Прекъснат е втори оптичен кабел в Балтийско море (обновена)
Трябва да се изясни защо в момента имаме две съоръжения, които не работят, каза шведски министър, а германски е убеден, че извършеното не е случайно, а е саботаж
Шведските власти обявиха снощи, че разследват щети по телекомуникационен кабел с Литва - подводно съоръжение в Балтийско море, което свързва Швеция с Литва. Той се намира близо до телекомуникационния кабел между Германия и Финландия, за който бе обявено вчера, че е бил прекъснат.
Още по темата
- Втори повреден газопровод в Балтийско море: Намесена ли е "държава участник"
- Щетите по газопровода в Балтийско море са нанесени с голяма сила
- Твърдения на американски журналист отново "взривиха" тръбите под Балтийско море
- Откриват нов плавателен канал между Балтийско море и река Висла, за да се заобикалят руските води
"Абсолютно важно е да се изясни защо в момента имаме в Балтийско море два кабела, които не работят", каза шведският министър за гражданската защита Карл-Оскар Болин пред обществената телевизия, цитиран от Ройтерс и БТА.
Говорител на компанията собственик и оператор на телекомуникационния кабел - "Арелион" (Arelion), каза за Ройтерс, че връзката между Литва и Швеция е "напълно прекъсната", но причината остава неясна.
Германският военен министър Писториус определи случилото се като саботаж и "хибридно" действие.
Финландия и Германия вече изразиха дълбоко безпокойство по повод инцидента със свързващия ги от 2016 г. 1172-километров оптичен кабел - между Хелзинки и Рощок.
Сигурността на Европа е застрашена от войната на Русия срещу Украйна и от "хибридна война, водена от злонамерени" фактори, се казва в съвместното изявление, без да бъдат споменати конкретни страни, отбелязва Ройтерс.
Внезапното прекратяване на връзките между Финландия и Германия предполага, че кабелът е бил напълно прекъснат от външна сила, въпреки че все още не е извършена физическа проверка, каза вчера главният изпълнителен директор на финландската технологична компания Cinia Ари-Юси Кнаапила.
След избухването на войната през 2022 г. в Балтийско море станаха няколко подобни инцидента, като включително бяха взривени газопроводите "Северен поток" 1 и 2 (вторият все още не беше пуснат в търговска експлоатация) за доставка на "синьо гориво" от Русия за Германия.
През октомври 2023 г. подводният газопровод "Балтикконектор" (Balticconnector) между Финландия и Естония трябваше да спре преноса, след като беше повреден от котва на китайски товарен кораб.
Финландия и Швеция се присъединиха към НАТО след руската пълномащабна инвазия в Украйна, посочва ДПА. Двете страни засилиха наблюдението за инциденти в Балтийско море след избухването на войната. Към тях сега се присъедини и Литва.
Литовският флот съобщи, че е увеличил наблюдението на водите на страната. Ситуацията се оценява заедно със съюзниците, каза говорител на Въоръжените сили на Литва пред Ройтерс.
Берлин: Това саботаж
Нанасянето на щети на два телекомуникационни кабела в Балтийско море трябва да се разглежда като акт на саботаж, въпреки че не е ясно кой е отговорен за това, каза германският министър на отбраната Борис Писториус, цитиран от Ройтерс и БТА.
"Никой не вярва, че тези кабели са прекъснати по погрешка. Също така не вярвам на версиите, че котви случайно са нанесли щети на тези кабели", каза Писториус преди среща на министрите на отбраната на страните член на Европейския съюз в Брюксел.
"Затова трябва да заявим, без да знаем точно от кого е извършено, че това е "хибридно" действие. Също така трябва да предположим, без да го знаем все още, че това е саботаж", допълни Писториус.