Коментари - Само 20% от потребителските разходи в България преминават през картови плащания | business.dir.bg
назад

Само 20% от потребителските разходи в България преминават през картови плащания

"Катализатор за дигитализирането е бил проектът в софийския градски транспорт, който компанията Visa осъществи с Центъра за градска мобилност, Столична община и клиентите", обяви мениджърът на компанията за България Красимира Райчева

Обратно в новината

Коментари - Само 20% от потребителските разходи в България преминават през картови плащания | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Проблема в България е, че най-много 20% от хората получават заплатите си на банкови сметки с платени данъци. Повечето са под масата на ръка. После как да ползваш карта, като парите са в брой под дюшека?

Да, като направихте такси за теглене от сметка и на каса и на банкомат, така ще е! Махнете таксите, така както беше преди 20 години, когато зарибявахте хората са банкомати. Махнете таксите и после елате ми се обадете. Това не е избор на хората, а принуда и изнудване. Работодателите им е по-лесно на карта, а на хората не им пука, мислят си, че така е по-лесно. Но като ги обирате още повече с такси, ще се усетят и тогава банките ще са .... в миналото.

Нямам доверие на подобна система на разплащане, докато в пространството изтичат ЕГН-та, адреси, имена и друга информация. От друга страна, наличието на виртуални пари в банковите разплащания може да доведе до манипулации от държавата или банката, в която са ви "парите". Живеем в България, все пак.

От пощенска банка исках разпечатка, на която това което имах като теглене от банкомат два- три дена по- рано - 50 лева, въобще не фигурираше в разпечатката сред посоченото с дата за съответния ден в разпечатката!!!!

ДИВА икономика или сива икономика щом парите не са през карта. Никой работник няма да тръгне да внася кешовица на картова сметка. Бай ганьо е слаб бизнесмен - прецаква си работниците и те му го връщат.

Много са! Аз плащам само кеш. Иначе губя поне 50 лв месечно само от транзакции.

Много са им. Лапат такси като невидели. Крадат от тървоците процент. Буквално! Паразити в системата.

Миналата година ми блокираха картата заради сигурност, защото някъде, където съм плащал, имало "опит за неоторизиран достъп", както пишеше в смс-а, който получих. Добре, че имаше откъде да взема заем, докато се прибера в София и си получа новата карта. Ами ако бях в чужбина? Оттогава не тръгвам без кеш и предпочитам така да плащам.

Хубаво си се научил/а, нищо че е по трудният начин. Изхвърлете картите, че те вече са въже на вратовете ви :)

20 % при положение, че половината народ ползва дебитни карти по принуда и да далеко сме от страни като Швейцария във всяко едно отношение.

Ти и много повече ще загубиш ако минеш основно на „безналични плащания“ :)

Ако не са по карта не може да са с плаени данъци така ли?

може и да не е толкова опасно колкото в други страни от ЕС напр. Там могат да ти блокират сметката щото не си даваш детето за хормонална терапия, или не си го ваксал с най-новата ваксина създадена и тествана за по-малко от година ....

Аз даже не се сещам за начин парите да не са по сметка, но да предположим че още вървят доста такива. Събираемостта на данъците е работа на данъчните, обаче нашата си работа е да си пазим свободата. С „безналични картови разплащания“ тази борба е обречена ...

Не бях чел по-добра новина скоро. Сега остава само да ги намалим до 5-10% и нещата ще се върнат към нормалността. „ковид годините са стимулирали дигитализацията и клиентите все повече се ориентират да плащат по безналичен начин“ - дано повече хора разберат смисъла на думите и какво всъщност им казва тази лелка. Иначе сме загубени ..

Искам да попитам мултимилионерите строители по какъв метод как получават плащанията при продажби и по какъв начин плащат на бачкаторите

Колкото повече плащаме с карти, толкова повече банките ни скубят. В момента, при плащане с карта, банката удържа около 1.45% от търговеца. Търговецът, е начислил този разход в цената. А тенденцията е, тези 1.45% да растът... поне веднъж в годината. И така - честито на всички ни. Не сме роби на Русия. А на банките. Ще припомня, че преди 13-14 години, теглене на пари на каса беше без такса, преводът от банка в банка беше 20 стотинки. А сега? Минимум 0.6% при теглене на каса! :) Тегля 4000 лв. на каса... и оставам 24 лв. в банката. Правя превод в друга банка - бам, 7 лв. такса. От 20 стотинки, на 7 лв.! :) Това е 3500% поскъпване на услугата! За 12-13 години... как ви се струва? Е, да... имаме и Online-преводи. Те са много "по-евтини" - таксата е "само" 1.2лв., Което е 600% поскъпване. :) Честито на всички ни. Банките са днешните поробители.

Глупост е да се премахват хартиените пари. Компютрите, съобщителните мрежи, интернет са уязвими към вируси, проблеми в енергийнарта система, злонамерени хакери, терористи, багери, наводнения, бури ... Представете си зимата да стане авария в АЕЦ Козлодуй, веднага ще спре тока в половин България. Или пък терористи да взривят важен електропровод 100 кВ. За такива случаи трябва да се оставят хартиените пари. Банкери, картови оператори, данъчни имат изгода от 100% картови разплащания, но не и обществото ни. Обществото има изгода да се запазят парите в брой. С тази инфлация днес 5000 лева, са каквото бяха 500 лева преди 10 години, това се равнява на половин депутатска/министерска/ заплата.

Преди 10 години нямаше такса за откриване на банкова сметка, нямаше такси за теглене и внасяне на пари в брой. Даже банките ти даваха 10% годишна лихва за да си внесеш парите при тях. Днес банките се чудят каква нова поредна глупост да измислят за да си изгонят клиентите. И за да не останат без клиенти, са измислили да забранят хартиените пари в брой. Измислили са банките да държат портфейлите на хората в сърварите си, а ние да нямае дори 1 стотинка в джоба си. Измислили са без банката, човек да не може да си купиш даже чаша вода. Без комющтър и месечна сметка за интернет да не можеш да имаш бизнес ...

Аз съм за запазване на хартиенети пари на всяка цена, заради подсигуряване на платежната система. Но като се позамислих, едва ли за фирмите/магазините/ е по-евтино таксата от 1,45% на банките . Спрямо това да плащат за инкасо автомобили, охранители..., които да им превозват чувалите с пари от оборота всеки ден. Търговските вериги или ще плащат 1,45% процент на банката или незнам си какъв процент на фирмите с инкасо автомобилите да им превозват чувалите с пари.

Точно така: "Събираемостта на данъците е работа на данъчните, обаче нашата си работа е да си пазим свободата." Но относно първото не съм съгласен с теб. Парите може да са на много други места освен банковите сметки, като например в портфейл, джоб, сейф, в чекмеджето на тиквениците, под юргана ...