Субсидираните "Чипове за Америка" събудиха интереса на стотици компании
Със закон американската администрация задели 52,7 милиарда долара за производство на полупроводници в САЩ, за изследвания и квалификация на работна ръка за сектора
Обратно в новинатаКоментари - Субсидираните "Чипове за Америка" събудиха интереса на стотици компании | Бизнес.dir.bg
Коментари
раничко е още за тази статия... Все пак няма и месец откакто ни съобщихте че "Гигантът в производството на чипове Taiwan Semiconductor (TSMC) отложи старта на фабриката си в американския щат Аризона. По този начин компанията нанесе удар върху технологичните амбиции на президента Байдън, пише Би Би Си."... Или тази статия е само за успокоение на опечалените от предната ви статия;)
Като преписвате такива статийки, поне малко ще си поразмърдате ли загладените мозъци в дебелокорите ви черепни кутии? Това е просто пропаганда на администрацията на Байдън. Тези му "усилия" вече се провалиха с гръм и трясък още преди нещо да е започнато. Дори сигурно не е и планирано. Защото да планираш производство, първо правиш проучване на инвестицията и възвръщаемостта ѝ. И точно тук се чупи всичко, заради откачената политика на Байдън и преди това на Тръмп. Икономическа война и война на чиповете с Китай не могат да водят, а вече осъзнават и че са я загубили. И причината е много проста. Никой няма да инвестира в завод за десетки милиарди, при положение, че няма да може да реализира продукцията, а това означава и че няма да може да си върне инвестицията ,какво остава пък за печалби. Огромен процент от пазара на чипове се реализираше в Китай. Къде ще ги продават тези чипове, като ги произведат? На кого? На европейците, които бягат от Европа, защото заради цените на енергията стария континент се деиндустриялизира ли? На Южна Америка? Там високотхнологични производства, нуждаещи се от чипове няма. На Африка? Досега Китай им купуваше чиповете, сега това е прекратено със закон. Честито! Никой няма да инвестира в производство на стока, която ще залежава по складовете. И която никога няма и да бъде реализирана, защото това е индустрия, която се развива светкавично. Днес чипа ти е актуален. След една година вече има по-добри и никоя няма да ти го иска. Но положението ве че е много по-лошо. Заради войната на чипове, Китай предвидливо бяха инвестирали в разработката на собствени фотолитографски машини. Съвсем наскоро прекратиха сделка за 200 такива на ASML. Прекратиха сделка и за чипове на не помня вече кой производител на стойност 50 милиарда. Вече сами могат да си правят плаките за 28 нанометрови чипове. А това е само началото при тях. Норвежците са побеснели. Не стига, че САЩ ги накараха да им спазват ембаргото, но сега, когато то се провали, американците започнаха да лъжаат, че това си е било самостоятелно решение на норвежкото правителство. Сега се чудя, дали в САЩ няма да се хързулнат още по наклона надолу, ако от ASML решат да не им продават машини. Тогава американците съвсем ще я закъсат. А още един сериозен производител на фотолитогравски машини ще доведе до огромна полза за всеки, който реши да инвестира във високотехнологично производство. Монопола приключи.
Айде след 5-7 години ще видим резултата! Първо трябва да похарчат парите! Не е лесно, трябва време...
Има световен глад за съвременни чипове, дори и България Би си купила. А пък Русия, цял кораб
Ти изглежда не разбра, какво точно казах България би си купила чипове ли? И какво би направила с тях? Нали трябва да имаш производство, където да инсталираш тези чипове. Какво произвеждаме тук в такива количества, че да купуваме и чипове чак? Какво би направил ти с един чип? Тук не става въпрос за централните процесори в компютрите, а за чипове, които четат и обработват данни от сензори, които управляват битова електроника, комуникационна, периферни устройства и какво ли още не. Чипове вече има и в електрическите крушки. Тези чипове. Които са вече навсякъде. Повечето от тези изделия се произвеждат в Китай, която съответно пазарува и чиповете за тях.
Едната причина за провалът на производството на чипове е намирането на пазар, а втората - намирането (обучаването) на работна ръка - с години трябва да обучават хора, това не е да извадиш (напечаташ) едни пари и на другия ден - завода вече произвежда продукция ...