата още 100лв с цел да ги подари като помощи или стимули, то твоите 100лв вече имат стойност 50лв от преди 2 години. Всички знаят това и когато отидеш в магазина вече не искат 1лв за хляб, а искат 2лв, защото всички останали производители също са си вдигнали цените. Разбирай го така - когато имам консенсус, че една пари са вече 2 пъти по-малко като покупателна способност, то всички на пазара ще си вдигнат двойно цените. Същото е и с имотите - ако имаш панелка, която миналата година е струвала 100к лв, ако днес я продадеш пак за 100к лв и се опиташ да си купиш таква панелка в съседния блок ще ти поискат 150к. За това и като я продаваш сега няма как и ти да не поискаш 150к иначе си будала.

Въпросът тук е не колко ще поискаш а колко ще ти дадат. Ако не ти дадат ще си останеш с 150к на хартия. Тоест ще се чувстваш така като че ли притежаваш 150к, но дефакто притежаваш непродаваема панелка. И още при срив на пазара ще загубиш 30 40 процента а при инфлацията в момента губиш 2.5 процента в евро

Е да падат ли при тази инфлация? Неофициално инфлацията е 15%, за 2022 БНБ очаква още 8%. Реалното повишаване на цените на имотите е горе-долу толкова - колкото да се компенсира инфлацията, повишаването на цените на материалите, тока. Да не би да очаквате да се продава на загуба? Балон е когато цените и инфлацията е ниска, а имотите растът в пъти по-бързо. В момента нещата са стабилни и докато не се нормализира инфлацията няма как да спрат да се повишават цените. Все едно някой да се фръцне, че в момент на криза златото си качва цената. В България имотите са злато.

Броки, никой вече не ви се връзва. Аргументите ти са повече от абсурдни. Освен това е крайно вероятно 2008г.-2013г. да си бил още ученик.

Въпросът тук е не колко ще поискаш а колко ще ти дадат. Ако не ти дадат ще си останеш с 150к на хартия. Тоест ще се чувстваш така като че ли притежаваш 150к, но дефакто притежаваш непродаваема панелка. И още при срив на пазара ще загубиш 30 40 процента а при инфлацията в момента губиш 2.5 процента в евро

Това при нас е перачница на пари, а не пазар. И десетки хиляди да има с честен труд да заработват пак няма как да купят такива имоти за милиоини. Напоследък се напълни с имоти по 300К+ евро, може да се изброят поне стотици такива обяви, дори панелки-коптори. Който е имал добър доход и нужда от жилище вече си е купил. Та накратко е това - пране на пари.

От 2 години централните банки печатат неконтролирано хартийки с желани от тях номинали и наводяват пазара. А бизнесите на са глупави и компенсират това с повишаване на цените. Знаят, че ако днес произведат стока и я продадат за 100лв, утре с тези 100лв няма да им стигнат за суровините и тока, какво остава за заплати и печалба. Имотите са просто последствие на ифлацията, която създават целенасочено централните банки. В САЩ заговориха за повишаване на лихвите и спиране на печатането на пари, защото икономическите показатели надхвърлят очакванията. Т.е. в САЩ бизнеса работи на много високи обороти и искат леко да го свият. За това вдигат и лихвите. Но там Ковид кризата на практика е овладяна. Живеят и се развиват според ситуацията и не мрънкат. В Европа положението е много по-сериозно. Бизнеса не се възстановява така бързо и си страда. За това ще има ниски лихви още поне една година, за да може да се стимулира разтежа на икономиката. В България положението е трагично. Тук нямаме стратегия за справяне с Ковид или с бизнес ситуацията. Просто не се прави нищо - нито мерки, нито ваксини, нито стимули за бизнеса, нищо. Нито в едната посока, нито в другата. Поне да обявят официално, че няма да има никакви мерки, за да може поне бизнеса да работи, тъй като не са заинтересувани изобщо за хората, защото когато от Европа спрат парите (които дори не сме взели), нито ще успеем да се възстановим, нито ще има смисъл и логика да се вдигат лихвите. Просто ще сме в патова ситуация.

Лихвите за жилища в България са 2,8% а в САЩ 3,8%. Я пак пиши, но първо мисли какво блядиш сука.

Лихвите в Европа ще тръгнат нагоре през юни. Прочети коментарите за срещата на ецб на 03 февруари 2022

Пълни глу.пости! Какви 8-9% доходност от жишище? Ръстът в Турция реален и номинален е пълно безумие.

Изобщо не ме интересува какви са цените сега. Имот ще си купя, когато драстично паднат цените, независимо кога се случи това!

Изчакайте. Като измират всички ваксинирани ще бъдат две за леф (пардон евро.)

Тогава ще си разнообразя портфолиото. С половината пенсия ще накупя жилища а другата половина ще я сложа на срочен флог.

При тези доходи на българите това е престъпление...обричат хиляди хора да не могат да купят нищо

Крайно време е да стане като в някои държави на запад- държиш празно жилище - 10 000 евро данък, второ жилище, дадено под наем- 200% данък, трето -300%, четвърто -400%, красота а ? ! Е, няма да ти търсят данъци от приходите наеми( ако ги имаш де).

Оххх беееее мамин Стига си измисля и кажи коя е таз държава на Запад където е така То в тоз запад няма хора с по няколко жилища, нито спекулиращи, нито намки Стига си измисляхте щото ви е кеф

Айде, бе. Живея в Германия и потвърждавам написаното от него. Тук има специален закон, анти спекула...Има си ограничения при продажбите на второ, трето и т.н.жилище, в които не живееш като собственик, а отдаваш под наем да речем, и на практика нямаш изгода да го продаваш, нито да трупаш жилища. Отделно плащаш високи месечни вноски, които задължително си вървят с жилището, независимо дали живееш в него, може дори изобщо да не го ползваш, но всеки месец едно минимум 300 евро и то за малко жилище плащаш...

Какво скачаш като опарен? Ще продадеш 2-3 апартамента, ще оставиш на децата по един и готово. ТОЧНО ТАКА Е С ДАНЪЦИТЕ,дано и тук стане така. На скоро гледах как се купуват цели етажи на зелено, а като се построи блока веднага се пускат за птодаване с 3-40% надценка. Живи и здрави , ще видим дали ще стане като през 2008.

И кои точно са тези държави на запад. Може ли да ни информира в детайли.

Германия. Предполагам същото е и в Швейцария и Австрия..

Така ще е докато Банките станат собственици от кредити на повечето жилища и вдигнат лихвите....И тогава дупе да е яко на кредитоискателите. Пример от 2008 ма в Испания . От 280 евро вноска за жилище ми я вдигнаха на 720 еврака на месец и направо спрях да им плащам на кожодерите . Добре че вкараха закон за банките че жилището е гарант за банката и няма повече претенции към кредитоискателя, но в България такъв закон няма и ще сме роби на банките дори и нашите внуци.

Парите са да си купиш нещо.Може жилище,може и друго.Ако ги стискаш,инфлацията ги изяжда вместо теб.

Нищо не печелите, като криете коментарите! Само ви се трупа на с/ката!...

Какво ще стане с цените на имотите, всеки сам да прецени. Аз само ще кажа , че ако имате пари ще се обезценят. Какво ще си правите парите не знам, но ако правите нищо , ще загубите.

То е ясно, че парите са хартийки, чиято стойност се крепи само и едниствено на масова психоза. Поне според мен обаче инвестирането им в кутийки във въздуха не е много по-разумно, от това да са ти в наличност. Понятието имат не се изчерпва с апартамент, но 99% от българите го свързват точно с това.

Парите се обезценяват винаги. Почти винаги офицялната инфлация е манипулирана и излиза, че се обезценяват примерно 3%а за нормалният човек понякога стига до двойно и тройно това число. Парите винаги, винаги, винаги се обезценяват а в последно време с невероятен ритъм по целият свят. И никой не знае как да излезе от тази клопка, просто всеки бута проблема напред и се надява, че някой друг ще е на власт когато това се пукне и дойде голямата депресия

По стойност. Има какво да си прави човек парите за да не ги изяде инфлацията тотално. Определено последното нещо е да купя надценени тухли на "актуална локация". Пътувайте към ада, комисионерчета. Ако купувам нещо ще е от строител, а реално ако има нещо смислено е да си строя сам. Стягайте коланчетата, мина лапачката от балъци продали нивите на баба и хай-ти лешпери дето и пръдните са им на кредит.

Докъде ще стигнат цените? До Космоса. Те ще кръжат в орбита, а ние долу ще ги чакаме докато паднат.

Каква прекрасна панорама. Как да не изсипе човек 200к еуро за да има удоволствието да живее в това гето

Уелингтън, поне досега, беше в Нова Зеландия, а не в Австралия!

На всеки средно грамотен човек му е ясно, че пазарът на жилища е цикличен. Има няколко класически и неотменими фактора, които показват кога точката на пречупване е настъпила. В последните 2 години ръстът на цените на имотите значително изпреварва увеличението на доходите. Точката на пречупване ще бъде достигната в момента, в който лихвите започнат да се вдигат. Това е незибежно да се случи. В САЩ и УК вече предприеха първата стъпка за вдигане на лихвите. ЕЦБ изчаква, но при инфлация наближаваща 10% към края на 2022 или началото на 2023 лихвите ще бъдат вдигнати. В същия момент цените на имотите ще започнат да падат. Брокерчетата го знаят перфектно и затова надуват главата на баламите да купуват на сегашните цени. Ако отворите вестниците от 2007 г., точно една година преди крахът на имотния пазар, ще прочетете колко цъфтящ и сигурен за спестяванията ви е имотния пазар в България. Колелото се върти и всичко ново е добре забравено старо.

Много точен коментар! Обикновено често забравяме за цикличността на пазара и се люшкаме между еуфорията и скръбта

Защо си мислиш, че хората няма да потърсят убежище от тази инфлация в жилищата Реално няма къде другаде да се скрие обикновеният гражданин. Почти никой не разбира от финансови инструменти, банковите влогове са тотал щета и остава ценни метали и жилища. Къде мислиш, че ще отидат всички спестявания за да не се обезценят ( или защото си мислят, че там няма да се обезценят_) при една паника от инфлация

Написал съм го в коментара си. Няма централна банка, която ще позволи инфлацията да стои на тези нива повече от година. За да се регулира инфлацията, ще бъдат повишени лихвите. Когато лихвите се повишат: 1) инфлацията пада и твоят аргумент губи актуалност; 2) банките затягат отпускането на нови кредити; 3) голяма част от вече съществуващите кредити стават рискови и със сигурност ще има хора, които няма да смогнат да плащат повишените вноски. Не казвам, че непременно ще има крах като този от 2008 г., но цените на имотите предстои да падат и това е необратимият ход на цикличността на имотния пазар и на икономиката като цяло.

Единственото предимство което имаме пред западняците е, че хората тук все още могат да си позволят да си купят жилище. Абе как от всички възможни неща сме на път да настигнем западна европа точно по този параметър

Хич не ми дреме колко пари ще загубите. Имали сте, дали сте ги. То това с имотите по-яко от телефонна измама. И законно.

Само не разбрах защо наричат бетонните хралупи "инвестиция"

София е най-грозната, мръсна и смръдлива столица в Европа. Пълно е с порутени коптори и некачествено ново уж строителство с падащи тавани. Грозни жилищни сгради, пропукани, ронеща се мазилка, вмирисани и грозни панелки... Калища, мръсотия, цигани, каруци, 100 годишни западни таралясници, глутници бездомни псета, котки, разбити тротоари, улици с дупки...Ай, мерси ! Живея в Германия и тук жилищата са друго качество, стандарт, инфраструктура, градинки, тревичка, паркове, чисти улици, възпитание... Трябва да си голям селяк да даваш толкова много пари за смръдливите катакомби съскресливи съседи селяндури и денонощно лаещи мастии, съседи, които по няколко пъти на ден изкарват едри добитъци от кутийките, в които пъшкат по 4 поколения. Мерси, мерси...

Точно така. Страхотен коментар. Голяма къща с 3 спални в централна зона в голям английски град върви 160к паунда. Тук искат тез пари за порутен коптор в сграда приличаща на затвор в Бангладеш, със 100 домакинства , с калотия пред входа и чалгия от всякъде,за паркиране да не говорим.

Има къщи на 30 минути от Токио, които са по-евтини от копторите в Люлин.

Чалгии се вият денонощно, всякакви идиоти гърмят бомбички по всяко време, осрано и опикано навсякъде, мастии лаят, котки мяукат, калища газиш, трошиш коли по надупчени шосета, смърди на туршии и кисело зеле, съседи неадерталци дрънчат, скърцат, тътрузят крака, хлопат, тракат с токчета, крещят... И всичко това за поне 3000 евро на кв.м. То вече толкова вървят по разни незнайни квартали с кал и глутница кучета...

благодарение на доброто спрямо хората управление на държавата от герб повечето хора живеят доста добре. сега, вече тръгваме в обратна посока.

Статията няма нужда да се чете. Снимковият материал е достатъчен да убие всякакво желание за "инвестиция". Следващият път да снимате и дупките покрай "новото строителство" на безценни въздушни кули.

Омръзнаха ми тези статии, защото инфраструктурата в българските градове е отврат, меко казано. Как да дам 200 000 евро (колкото в голям френски или немски град) за 80 кв. апартамент в София, при цялата свинщина наоколо.

във франция или германия, същия имот, вместо 200 хиляди ще струва 700 хиляди.

Във Франция или Германия имота който ще купиш тук неможе да съществува.ще бъде съборен на мига.

Не говоря за Париж или Мюнхен. Няма нужда да ми вярваш или не, напиши на френски или немски цени имоти Лион, Берлин, Тулуза или други градове с размерите на София. Разгледай с гугъл мапс и как изглежда инфраструкрурата в крайните квартали, където и за 1500 евро/кв. м. има жилища. После, имай в пред вид, че във Франция дори стените на жилището не влизат в квадратурата му, както и балконите не влизат в квадратурата. А в България плащаш 100 кв.м. ново строителство, получаваш 65 кв. м жилищна площ без стени и балкони. И пак ти казвам, няма нужда да ми вярваш, сам го провери. С гугъл транслейтор си преведи от български на френски или немски, и обратното. Не е сложно сам да провери човек и без да знае чужди езици.

Добре де, ако балонът на имоти нистина се спука, другарят Рашков с 19-те имота ко прай?

Хвана те отчаянието, че планираната трол атака не върза дикиш. Лошо Седларов. Сипи си едно виски от шкафа на шефа и ходи легай да спиш. И утре е ден.

До избухването на пълномащабна война цените ще са нагоре. Ние не искаме война. Нали така??? То и по соца беше скъпо. Кога е било евтино? Кога с една заплата се е купувал повече от 1 кв.м. та и сега. При Костов една заплата беше 1 кв.м. После стана по-скъпо. В София един квадрат беше 3 заплати 2008ма. Забравихте ли? Сега е дин квадрат е малко над една средна заплата. Факти само. Балонът едва сега започва да се раздува според мен.

Каква средна заплата? По вади и ливади вече се опитват да продават на 2000+ евро. В център 3000+

Точно. По вади и ливади вече не се пипа... По панелените грозни блокове същата работа... Аз не знам за 200 000 евра всъщност какво можеш да си купиш. Оня ден гледам надземен гараж в центъра...50 000 евро.

Цените на имотите нагоре заради: инфлацията, повишаването на доходите, увеличението на депозитите, ниските лихви, ниска безработица, както и факта, че 80% от панелните жилищата са пред колапс или не стават за семеен живот. Цените надолу: защото населението намалява, лихвите нагоре. Като заключение: цените в 3-4 града в България нагоре а най сигурният имот къща с двор.

Вие във Варна ви знам що за гъзета сте. Няма 5 ст в джоба, ама айфонче дрънка. От частен изпълнител купих вече 2 имота на такива като вас за жълти пари. А жътвата тепърва предстои. Давайте, набивайте още, още може. Колкото повече, толкова повече.

, ако наистина си купил преди година - две, под пазарната цена. Виж какви са цените на ЧСИ в София.

То май-всички градове намаляват без София и Стара Загора. Дори Варна и Пловдив са в киреча, а за Бургас да не говорим.

Ако трябва да инвестираш в имот, единственото място в България където си струва е Варна, и ако не стигат парите, евентуално Бургас. Говоря за втори, трети, пети имот. А иначе имот купуваш там където живееш и работиш.

Цените ще стигнат до небето. Теглете заем сега и купувайте.

Надявам се, че хората разбират пт шегите ви….

В заключение: по мое виждане сега не е моментя за апартамента…. скоро балона ще се спука…. в провиницията вероятно повече ще изтече, а в София по-малко….

София е провинция и гето едновременно

Не разводнявайте темата …..

Какво да разводняваме, поне една голяма река да течяле през София.

А пък някои казват, че българите биле обеднявали....

Пълен балон. но все пак дори да се пукне сега ще минат някоко години да се нормализира цената

България през 2010 г. - 7 милиона България през 2021 г. - 6 милиона България през 2031 г. - 5 милона ? Кой ще живее в тези жилища? Емигрантите ли?

Трябва да се строят жилища и то по много, защото в тая опустяваща територия рано или късно ще дойдат хората от Далечния Изток или Близката Африка, и трябва да са ни благодарни.

Ах този балон, ах този балон. Ама един ден ще се спука и тогава какво ще се прави? Ще се реве, както обикновено.

ше ма и тарикати... кой ги бие по главата да си залагат живота за едно жилище и то къде у най дивото село на БГ

В белия свят ако една заплата ти стига да си кушиш един кв. метър нещата са направо ОК. У нас е така. По света е по-скъпо като цяло, в т.ч. и в Европа. Вижте Белград и Букурещ например, ако София ви е скъпа. Ръст има у нас, колкото и по света. Сделките растат с поносим процент. Няма някакъв ръст особен в броя построени жилища. Възможно е да сме в начло на балон. Начало подчертавам. Просто у нас е скъпо, но все пак поносимо и възможно да се купи. За сега. Те панелките си стареят. Къщите масово са от соц бума от преди 50 години. Подновяването на жилищния фонд е бавно. РАзбирам, че много хора искат без пари ама няма. Няма и да има.

Бла бла бла....

Шефчето ли си вече. Стажанта се омаза и сега се опитваш да забършеш. Продължавай Промяната. Подобряваш трол стила. Влизаш в нови роли. Комисионните те очакват. Давай смело.

Имотният балон може да се спука тази есен НАБЛЮДАТЕЛ Имотният балон може да се спука тази есен Икономисти очакват вдигане на лихвите и поскъпване на ипотечните кредити още тази година 01 Февр. 2022 авторМИЛА КИСЬОВА16 428 Илияна Кирилова Цените на жилищата растат с двуцифрени размери годишно, банките усилено кредитират (над 5 млрд. лв. само през 2021 г.), инвеститорите разпродават още преди първа копка. - Кога е подходящият момент за покупка на жилище? - Вчера. Това е любим пример на брокери на недвижими имоти и строителни предприемачи, когато трябва да мотивират клиентите си смело да сключат сделка. А през последните месеци те през ден ни заливат с информация за активния имотен пазар и огромното търсене, за непрестанно растящите цени, рекордно ниските лихви по ипотеките, внушавайки, че точно сега е времето да направиш инвестицията на живота си, защото и без това спестяванията в банките се топят. Дори и пандемията помага - в изолацията хората спестявали повече и искали ново, по-просторно жилище, защото работели вече вкъщи, а и децата учели пред домашния компютър. Подобни анализи единствено наливат масло в огъня - цените на жилищата растат с двуцифрени размери годишно, банките усилено кредитират (над 5 млрд. лв. само през 2021 г.), инвеститорите разпродават още преди първа копка. В София вече се смята за нормално да се платят 90-100 хил. евро за двустаен апартамент, при положение че само допреди три години за дълъг период от време тези жилища струваха не повече от 60-65 хил. евро. След срива на пазара на имоти у нас вследствие на финансовата криза от 2008 г. цените на жилищата са нараснали с 45%, показва статистиката - сравнението е 2021 спрямо 2015 г. За София нарастването е над 60%. Годишно жилищните имоти поскъпват с около 10%, но има години с по-сериозни ръстове - през 2017 г. с 14%, а през 2021 г. в столицата цените на жилищата са скочили с 15% Което трикратно изпреварва ръста на наемите и е сигурен знак за надценени имоти, посочват икономисти. Агенциите за недвижими имоти и строителните предприемачи, които имат най-голяма изгода от ръста на цените, обаче постоянно ни успокояват, че няма никакви признаци за надуване на имотен балон и всякакви аналогии със спукването му преди 10 години са неуместни. "За разлика оттогава, сега имаме повишаване на доходите и на спестяванията, имаме и четири пъти по-евтина цена на парите. В момента ниските лихви по кредитите са провокаторът на ценовия ръст", казва Гергана Бахчеванова, изп. директор на "Адрес - Недвижими имоти", визирайки спада на средната лихва по ипотеките до 2.6% към края на 2021 г. Според нея значителният ръст на цените на имотите, най-вече в София, през последните две години се дължи на повечето сделки с готови жилища, в които не се налагат довършителни дейности или ремонти. Други брокери смятат, че охлаждане на цените в столицата се очаква чак втората половина на годината. Строителните предприемачи, от друга страна, обясняват ценовият скок с пандемията, довела до драстично поскъпване на строителните материали и на труда, което ще продължи и през тази година. "Не само че няма балон, но за новото строителство още ценовият връх не е достигнат", смята Ирина Кънева от строителната фирма BLD. Тя припомня, че за балон се говори от повече от две години и техни клиенти горко съжалявали, че преди година-две не са купили жилище и вече са изгубили 20-30%. В спора "старо или ново строителство" инвеститорите естествено дават предимство на новото, защото неговата цена имала потенциал да расте. Според BLD интересът е толкова висок, че за нови сгради на добри локации в София имало списък на чакащи Така сградите се разпродавали още преди да бъдат обявени. За тези, които се колебаят, брокери и строители вадят следните сметки: преди десетина години за цена от 55 хил. евро за двустайно жилище (най-търсените в момента за инвестиционна цел) месечната вноска е излизала 750 лв. при 85% финансиране от банката и тогавашна лихва около 7%. Сега за същото жилище с цена вече от 90 хил. евро месечната вноска по ипотеката е 650 лв. отново при 85% финансиране от банката. Икономисти обаче неколкократно предупреждават, че пазарът на имоти върви към поредно надуване на ценови балон и всички индикатори потвърждават това. "Разглеждането на недвижимите имоти и жилищата в частност като инвестиционен актив отделя цената им от фундаменталните фактори на търсенето и предлагането. Непосредствената последица е, че жилищата стават все по-недостъпни за част от домакинствата, независимо от по-благоприятните условия за кредитиране. Подобно раздуване на цената на активите носи значителен финансов риск. Още повече, част от покупките не са мотивирани и подкрепени от натрупани спестявания, а се финансират чрез дълг в очакване на печалба чрез бъдеща препродажба", коментира Лъчезар Богданов от ИПИ. БНБ също предупреди, че се забелязва тренд към имотен балон, и нареди на банките да увеличат до 1 октомври 2022 г. буферите си заради евентуален ръст на лошите кредити, което се очаква да охлади малко кредитирането. В големите градове покупките на жилища със заеми са около 25-35%, а за София достигат 50%, показва статистиката. "Ръстове на цените от над 10% годишно се смятат за нездравословни", казва кредитният експерт Тихомир Тошев. Той припомня, че имотният балон през 2008 г. е започнал да се надува от 2003 г., като за 6 години цените на имотите са нараснали със 130%, или с 20-30% годишно. Според него и сега се върви в тази посока, макар да сме далеч от подобни ценови скокове. "Трябва да проявяваме разум, за да може всички участници на пазара на имоти да се радваме за по-дълъг период на добри години", призовава експертът. И дава съвет: Купувайте жилище с кредит само ако наистина имате нужда от този имот. С инвестиционна цел жилище се купува единствено с готови пари. Защото при спукване на инвестиционния балон цените падат, в резултат на което ипотечният дълг може да се окаже по-голям от стойността на притежавания имот Но и другите играчи ще пострадат, тъй като след такъв срив за дълъг период от време банките силно свиват кредитирането и жилищният пазар замира. Икономисти смятат, че още тази година може да има събития и поводи, които да отключат спукване на жилищния балон. Като например ценови шок на горивата от ескалация на напрежението между Украйна и Русия. Възможно е и шоково повишение на лихвените проценти от Федералния резерв, последвано от покачване на лихвени проценти в Европейския съюз. ФЕД вече предприе повишение на лихвите по ипотеките и в САЩ те са на нива 3-4% - по-високи, отколкото в България. Тези дни гуверньорът на БНБ Димитър Радев прогнозира пред Асоциацията на търговските банки в България, че през 2022 г. ще са изправени пред ситуация на "пpeoбpъщaнe нa лиxвeния циĸъл" заради оттеглянето на стимулиращата парична политика на ЕЦБ, характерна за последните години. А това означава само едно - лихвите да тръгнат нагоре и кредитите да поскъпнат, в това число и по вече действащите договори.

Кредита е по ЕС норми. 2 компоненти в процента. Едната ти компонента е постоянна. Бутат ти само първата компонента. Освен това лихвите ако скочат много държави с голям дълг фалират. Например САЩ, Япония, Италия, Испания, Франция, Гърция и много други. Никой не го е еня за лихвите на бедняка обаче нещата са свързани. Не очаквам за сега значителен ръст в лихвите. Средство за овладяване на инфлацията освен лихвите е и изкупуването на активи от Централните банки. За сега това е по-вероятното.

Е значи и д-р.Рашков е глупав с 20- Тина имота.Така ли мислят всички тук.